آرشیو روزنامه شماره ۴۵۱۴ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۵۱۴

 • سمت‌وسوی زمستانی مسکن

  دنیای‌اقتصاد: ۳۰ صاحب‌نظر بخش مسکن با شرکت در نظرسنجی «دنیای‌اقتصاد»، اوضاع بازار ملک تا پایان سال و نحوه مواجهه سیاست‌گذار با رکود موجود را تشریح کردند. نظرسنجی حاوی ۶ پرسش مرتبط با حوزه‌های معاملات خرید، قیمت و همچنین روند فعالیت‌های ساختمانی است که پاسخ‌دهنده‌ها در برخی موارد، برای تکمیل دیدگاه‌های خود، به تشریح موضوع پرداخته‌اند. برآیند پاسخ‌ها، از انتظار طیف‌های مختلف شامل فعالان بازار، ناظران بازار و همچنین تصمیم‌گیران بخش مسکن برای شروع دوره ثبات قیمتی در پی کاهش شیب رشد حکایت دارد. در این میان، برخی نظرها حتی دستیابی به «رشد صفر قیمت» تا قبل از سال ۹۸ را امکان‌پذیر می‌داند. مطابق دیدگاه کارشناسان، طی ماه‌های گذشته از سال جاری، سه عامل اصلی باعث سقوط حجم معاملات خرید مسکن در تهران شد که یکی از آنها، جهش‌های ارزی بود. سایه تغییرات احتمالی در بازار ارز دست‌کم تا پایان امسال، بر بازار مسکن حاکم خواهد ماند. ساخت‌وساز نیز به یک دلیل عمده، در رکود موقت قرار دارد. سازنده‌ها منتظر اثر ثانویه «پایان جهش قیمت مسکن» و مشاهده آن در بازار زمین و مصالح ساختمانی هستند. در این نظرسنجی، یک پادزهر ترکیبی برای نجات بازار مسکن از رکود معرفی شده است که هم سمت عرضه و هم سمت تقاضا را هدف قرار می‌دهد.
 • در جست‌وجوی منشأ بوی نامطبوع

  دنیای اقتصاد: منشأ بوی نامطبوع در تهران به‌رغم گمانه‌زنی‌های مختلف هنوز به شکل رسمی اعلام نشده است. عصر چهارشنبه گذشته انتشار بوی غیرعادی در مناطقی از محدوده مرکزی پایتخت نگرانی شهروندان را برانگیخت. تاکنون فهرستی شش‌گانه از دلایل احتمالی که گفته می‌شود می‌تواند منشأ این بو باشد توسط مدیران شهری تهیه شده و سه مورد از آنها که در روزهای گذشته به‌عنوان سرنخ قطعی رخداد مطرح شده بودند، دیروز رد شد. قرار است تحقیقات زیست‌محیطی تا شناسایی علت اصلی ادامه یابد. کارشناسان درباره این رخداد دو سناریو را مطرح می‌کنند.
 • زمین مسکن محرومان آماده واگذاری

  مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن از اعلام آمادگی سازمان برای واگذاری زمین به منظور ساخت واحدهای مسکونی در نقاط مختلف کشور به بنیاد مسکن خبر داد و گفت: واگذاری این زمین‌ها در قالب مسکن محرومان و با قیمت تمام‌شده به بنیاد مسکن صورت خواهد پذیرفت. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علی نبیان، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با اشاره به برنامه‌های دولت دوازدهم و تاکیدات وزیر راه و شهرسازی درخصوص ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی توسط وزارت راه درقالب طرح اقدام ملی گفت: از مجموع این ۴۰۰ هزار واحد، ۱۰۰ هزار واحد آن برعهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است.
 • اما و اگر ساخت «پلاسکو ۲»

  دنیای اقتصاد: در آستانه دو سالگی حادثه آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو، هنوز سرنوشت زمین این ساختمان نهایی نشده و بعضا اظهارات ضد و نقیضی درباره جمع‌بندی پیرامون تعیین تکلیف ساختمان جدید پلاسکو مطرح می‌شود.
 • ممنوعیت ساخت‌وساز در «سرخه‌حصار»

  دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران با تاکید بر این مطلب که ادامه ساخت و ساز در محدوده پارک سرخه‌حصار مجاز نیست، گفت: موجودیت پارک سرخه حصار در قانون ذکر شده و محدوده‌هایش مشخص و روشن است؛ به همین دلیل، تصمیم‌گیری در مورد کاهش یا افزایش محدوده در اختیار شورای‌عالی محیط‌زیست است. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، محمدسعید ایزدی گفت: جمع‌بندی‌های صورت گرفته در ارتباط با تعیین تکلیف برخی تعاونی‌‌ها که در سال‌های گذشته اقدام به واگذاری زمین به اعضای خود در محدوده پارک جنگلی سرخه حصار کرده‌اند، نشان می‌دهد اساسا تداوم ساخت‌و‌ساز در آن محدوده مجاز نیست. ایزدی افزود: در جلساتی که به این منظور تشکیل شد قرار بر این شد، حقوق مالکان اراضی در این محدود‌ه در چارچوب قوانین و مصوبه‌های کنونی به آنها داده شود.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر