آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۱ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۶۰۱

 • سنگ محک قیمت مسکن

  دنیای اقتصاد: شهرداری تهران اجرای بخش‌های فراموش‌شده از مقررات ملی ساختمان و قانون نظام مهندسی را به‌عنوان طرح مشترک با وزارت راه و شهرسازی در دستور کار قرار داده است که اگر واقعا اجرا شود یک سنگ محک برای قیمت‌های پیشنهادی فروش مسکن وارد بازار خواهد شد. براساس این طرح سازنده‌ها موظف به تهیه دفترچه اطلاعات ساختمان می‌شوند که باید به‌عنوان سند فنی کنار سند ثبتی به خریدار منتقل شود. سند فنی در نقش کاتالوگ ساختمان باعث رتبه‌بندی کیفی آپارتمان‌ها و به معیار اصلی ارزش‌گذاری املاک تبدیل می‌شود.
 • نقطه تاریک درس سیل‌های نوروزی

  دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری کشور با اشاره به تجربیات به دست آمده از حوادث سیل نوروز امسال اعلام کرد: برای کاهش و از بین بردن تخلفات شهرسازی باید این تخلفات جرم‌انگاری شوند، اما در تغییر رویه‌ها، اصلاح روش‌ها و جلوگیری از تخلفات ساخت و ساز و شهرسازی نیازمند کمک و حمایت قوای مقننه و قضائیه هستیم.
 • بازار مسکن منطقه ۲۲

  دنیای اقتصاد: یکی از انتخاب‌های مناسب پیش‌روی متقاضیان مسکن در حال حاضر، خرید امتیاز تعاونی مسکن در غربی‌ترین منطقه پایتخت است.
 • راه‌حل اصلی برای جریان ترافیک

  محسن زارع‌جدی کارشناس زیرساخت و طرح‌های شهری
  نگاهی به تاریخچه آلودگی هوا مشخص می‌کند که این مشکل به قرون وسطی و حتی سال‌های قبل از آن بازمی‌گردد و قوانین وضع شده مرتبط با آن، پدیده جدیدی نیست. در کلان‌شهر تهران نیز از سال ۱۳۵۸ طرح ترافیک در محدوده مرکزی شهر اجرا شد که با چندبار تغییر، همچنان در حال اجراست. اما نخستین زنگ خطر جدی درخصوص آلودگی هوای شهر تهران در سال ۱۳۷۴ به‌صدا درآمد. در آن زمان مدیران شهری تصمیم به اجرای راه‌حل موقتی برای کاهش آلودگی گرفتند و محدودیت تردد خودروها در روزهای بحرانی، ۵/۸۸ کیلومترمربع دیگر توسعه پیدا کرد. در نتیجه، خودروها با توجه به رقم سمت راست پلاک (زوج یا فرد بودن آن) در این پهنه مجاز به تردد در روزهای زوج یا فرد هفته بودند. این طرح از سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۴ در مواقع اضطرار آلودگی هوا و از سال ۱۳۸۴ تاکنون به‌صورت دائم اجرا شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر