آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۰ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۷۴۰

 • حال ناخوش هفت شاخص مسکن

  دنیای اقتصاد: وضعیت ناخوش ۷ شاخص کلیدی بازار مسکن با هدف آسیب‌شناسی سیاست‌ها تصویر شد. حسین عبده‌تبریزی با ارائه نتایج یک مطالعه درباره اوضاع بازار ملک در جمع گروهی از کارشناسان و جمعی از سیاست‌گذاران اعلام کرد: بازار مسکن ایران در مقایسه با ۹۴ کشور به لحاظ دو شاخص «استطاعت خرید خانه» و «طول انتظار برای صاحب‌خانه شدن»، به ترتیب در جایگاه ۶۷ و ۹۰ قرار دارد. این بازار همچنین به لحاظ هزینه مسکن خانوار، جمعیت اجاره‌نشین و کارکرد بازار زمین، با شرایط مطلوب فاصله زیادی دارد. هر چند آمارها از بازار ملک -تعداد واحدها و مقایسه آن با تعداد خانوار- ظاهر مناسب را نمایش می‌دهد، اما عملکرد متغیرها نامناسب است. یافته‌ها درباره راه‌های خروج اضطراری بازار مسکن از شرایط فعلی، مجموعه‌ای از سیاست‌های صحیح همچون «گسترش دسترسی به تامین مالی خرید مسکن در استطاعت» و «به رسمیت‌شناختن سکونت‌گاه‌های غیررسمی» را معرفی می‌کند. در این مسیر لازم است سیاست‌گذار و متولی بخش مسکن در دولت، زاویه دید خود را از جهت سنتی و در عین حال غلط تغییر دهد و به جای آنکه در نقش بخش خصوصی سرگرم خانه‌سازی شود، شرایط ورود بخش‌خصوصی به این بازار را تسهیل کند. در این نشست، شرط تنظیم بازار مسکن،‌ اصلاح سیاست‌های پولی و مالی عنوان شد.
 • دوراهی اجاره‌بها و قیمت مسکن

  دنیای اقتصاد: گزارش اخیر بانک مرکزی درباره تازه‌ترین تحولات بازار مسکن شهر تهران از طی دو مسیر متفاوت بازار معاملات اجاره وخرید وفروش مسکن به لحاظ نرخ رشد قیمت در این دو بخش از بازار املاک حکایت دارد.
 • گروه سنی غالب در بازار املاک مصرفی

  دنیای اقتصاد: بررسی فایل‌های موجود نزد بنگاه‌ها و موتورهای جست‌وجوی ملکی نشان می‌دهد در دو منطقه مصرفی واقع در شرق و غرب تهران، عمده آپارتمان‌های موجود سن بنای دو رقمی دارند.
 • تفاوت دو تونل در تهران

  دنیای اقتصاد: تردد با خودرو در دو تونل شهری پایتخت که یکی در دوره قبل و دیگری در دوره کنونی مدیریت شهری به بهره‌برداری رسیده است، نشان می‌دهد عملکرد مدیران شهری دست‌کم در امور ترافیکی بیش از اینکه از یک نقشه واحد و دستورالعمل و ضوابط مشخص و لازم‌الاجرا پیروی کند، از سلیقه تبعیت می‌کند. البته ممکن است هر کدام از مدیران دوره قبل یا دوره کنونی مدعی شوند که طبق ضوابط عمل کرده‌اند، در حالی که با توجه به تفاوت نتیجه عملکرد، اثبات صحت این مدعا دشوار است.
 • تست معاینه فنی سختگیرانه‌تر شد

  سرپرست ستاد معاینه فنی خودروهای شهر تهران از تغییر حدود مجاز آزمون آلایندگی در مراکز معاینه فنی خبر داد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر