• مصالح ساختمانی در تعقیب ملک

  دنياي اقتصاد: رشد تند قیمت مصالح ساختمانی در تهران طی بهار امسال، یک پیام ساده دارد و یک پیام «نیازمند رمزگشایی». پیام اول، تغییر معادله هزینه ساخت مسکن است که دست‌کم حدود ۲۰درصد نسبت به ابتدای سال افزایش یافته است. این میزان تورم فصلی در بازار نهاده‌های ساخت خانه، سومین صعود بزرگ قیمت‌ها در این بازار طی یک‌سال گذشته است. اما پیام دوم با «دید کامل به نبض بلندمدت قیمت‌ها» قابل دریافت است. طی دوره جهش، تورم مصالح‌ساختمانی از تورم مسکن جاماند و اکنون در فاز تنظیم است. سه سناریو از آینده ساخت، بررسی شد.
 • خط مقدم ماراتن ۶ نفره انتخاب شهردار

  دنیای اقتصاد: ماراتن انتخاب شهردار جدید تهران به مرحله نیمه نهایی رسید. از میان ۴۱ کاندیدای پیشنهادی از سوی ۲۱ منتخب شورای شهر ششم، فقط ۶ نفر به مرحله نیمه نهایی رسیده‌اند. نامزدهای معرفی‌شده از سوی منتخبان شورای شهر ششم طی یک ماه گذشته به دلایل مختلف خودخواسته از جریان انتخاب شهرداری تهران کنار کشیده بودند. در این مرحله نیز، در ابتدا هشت نفر شامل معصومه آباد، هابیل درویش، اسماعیل احمدی‌مقدم، رستم قاسمی، محسن پیرهادی، مازیار حسینی، علیرضا زاکانی و مهرداد بذرپاش حضور داشتند که روز گذشته مهرداد بذرپاش در قالب یک نامه رسمی و رستم قاسمی به صورت غیررسمی از جریان انتخابات کنار کشیدند.
 • تهاتر ۵۵۰۰ میلیارد تومان از مطالبات شهرداری

  معاون شهردار تهران گفت: ۵۵۰۰ میلیارد تومان از مطالبات خود از دستگاه‌های دولتی را با بدهی به بانک‌ها تهاتر کردیم. به گزارش «ایسنا»، عبدالحمید امامی، معاون مالی شهردار تهران در ارائه گزارش آخرین وضعیت مالی درآمدها، بدهی‌ها و مطالبات شهرداری تهران گفت: در این دوره به‌طور طبیعی پروژه‌های بزرگ و تونل‌ها ساخته نشد؛ اما کارهای زیربنایی جدی شد و اقدامات خوبی شده است که حاصل عملکرد مثبت شورا و شهرداری است. معاون شهردار تهران گفت: درآمدهای شهرداری در سال‌های ۹۶ تا ۱۴۰۰ سیر صعودی دارد و هزینه‌های جاری به طور قابل توجهی کمتر از هزینه‌های عمرانی است. منابع شهرداری به قیمت جاری در این مدت ۲۷ هزار میلیارد تومان رشد کرده است.
 • نقطه کور طرح «صیانت»

  دنياي اقتصاد: طرح «صیانت» علاوه بر آسیب‌های گسترده‌ای که متوجه کسب‌وکارهای دیجیتال خواهد کرد، یک «نقطه کور» دارد که غفلت از آن، نبض تجارت را مختل می‌کند. «پایگاه خریدوفروش کالاهای مصرفی» به استناد «۱+۴» علامت، تغییر کرده است. حجم قابل توجهی از کسب‌وکارها با «مهاجرت بزرگ» از محل سنتی عرضه -مغازه‌ها و مال‌ها- به فضای مجازی، دست‌کم ۴ سال است که مکان اصلی معرفی محصول، فروش و جذب مشتری را شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها تعریف کرده‌اند. این نقل مکان که در عصر کرونا شتاب گرفت، به‌دلیل «تغییر اساسی سبک خرید» بوده که طبق نظرسنجی‌ها بعید است -این الگوی خرید مجازی از سوی خانوارها -حتی بعد از کرونا به عقب برگردد. بازار املاک تجاری، هوشمندانه به این تحول واکنش نشان داده؛ به‌طوری‌که نبض ساخت‌وساز تجاری در پایتخت طی چهار سال اخیر ۷۰درصد نسبت به چهار سال قبل از آن سقوط کرده و درست در همین فاصله، صعود تجارت الکترونیک رقم خورد. نشانه‌های دیگری هم «اختلال در تجارت با تصویب صیانت» را پیش‌بینی می‌کند.
 • اجاره‌های بالای ۱۰ میلیون را چه کسی می‌پردازد؟

  دنياي اقتصاد: واسطه‌های ملکی درباره جنس متقاضیان اجاره آپارتمان‌های میان‌متراژ در مناطق مصرفی که بعضا با اجاره‌های ماهانه ۱۰ میلیون تومان به بالا فایل شده‌اند، اطلاعاتی ارائه و به این پرسش پاسخ داده‌اند که چه کسی حاضر به پرداخت اجاره‌های سنگین برای سکونت در خانه‌های مصرفی و میان‌متراژ در مناطق متوسط شهر است؟
 • تورم مصالح ساختمانی در بهار ۱۴۰۰

  دنياي اقتصاد: تازه‌ترین گزارش مرکز آمار از شاخص قیمت نهاده‌های ساختمانی در فصل بهار ۱۴۰۰ حکایت از رشد قیمت مصالح ساختمانی دارد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، بر اساس این گزارش قیمت مصالح ساختمانی در سه ماهه بهار امسال به‌طور میانگین ۴/ ۱۹ درصد نسبت به فصل زمستان ۹۹ افزایش یافته است. همچنین تورم نقطه به نقطه تورم مصالح ساختمانی ۱۰۰ درصد محاسبه شده است.
 • مانع مالی برای افتتاح متروی پرند

  مدیرعامل شرکت متروی تهران و حومه عدم تزریق پول به پروژه متروی پرند از سوی دولت را تنها مانع افتتاح این ایستگاه عنوان کرد.
 • تخلیه متفاوت حباب مسکن

  دنياي اقتصاد: حباب قیمت مسکن در نخستین ماه تابستان به شکل متفاوت از دو ماه اول بهار ۱۴۰۰، در مسیر تخلیه قرار گرفت. ماه گذشته، بعد از «۴۵ ماه سبقت تورم مسکن از تورم عمومی» سرانجام سرعت رشد نقطه‌ای قیمت مسکن از نرخ تورم عمومی کمتر شد. هر چند این تغییر سطح به میزان جزئی اتفاق افتاده، اما بیانگر کاهش قیمت واقعی مسکن در پایتخت است. با این حال، قیمت اسمی آپارتمان‌ها در تیر ماه افزایش پیدا کرد که علت آن با توجه به متغیر غیراقتصادی موثر بر رفتار معامله‌گران و زورآزمایی انتظارات، مشخص است.
 • تهران باید خانه به خانه ایمن شود

  سرپرست معاونت حفاظت و پیشگیری حریق سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه تهران برای آمادگی در برابر حوادث باید خانه به خانه آماده شود، گفت: متاسفانه هنگامی که در حال خرید خانه هستیم، به هر نکته‌ای توجه می‌کنیم به جز ایمنی آن.
 • تعریف متفاوت واسطه‌ها از «فروشنده ملک»

  دنياي اقتصاد: با وجود اینکه تعداد فایل‌های فروش در بازار معاملات مسکن بسیار بیشتر از نیاز بالفعل بازار (تعداد خریداران در حال جست‌وجو) است، اما واسطه‌های ملکی معتقدند فروشنده‌های حاضر در بازار را باید به دو دسته تقسیم کرد؛ یک دسته فروشنده «واقعی» هستند و دسته دیگر کسانی هستند که با وجود فایل کردن ملک خود در بازار، اصراری به فروش زودهنگام ندارند.
 • چکیده کارنامه بلدیه از زبان شهردار تهران

  شهردار تهران ضمن مرور کارنامه عملکرد این نهاد در دوره تصدی مسوولیتش گفت: در این دوره مدیریت شهری با هوشمندسازی کامل فرآیند صدور پروانه، از هر گونه اعمال سلیقه در این حوزه جلوگیری شد.
 • انصراف سه کاندیدای شهرداری تهران

  منتخب مردم تهران در شورای شهر ششم از انصراف سه نفر دیگر از کاندیداهای شهرداری تهران خبر داد.به گزارش «‌ایسنا» ناصر امانی با بیان اینکه تا عصر روز جمعه کاندیداها فرصت داشتند برنامه‌های خود را برای اداره شهر تهران به شورای شهر تقدیم کنند، گفت: اما سه نفر برنامه ارائه نکرده‌اند و این به معنای انصراف است.
 • پایانه خط ۶ مترو ساخته می‌شود

  مدیرعامل شرکت مترو گفت: مقدمات کار برای آغاز عملیات اجرایی فاز نخست پروژه احداث پایانه ۴۴ هکتاری دولت‌آباد فراهم شده و به زودی این پایانه استراتژیک که نقشی مهم در کاهش زمان تعمیر واگن‌ها و همچنین تقلیل سرفاصله زمانی حرکت قطارها در خط ۶ ایفا می‌کند، وارد فاز اجرایی می‌شود.
 • موتور دوم ساخت خانه دوم

  دنياي اقتصاد: بی‌عملی دولت در به‌کارگیری «مالیات ضدسفته‌بازی ملکی» تاوان تازه‌ای برای بازار مسکن رقم می‌زند. سیاست پرداخت ۴۰۰هزار فقره وام مسکن روستایی که اخیرا توسط بانک‌ها به اجرا درآمده است، به‌دلیل «اشتهای ساخت و خرید خانه و ویلا در روستاهای خوش آب‌وهوا» و معافیت این رفتارها از مالیات می‌تواند وارد مسیر انحرافی شود. آنچه این وام ۱۰۰میلیون تومانی با شرایط ویژه را می‌تواند به «موتور دوم تولید خانه‌دوم» بدل کند، ریسک صفر سرمایه‌گذاری ملکی از سوی ملّاک و سفته‌باز است. در همه جای دنیا، دولت‌ها با دریافت «مالیات ملکی سالانه» بازار مسکن را برای سوداگران ناامن می‌کنند تا تسهیلات و امکانات در خدمت خانه‌اولی‌ها قرار بگیرد و شرایط جهش قیمت از بین برود. در اینجا اما معافیت ملک‌بازها از مالیات طی سه سال اخیر، موتور اول جهش بیشتر قیمت مسکن شد. در این مقطع نیز با وجود نیاز فوری روستاها به نوسازی خانه‌ها، پازل سیاست‌های جزیره‌ای و غیرهدفمند در بخش مسکن تکمیل شده است. سیاست اصلاحی به نفع رونق مصرفی معرفی شده است.
 • بازار معاملات املاک در مناطق مختلف پایتخت

  بررسی وضعیت بازار املاک در مناطق مختلف شهر تهران نشان می‌دهد: بخشی از فروشنده‌های مسکن که تا چند هفته پیش از بازار عقب‌نشینی کرده بودند مجددا به بازار بازگشته‌اند. به گزارش «دنیای اقتصاد»، بازار مسکن در شرایط خاصی به سر می‌برد. آن‌طور که مشاوران املاک و فعالان بازار مسکن عنوان می‌کنند در حال حاضر وضعیت فایل‌های عرضه شده به لحاظ قیمتی و حجم تفاوت چندانی با وضعیت چند هفته قبل نداشته است. در این میان اما تعداد فروشنده‌های واقعی در بازار اندکی افزایش پیدا کرده است. این فروشنده‌ها افرادی هستند که در ماه‌های نخست امسال به دلیل شرایط نامشخص بازار مسکن حاضر به ورود به بازار نمی‌شدند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر