آرشیو روزنامه شماره ۴۵۹۸ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۵۹۸

 • کلید افزایش عرضه مسکن

  دنیای اقتصاد: طرح «راه‌اندازی لیزینگ مسکن» برای بار دوم طی ۵ سال گذشته در دستور کار قرار گرفت. این طرح با هدف انجمادزدایی از بازار ملک هم در حوزه فروش آپارتمان‌های تازه‌ساز و هم واحدهای مسکونی در حال ساخت، ابتدا موجب تقویت قدرت خرید بخشی از تقاضای مسکن که تاکنون از سبد تسهیلات ملکی محروم بود‌ه‌اند، می‌شود و در نهایت باعث افزایش عرضه مسکن خواهد شد. گروه متقاضیان «جابه‌جایی» در بازار مسکن - دهک متوسط رو به بالا دارای استطاعت پرداخت قسط بالا - برای فروش خانه‌ ریزمتراژ و خرید بزرگ‌متراژ به حداقل ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان تسهیلات نیاز دارد. از آنجا که طی سال‌های اخیر ارتباط موثری بین وام‌های خرید با نیاز این گروه برقرار نبود، از یکسو معاملات «تبدیل به احسن» در کمترین حجم اتفاق افتاد و ازسوی دیگر، خانه‌اولی‌های متقاضی «کم‌متراژ» با کمبود شدید فایل روبه‌رو شدند. بررسی‌ها نشان می‌دهد تسهیلات لیزینگ مسکن می‌تواند برای واحدهای میان متراژ و بزرگ، تقاضای موثر ایجاد کند و ضمن احیای نبض معاملات خرید در بخشی از بازار که با مازاد عرضه (واحدهای بزرگ) روبه‌رو است، فایل مناسب خانه‌اولی‌ها را نیز در بازار اضافه کند. این تسهیلات در نهایت بازار ساخت‌و‌ساز را - به‌واسطه فروش تازه‌سازها - از رکود خارج خواهد کرد.
 • آخرین وضعیت بازار آپارتمان‌های ریزمتراژ

  دنیای اقتصاد: بخش عمده عرضه آپارتمان‌های ریزمتراژ در بازار مسکن میانه بهار مربوط به مناطق ۷ تا ۱۶ شهر تهران است.
 • وعده شهردار تهران درباره پرهیز از شهرفروشی

  شهردار تهران با تاکید بر پرهیز جدی مدیریت شهری از حراج فضاهای شهری با هدف کسب درآمد برای شهرداری، تلویحا از این رویکرد دوره‌های پیشین مدیریت شهری انتقاد کرد. به گزارش «ایسنا» پیروز حناچی با اشاره به اینکه در حال حاضر دخل و خرج شهرداری تهران با هم تناسب ندارد، در عین حال تاکید کرد: قطعا فضاهای شهری را برای تامین منابع مالی به حراج نخواهیم گذاشت، چراکه در این صورت تهران دیگر جای زندگی نخواهد بود.
 • سند «پدافند شهری» تدوین می‌شود

  اولین جلسه پدافند غیرعامل شهر تهران در سال ۹۸، به ریاست شهردار تهران و با حضور رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در شهرداری تهران برگزار شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر