آرشیو روزنامه شماره ۴۵۰۸ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۵۰۸

 • نقطه کور اتوبوس مرگ

  دنیای اقتصاد: حادثه تلخ واژگونی اتوبوس حامل دانشجویان در منطقه‌ای از کوه‌های تهران که ساختمان‌های دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات در آنجا قرار دارد، چشم‌ها و ذهن‌ها را به قسمت‌های پیدا در این پرونده، متمرکز کرده است؛ اما فاجعه «اتوبوس مرگ» یک نقطه کور دارد. عرصه‌ای که شهر دانشگاهی علوم و تحقیقات - مجموعه‌ای با بیش از ۱۰ دانشکده و حدود ۵۰ هزار دانشجو- در آن ساخته شده، طبق اسناد بالادست تهران، «تراز ممنوعه» است که «ارتفاعات واقع در پهنه حفاظت سبز و مخصوص طبیعت‌گردی» را شامل می‌شود. هر نوع ساخت‌و‌ساز در این پهنه، نیازمند اخذ مجوز از شورای عالی شهرسازی و معماری کشور است. گفته می‌شود احداث این مجموعه در ارتفاعات شمال غرب تهران (کوه‌های حصارک) فاقد این نوع مجوز بوده اما در کمیسیون ماده پنج در اواخر دهه ۶۰ بعد از معرفی طرح، از دو طریق «تبدیل کاربری اراضی مرتفع» و «تغییر خط محدوده ۲۵ساله شهر تهران در مرز محدوده شمالی»، با ساخت مجموعه موافقت می‌شود. «تبدیل کوه به دانشگاه» و در نهایت، زنجیره «تردد اتوبوس‌های مستهلک و فاقد معاینه‌فنی برای جابه‌جایی دانشجویان در مسیر شیب‌دار و غیراستاندارد حد فاصل دانشکده‌های علوم و تحقیقات و همچنین عدم‌تعادل ظرفیت ناوگان با تراکم دانشجو ناشی از بی‌تدبیری مدیریتی» قربانی گرفت.
 • کلکسیون مخاطرات در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد

  دکتر علی بیت اللهی عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی
  حادثه دردناک ۴ دی ماه ۱۳۹۷ در محدوده دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات، با فوت ۱۰ نفر(تا لحظه تدوین این نوشتار) و زخمی شدن ۲۵ نفر که بر اساس اعلام مرکز اورژانس تهران حال ۶ نفر را نامساعد و از آن میان حال ۳ نفر را وخیم اعلام کرده است، فضای جامعه و بویژه جامعه دانشگاهی را در اندوه و حزن فرو برد. رخداد سانحه وسایل نقلیه بویژه اتوبوس، در این بخش از پهنه تهران به‌دلیل وضعیت مورفولوژیکی مسبوق به سابقه است و در گذشته نیز تجربه حوادث مشابه در این محدوده گزارش شده است.
 • ریزش معاملات مسکن در تهران در بازه ۹ ماهه

  دنیای اقتصاد: تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی از وضعیت بازار مسکن در آذر حاکی از ریزش بیش از ۲۵ درصدی معاملات در بازه زمانی ۹ ماهه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر