• بهشت ملّاکان در شهرهای جدید

  دنیای اقتصاد: دو شاخص جمعیتی در شهرهای جدید اطراف پایتخت از «شکست سیاست گلخانه‌ای برای حومه» حکایت دارد. حومه شهرهای بزرگ جهان در یک‌سال اخیر سهم بیشتری از ساکنان طبقات متوسط را در اختیار گرفت؛ اما حومه تهران بهشت سوداگران ملکی شد. هرچند مهاجرت اجباری نیز به این شهرها شده، اما تجربه تلخ شهرهای جدید ایتالیا و مصر در ایران تکرار شده است.
 • نبض بازار تازه‌سازهای پایتخت

  دنیای اقتصاد: وضعیت قیمتی واحدهای مسکونی تازه‌ساز در پایتخت بر اساس نرخ‌های پیشنهادی در بازار مورد بررسی قرار گرفت.
 • بازگشایی مراکز شماره‌گذاری و تعویض پلاک در سراسرکشور

  رئیس مرکز شماره‌گذاری و تعویض پلاک پلیس راهور ناجا از بازگشایی تمامی مراکز تعویض‌پلاک در سراسر کشور خبر داد.سرهنگ علی محمدی در گفت‌وگو با «ایسنا» درباره آخرین وضعیت فعالیت مراکز شماره‌گذاری و تعویض‌پلاک در کشور گفت: برابر تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد فعالیت مشاغل گروه دوم در شهرهای قرمز، کلیه مراکز تعویض‌پلاک و شماره‌گذاری در سراسر کشور بازگشایی شده و اقدام به ارائه خدمات به شهروندان کرده‌اند. وی با بیان اینکه در حال‌حاضر ارائه خدمات در این مراکز با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام خواهد شد، افزود: متقاضیان از طریق مراجعه به سایت پلیس‌راهور باید نسبت به دریافت نوبت اینترنتی اقدام کرده و در زمان مشخص به این مراکز مراجعه کنند. لازم است که شهروندان از آوردن همراه به این مراکز پرهیز کنند.به گفته محمدی، فرآیند دریافت نوبت اینترنتی مراکز تعویض پلاک بسیار راحت بوده و با مراجعه به سایت راهور ۱۲۰ قابل انجام بوده و نیازی به مراجعه به کافی نت و... نیست.رئیس مرکز شماره‌گذاری و تعویض‌پلاک پلیس راهور‌ناجا اضافه کرد: ساعت کاری مراکز تعویض پلاک در تمام کشور از ۷ صبح تا ۱۵ بوده و بعد از اتمام ماه رمضان از روز شنبه به بعد از ۷ تا ۱۶ خواهد بود.محمدی درباره اعتبار وکالت‌نامه‌های منقضی‌شده نیز گفت: اگر زمان وکالت‌نامه‌ای در روزهای تعطیلی مراکز تعویض پلاک به اتمام رسیده باشد، به تعداد روزهای تعطیل بر این مدت افزوده خواهد شد‌ اما اگر وکالت‌نامه‌ای همچنان دارای اعتبار باشد، روزهای تعطیل بر مدت آن افزوده نخواهد کرد.
 • سهم عوارض شهری در توسعه شهر

  معاون شهردار تهران درخصوص نسبت عوارض به ارزش ملک در شهر تهران گفت: وظیفه شهرداری در مقابل عوارض تامین سرانه‌های خدماتی است. البته این رقم نسبت به وظیفه شهرداری عدد قابل توجهی نیست. تقریبا به‌طور متوسط در شهر تهران به نسبت قیمت آپارتمان ۳ یا ۴درصد عوارض گرفته می‌شود.به گزارش سایت شهر، عبدالرضا گلپایگانی افزود: بخشی از این عوارض در حوزه نگهداشت شهر و بخش دیگر خدمات شهری هزینه می‌شود. زمانی که یک زمین ۵ طبقه بارگذاری می‌شود بابت سه طبقه اضافه شهرداری وظیفه دارد شبکه معابر را کامل کند و شهر را نگه‌دارد. عوارضی که شهرداری می‌گیرد بسیار پایین است.گلپایگانی گفت: شهرداری تهران ظرف ۲۰سال گذشته عوارضی از مالکان گرفته است که در قبال خدمات انطباق ندارد. ارزش افزوده ناشی از طرح‌های شهری است که در قبال آن باید خدمات ارائه کنیم. کسانی که از ساخت‌وساز منفعت می‌برند، باید هزینه نگهداشت را بدهند نه مردم عادی. معاون شهردار تهران افزود: ظرف ۳۰ ماه گذشته برای عدالت اجتماعی تلاش کردیم و عوارض را تغییر دادیم. در مناطق بالای شهر عوارض گران‌تر و در مناطق جنوبی کمتر شده است. در منطقه شمال شهر ۱۲۰درصد قیمت تغییر پیدا کرده تا به سمت عدالت اجتماعی نزدیک شویم.
 • عرضه مسکن در وضعیت قرمز

  دنیای‌اقتصاد: زنگ خطر عرضه مسکن در پایتخت با ثبت رکورد ۱۶ساله «رکود ساخت‌و‌ساز» به صدا درآمد. آمار رسمی تیراژ سالانه خانه‌سازی در تهران، «شروع به ساخت » ۵۳هزار و ۴۰۰واحد مسکونی در سال گذشته را نشان می‌دهد که کمترین میزان عرضه از سال ۸۳ به بعد است. ابررکود ساختمانی ۹۹ بعد از ۵ سال رکود عرضه به ثبت رسیده و تهدید بزرگ بازار مسکن ۱۴۰۰ به حساب می‌آید؛ به‌طوری‌که با خروج نبض معاملات خرید آپارتمان از «کما»، تبعات آن مشخص خواهد شد. کلید قفل این بازار، معرفی شده است.
 • طرح مجلس برای مسکن استیجاری

  بر‌اساس طرح ساخت مسکن ارزان قیمت که دیروز اعلام وصول شد، قرار است شهرداری‌های شهرهای بالای ۲۵۰ هزار نفر جمعیت، مکلف به ساخت سالانه ۵۰۰ تا ۵ هزار واحد مسکونی استیجاری شوند.
 • لیدرهای جدید بازار مسکن

  دنیای‌اقتصاد: بازار معاملات مسکن طی دو هفته اول اردیبهشت در واکنش به «ریزش‌ دلار» و «بهبود انتظارات» با «۲+۶» تغییر روبه‌رو شد. نتایج تحقیقات میدانی از اوضاع معاملات ملک در تهران نشان می‌دهد «زاویه دید» خریداران تغییر کرده و ظهور «لیدرهای جدید» در بین فروشنده‌ها باعث کاهش سطح «قیمت‌های پیشنهادی» شده است. واسطه‌های ملکی پیش‌بینی‌های خود از اوضاع آتی را بیان کرده‌اند. میزان افت قیمت آپارتمان‌های در نوبت فروش در دو منطقه شاخص پایتخت نسبت به اسفند۹۹ اعلام شد.
 • فایل‌های رهن و اجاره مسکن آب رفت

  دنیای‌اقتصاد: بررسی‌های میدانی از وضعیت بازار مسکن از کاهش عرضه فایل‌های رهن و اجاره طی هفته‌های گذشته حکایت دارد.
 • لغو طرح ترافیک تا چهارشنبه

  معاون شهردار تهران گفت: لغو طرح ترافیک تا پایان ماه رمضان- روز چهارشنبه- تمدید شد. به گزارش خبرگزاری مهر، مناف هاشمی معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار تهران درباره لغو طرح ترافیک در پایتخت اظهار کرد: لغو و تعطیلی طرح ترافیک تاثیر چندانی بر کاهش مسافر در حوزه مترو و اتوبوس نداشته است ولی لغو طرح ترافیک را با نظر شهردار تهران تا پایان ماه رمضان داریم. وی افزود: از ۲۵ اردیبهشت روال عادی طرح ترافیک عملیاتی و اجرا می‌شود. معاون شهردار تهران گفت: در این هفته هم باید مردم رعایت کنند و از سفرهای غیرضروری در مرکز تهران خودداری کنند.
 • وضعیت هوای تهران تا پایان روز

  براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، کیفیت هوای ‌پایتخت طی ۲۴ ساعت منتهی به ظهر دیروز (۱۸ اردیبهشت‌ماه) در محدوده قابل قبول قرار داشت و وزش باد موثر تا اواخر وقت باعث تداوم این شرایط شد. به گزارش «ایسنا» گزارش‌های ارائه‌شده از سوی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران حاکی از آن است که در صبحگاه دیروز (۱۸ اردیبهشت‌ماه) کیفیت هوا در محدوده قابل ‌‌قبول قرار گرفت که ناشی از شرایط ناپایدار جوی، وزش باد موثر طی ساعات گذشته و پراکندگی آلاینده‌ها خواهد بود. به‌تدریج با رشد ناپایداری جوی و افزایش ابرناکی همراه با افزایش تندی باد در برخی ساعات بعدازظهر، پراکندگی آلاینده‌ها تسهیل شد و کیفیت هوا در وضعیت مطلوب باقی ماند. با تداوم وضعیت ناپایدار جوی و وزش باد موثر تا اواخر وقت نیز در بیشتر مناطق کیفیت هوا در محدوده‌ قابل‌‌قبول قرار داشت. براساس، پیش‌بینی‌های ارائه‌شده از سوی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در روز گذشته، کاهش تندی باد تا صبح امروز (۱۹ اردیبهشت‌ماه) و افزایش ترافیک صبحگاهی باعث افزایش غلظت آلاینده‌ها و کاهش کیفیت هوا در مناطق پرتردد خواهد شد. افزایش نسبی تندی باد در ساعات بعدازظهر تاحدودی از تجمع آلاینده‌ها جلوگیری خواهد کرد. با حاکمیت جو نسبتا آرام تا اواخر وقت امروز (۱۹ اردیبهشت‌ماه) و با افزایش ترافیک شامگاهی انتظار می‌رود کیفیت هوا در مناطق پرتردد در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار بگیرد.
 • احیای سه بازار با یک نسخه

  دنیای‌اقتصاد: چالش‌های متفاوت سه بازار می‌تواند با یک نسخه تا حد چشم‌گیر برطرف شود. در حال حاضر، شرایط بیرونی بازار مسکن برای بازگشت قیمت‌ها از اضافه پرش فراهم است؛ اما در داخل این بازار، به‌دلیل «ریسک صفر انجماد آپارتمان» نوعی مقاومت در بین مالکان برای اصلاح قیمتی وجود دارد. بازار ساخت‌وساز نیز پنجمین سال رکود سنگین را پشت‌سر گذاشته؛ به‌طوری‌که پس‌لرزه‌های التهاب قیمت مسکن، حلقه آخر زنجیره سرمایه‌گذاری ساختمانی را مختل کرده است. از طرفی، در بازار سرمایه نیاز به «پول جدید» احساس می‌شود تا رخوت موجود، از مسیر اصلی ورود سرمایه به این بازار از بین برود. این سه مساله، با «اخذ مالیات سالانه از املاک» قابل حل است. دریافت مالیات سالانه از مالکان با نرخ‌های شناور- مالیات تصاعدی بر املاک دوم و چندم - به واکنش صاحبان زمین‌های منجمد و آپارتمان‌های بلااستفاده منجر می‌شود. نتیجه این شوک بزرگ، تصمیم دست‌کم بخشی از ملّاکان به تبدیل دارایی خواهد بود. مکمل مالیات ملکی در نسخه کارگشا، «تسهیل سازوکار راه‌اندازی صندوق‌های زمین و ساختمان» در بازار سرمایه است. تا سرمایه‌ها از سفته‌بازی ملکی -که تخریب این بازار را در پی داشته است- به پیش‌خرید آپارتمان از طریق صندوق‌ها - سرمایه‌گذاری مولد و رونق‌زا- هدایت شود.
 • واکنش عرضه مسکن به ریزش‌ها

  دنیای‌اقتصاد: حسگر بازار ساخت‌وساز از تغییر نگاه سمت عرضه به آینده مسکن خبر می‌دهد. شاخص «انتظارات فعالان ساختمانی» که در ماه پایانی سال گذشته وارد فاز بدبینی شده بود، در اولین نظرسنجی ۱۴۰۰ از مدیران این حوزه، به سطح قابل قبولی در فاز امیدواری رسیده است. سرمایه‌گذاران ساختمانی به دو علت، نسبت به ماه‌های آتی خوش‌‌بین شده‌اند.
 • پازل زندگی در شهرهای آلوده

  دنیای اقتصاد: بسیاری از شهرهای بزرگ و آلوده جهان در سال اول کرونا به یک دلیل مشخص، از آلودگی نفسگیر نجات پیدا کردند اما این دستاورد کاملا موقت است مشروط به آنکه سبک زندگی کرونایی شهروندان در پساکرونا نیز دست کم از بابت رفت و آمدها، ادامه پیدا کند.
 • خطوط کلی نقشه راه توسعه سرزمین

  امیر ثامنی/ رئیس گروه آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه کشور
  در واپسین روزهای سال ۱۳۹۹، سرانجام و پس از چهار دهه انتظار، «سند ملی آمایش سرزمین» که دربرگیرنده نقشه راه توسعه بلندمدت سرزمین در افق ۱۴۲۴ است، تصویب و ابلاغ شد. سندی که انتظار می‌رود با اتکا بر سه ماموریت اصلی آمایش سرزمین یعنی آینده‌نگاری، سیاست‌گذاری و فرصت‌سازی توسعه سرزمین، ضمن ریل‌گذاری تحقق توسعه متعادل و متوازن سرزمین، مبنایی برای اجماع و توافق همه دست‌اندرکاران توسعه کشور بر سر مقصد و مسیر آتی توسعه کشور باشد؛ چرا که در فرآیند تدوین و تصویب این سند بیش از ۲۴ دستگاه اجرایی و ۲۵۰ صاحب نظر حقیقی و مشاور حقوقی مشارکت موثر داشته و تلاش شده تا از توانمندی‌های دانشی و انباشت تجربی کشور حداکثر بهره‌برداری صورت گیرد.
 • هفت اشکال قانون مالیات بر خانه‌های خالی

  فریبا نوروزی/ کارشناس حسابداری
  قانون اصلاح ماده (۵۴) مکرر قانون مالیات‌های مستقیم، با توجه به تاریخ درج آگهی رسمی در روزنامه رسمی مورخ ۰۷/ ۱۰/ ۱۳۹۹ عملا پانزده روز بعد یعنی از تاریخ ۲۲/ ۱۰/ ۱۳۹۹ لازم الاجرا بوده که در عمل مشکلات عدیده‌ای به شرح ذیل برای شهروندان فراهم کرده است:

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر