آرشیو روزنامه شماره ۴۵۶۴ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۵۶۴

 • ظاهر و باطن وام مسکن

  دنیای‌اقتصاد: شورای پول و اعتبار در موافقت با یک پیشنهاد مرتبط با وام مسکن، «سقف انتقال تسهیلات ساخت به خریداران آپارتمان‌های دست‌اول» را ۶/ ۱ برابر کرد. در تهران هم‌اکنون سقف انتقال وام ساخت به خریدار، برای تسهیلات بدون سپرده، ۶۰ میلیون تومان است که با مصوبه جدید به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش می‌یابد. وام ساخت قابل‌انتقال به خریدار، نوع غیرمستقیم وام خرید مسکن است که اگر برای دو طرف جذاب باشد، بازارهای عرضه و معاملات مصرفی آپارتمان را توامان تحریک می‌کند. تسهیلات سه رقمی و بدون سپرده ساخت، از دو سال پیش به بازار آمد؛ اما تاکنون، سقف قابل‌انتقال این تسهیلات به خریدار، به مراتب کمتر از وام مستقیم خرید مسکن بود. همین فاصله، جذابیت استفاده از وام غیرمستقیم خرید مسکن و در نتیجه، توجه سمت تقاضا به واحدهای تازه‌ساز را کاسته بود. تصمیم جدید اما یک امتیاز در وام فعلی ساخت، برای خریدار ایجاد می‌کند که درنهایت می‌تواند بهبود کارنامه فروش سازنده‌ها و تشویق آنها به عرضه بیشتر را منجر شود. البته انعکاس این خبر با یک برداشت اشتباه همراه بود. بسیاری از رسانه‌ها تصمیم اخیر را به منزله افزایش وام ساخت عنوان کردند؛ درحالی‌که خبر درست افزایش سقف انتقال تسهیلات ساخت به خریداران است. «دنیای اقتصاد» علاوه بر رفع این سوءتفاهم آثار این تصمیم را بررسی کرده است.
 • تشخیص اشتباه شرکت واحد از نیاز دوچرخه‌سواران

  دنیای اقتصاد: شرکت واحد اتوبوسرانی شهر تهران روز گذشته از تجهیز ۱۲ دستگاه اتوبوس خطوط تندرو ۴ و ۷ تهران به «رک حمل دوچرخه» خبر داد. این در حالی است که اقدام مذکور از یک تشخیص اشتباه از نیاز دوچرخه‌سواران نشات گرفته و به یک اقدام نمادین و کم‌اثر در زمینه رواج دوچرخه‌سواری منجر شده است.
 • باغ‌خواری در وقت اضافه

  پارلمان محلی پایتخت روز گذشته در پاسخ به استفساریه شهرداری تهران در مورد ارائه پروانه ساخت در ۶۲ باغ پایتخت رای مثبت دادند. ‎ در جریان برگزاری آخرین جلسات سال جاری شورای شهر تهران، بررسی استفساریه شهرداری تهران در مورد تعیین تکلیف پرونده‌هایی که در پی لغو مصوبه برج باغ معطل مانده بودند روی میز بررسی شورای شهر قرار گرفت. بر اساس این پیشنهاد مقرر شده بنا به پیشنهاد شهردار تهران، برای ۶٢ پرونده‌ای که عوارض خود را به‌صورت سیستمی و کامل پرداخت کردند، مجوز ساخت‌وساز صادر شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد یکی از دلایل درخواست بررسی پرونده‌های این باغات، تاخیر در ابلاغ مصوبه شورای شهر تهران از سوی شهرداری است. به این معنا که اگرچه اسفند ماه سال گذشته شورا مصوبه موسوم به برج باغ را ابطال و تا زمان تصویب دستورالعمل جایگزین صدور هرگونه مجوز ساخت وساز در باغات و اراضی مشجر شهر را ممنوع اعلام کرد، اما شهرداری تهران ابلاغ مصوبه شورای شهر را با دو ماه تاخیر به اردیبهشت ماه سال جاری موکول کرد.
 • قیمت پیشنهادی آپارتمان در محله‌های مختلف پایتخت

  دنیای‌اقتصاد: آمارهای رسمی نشان می‌دهد میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در معاملات مسکن بهمن ماه پایتخت با رشد ۹/ ۲ درصدی در مقایسه با دی‌ماه به ۱۰ میلیون و۶۶ هزار تومان افزایش یافته است. بررسی‌ها از وضعیت بازار مسکن در ماه‌های پایانی سال جاری نشان می‌دهد: با شکستن مرز ۱۰ میلیون تومان برای قیمت مسکن در هر مترمربع در نیمه زمستان امسال، تعداد فایل‌های پیشنهادی به متقاضیان مصرفی خرید مسکن کاهش پیدا کرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر