آرشیو روزنامه شماره ۴۵۷۳ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۵۷۳

 • رنکینگ لرزه‌ای ۳۱ استان

  دنیای اقتصاد: یک تیم مطالعاتی متشکل از دو زلزله‌شناس ایرانی، تقویم زلزله‌های کشور را براساس تعداد زمین‌لرزه‌های رخ‌داده در سال جاری با بزرگای بیش از ۵/ ۲ ریشتر منتشر کردند. علی بیت‌اللهی و نگار سودمند در این مطالعه که بر پایه اطلاعات منتشر شده در سایت مرکز لرزه‌نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران انجام شده است، رنکینگ لرزه‌ای ۳۱ استان کشور به لحاظ فراوانی تعداد زمین‌لرزه‌های ثبت شده (۵/ ۲ ریشتر به بالا) را اعلام کرده‌اند. در این گزارش همچنین لرزه‌خیزترین و کم‌لرزش‌ترین استان‌های کشور در سال ۹۷ و همچنین مشخصات لرزه‌ای سایر استان‌ها به لحاظ تعداد زمین‌لرزه‌های رخ داده معرفی‌ شدند.
 • شهرهای امن و ناامن جهان

  دنیای اقتصاد: شهرهای امن و ناامن جهان برای زندگی و کسب‌وکار معرفی شدند. جزئیات گزارش سال ۲۰۱۹ «مرسر» - نهاد بررسی‌کننده کیفیت زندگی شهرهای منتخب دنیا - نشان می‌دهد از بین ۲۳۱ شهر، دمشق ناامن‌ترین شهر جهان است و در اروپا و آمریکا نیز به ترتیب مسکو و کاراکاس لقب ناامن‌ترین شهر را پیدا کرده‌اند. لوکزامبورگ امن‌ترین‌ منطقه شهری دنیا اعلام شده است. «مرسر» پس از آن شاخص امنیت شهرها را در گزارش سالانه کیفیت زندگی اضافه کرد که شرکت‌های بین‌المللی برای توسعه کسب‌و‌کار خود در دنیا این شاخص را مورد توجه قرار دادند.
 • مصالح ساختمانی ارزان کجاست؟

  دنیای اقتصاد: متولی بخش مسکن طی سه ماه گذشته از اقدام برای تولید و عرضه مناسب مسکن برای اقشار متوسط و کم درآمد از طریق اختصاص امتیازات ویژه به سازندگان و تولید‌کنندگان حوزه ساخت‌وساز خبر می‌دهد. در قالب این طرح بنا است تا مشوق‌هایی برای سازندگان در نظر گرفته شود. عرضه زمین، افزایش ارائه تسهیلات به سازندگان و ارائه مصالح ساختمانی با قیمت پایین‌تر برای سازندگان از جمله مشوق‌هایی است که وزارتخانه در نظر گرفته است.
 • عبور از «بخشنامه رنگ» در تهران؟

  دنیای اقتصاد: یک هفته پس از ابلاغ بخشنامه «رنگ درمانی پایتخت» از سوی شهردار تهران برای تغییر چهره بصری شهر، مشاهده‌های میدانی از عملکرد خلاف جهت دستورالعمل جدید در برخی از مناطق ۲۲گانه خبر می‌دهد.
 • تحقق ۸۳ درصدی درآمدهای شهرداری تهران در برش ۱۱ ماهه ۹۷

  خزانه‌دار شورای شهر تهران درباره عملکرد ۱۱ ماهه امسال نیز گفت:‌ شهرداری تهران بر اساس بودجه مصوب شورا موظف بوده است در برش عملکردی ۱۱ ماهه خود نسبت به تامین منابع در سقف ۱۵هزار و ۹۷۰ میلیارد تومان اقدام و به همین میزان مصارف خود را تنظیم و تعادل میان منابع و مصارف را برقرار کند. شهرداری تهران در برش عملکردی ۱۱ ماهه سال ۹۷ توانسته مبلغ ۱۳ هزار و ۳۲۶میلیارد تومان یعنی۸۳ درصد را تحصیل کند. حسن رسولی ادامه داد:‌ همچنین شهرداری تهران مبلغ ۵ هزار و ۳۷۰ میلیارد تومان هزینه در ۱۱ ماه معادل ۳۶ درصد مصارف خود را ثبت و به شورا ارائه کرده، مطمئنا شهرداری هم اکنون مازاد درآمد بر مصارف معادل ۷ هزار و ۹۳۲ میلیارد تومان ناشی از این گزارش را در خزانه خود موجودی ندارد و هزینه کرده است و این مساله باید با ثبت و گزارشگری دقیق مصارف برطرف شود. وی ابراز امیدواری کرد طی اسفندماه بودجه نقد و غیرنقد ۱۷هزار و۴۰۰ میلیارد تومانی امسال با جهش ۱۷ درصدی نسبت به ۱۱ ماهه اخیر تحقق یابد.

بیشتر