آرشیو روزنامه شماره ۴۶۷۱ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۶۷۱

 • فاز اصلاحی مسکن در ایستگاه جدید

  دنیای اقتصاد: فاز اصلاح قیمتی در بازار مسکن وارد ایستگاه جدید شد. ماه گذشته در جریان احیای رابطه نسبی قیمت آپارتمان در ۲۲ منطقه پایتخت، «تورم ماهانه» در مناطق شمالی، منفی شد و در مقابل، قیمت‌ها در مناطق جنوبی - هرچند با شیب کند - افزایش یافت. متوسط قیمت در عمده مناطق بالاشهر، نیم‌ تا سه درصد افت کرد؛ اما در محله‌های پایین بیش‌از سه درصد افزایش یافت. این اختلاف در سرعت و جهت رشد قیمت مسکن بین دو نیمه پایتخت در ابتدای ۹۷، معکوس بود. هم‌اکنون رکود معاملاتی در شمال شهر بیشتر از جنوب است.
 • قیمت پیشنهادی املاک تا ۵ سال ساخت

  دنیای اقتصاد: مشاوران املاک در مناطق مختلف پایتخت عنوان می‌کنند حجم اندکی از معاملات در حال انعقاد در بنگاه‌های سطح شهر به آپارتمان‌های کمتر از ۵ سال ساخت اختصاص دارد.
 • پیش‌نیاز صدور جواز ساختمان

  حامد خانجانی کارشناس ارشد مدیریت ساخت
  ساختمان‌های کوچک متراژ تا ۱۵۰۰ مترمربع، حدود ۷۰ درصد ساخت‌و‌سازهای شهری و حدود ۹۰ درصد حوادث حین کار کارگاه‌های ساختمانی در کشور را در بر می‌گیرند. ساخت‌و‌سازهای شهری به دلیل ویژگی‌هایی چون کار در ارتفاع و قرارگیری در مجاورت محل زندگی و فعالیت روزمره شهروندان از جمله مشاغل پرمخاطره محسوب می‌شوند. حدود ۴۵ درصد حوادث ناشی از کار در سال‌های اخیر کشور در کارگاه‌های ساختمانی رخ داده است، آماری که در سطح جهانی حدود ۲۰ درصد برآورد می‌شود. ساختمان‌سازی در چند دهه اخیر متاثر از رشد جمعیت شهرها با توسعه کمی و کالبدی مواجه بوده است.
 • سرنوشت پردیسان در انتظار سرخه حصار

  شهرداری تهران خبر داده که به‌زودی در قالب یک تفاهم‌نامه مشترک قرار است مدیریت پارک جنگلی سرخه حصار از دولت به این مجموعه واگذار شود. آنطور که خبرگزاری‌ها از متن پیش‌نویس این تفاهم‌نامه خبر داده‌اند طی چند روز آینده و در پی مذاکرات شهرداری تهران با سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، قرار است پس از انعقاد تفاهم‌نامه‌ای، مدیریت پارک جنگلی سرحه حصار به شهرداری تهران واگذار شود.

بیشتر