آرشیو روزنامه شماره ۴۵۰۳ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۵۰۳

 • پاسخ صفر شهرداری به مطالبات

  دنیای اقتصاد: رئیس پارلمان محلی پایتخت، با بیان اینکه برآیند کلی عملکرد شهرداری در این مدت ادامه راه دوره قبل بوده و تحول چشمگیری در روند اداره شهر مشاهده نشده است، عنوان کرد: درگیر شدن شهرداری به مسائل روزمره اداره شهر یعنی پرداخت حقوق و دستمزد پرسنل، امکان پاسخگویی به مطالبات و اولویت‌های شهروندان را به سطح «صفر» رسانده است. محسن هاشمی با اشاره به وجود سه محدودیت در «شرایط»، « منابع» و «زمان» برای مدیریت شهری در دوره پنجم سه توصیه به شهردار جدید پایتخت برای ایجاد تحول در سبک اداره شهر ارائه کرد.
 • سه تابلو از بازار مسکن

  دنیای اقتصاد: آمار رسمی از تحولات تابستانی بازار مسکن در کل کشور، وضعیت کاملا متفاوت معاملات ملک در تهران و سایر شهرها را تایید کرد. پیش‌تر براساس اطلاعات دفتر اقتصاد مسکن، مشخص شده بود طی نیمه اول امسال به تناسب جدایی بازار معاملات مسکن تهران از رونق، خرید و فروش آپارتمان در شهرهای مختلف از رکود بیرون آمد. اکنون اطلاعات مرکز آمار مشخص می‌کند تابستان امسال حجم خرید خانه در کل کشور ۱۶ درصد نسبت به تابستان سال گذشته افزایش پیدا کرده. این در حالی است که تعداد واحدهای مسکونی فروخته‌شده در تهران در همین مقطع زمانی حدود ۲۰ درصد کاهش یافت. متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تابستان امسال در کل کشور رقمی معادل ۲ میلیون و ۲۲۶ هزار تومان - میانگین وزنی بر حسب سهم هر استان از کل معاملات - بوده که ۴۴ درصد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته افزایش پیدا کرده است. به این ترتیب تورم نقطه‌ای در بازار کشوری مسکن، بدون لحاظ وزن ملکی تهران، کمتر از این بوده است. خرید و فروش زمین مسکونی در شهرها نیز طی تابستان امسال رونق داشته و حجم این نوع معاملات رشد نقطه‌ای ۴۲ درصد را تجربه کرده است. در این گزارش نبض بازار اجاره نیز اعلام شده است.
 • قیمت متعارف آپارتمان‌های میان‌متراژ در مناطق مصرفی

  دنیای‌اقتصاد: تقریبا از تمام مناطق مصرفی تهران می‌توان به‌عنوان کانون عرضه آپارتمان‌های میان‌متراژ با ارزش حول و حوش یک میلیارد تومان یاد کرد.
 • قیمت مسکن در آستانه آرامش چندساله

  بهروز ملکی کارشناس اقتصاد مسکن
  بر اساس رویه سال‌های اخیر، گزارش ماهانه تحولات بازار مسکن تهران، طی هفته اول ماه بعد توسط وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی منتشر می‌شود که غالبا تفاوت ناچیزی با هم دارند.
 • پاییز «کم‌آلوده» در پایتخت سپری شد

  مقایسه نتایج گزارش‌های کیفیت هوای شهر تهران برای پاییز امسال در مقایسه با سه سال قبل از آن نشان می‌دهد که تغییرات کیفیت هوا و کاهش میزان آلاینده‌ها به بیشتر از تاثیر عوامل جوی بوده و سیاست‌های معطوف به کاهش آلایندگی خودروها به طرز ملموسی نتیجه داده است. به گزارش روابط عمومی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، پاییز ۱۳۹۷ در شرایطی سپری شد که در هیچ روزی از ۹۰ روز پاییز شاخص کیفیت هوا به ۱۵۰ واحد نرسید و هوا برای عموم شهروندان «ناسالم» نشد.
 • راهکار مقابله با تخلفات ساختمانی در حریم شهر

  مدیرعامل شهربان شهرداری تهران معتقد است علاوه بر کاشت درخت در حریم پایتخت و تبدیل آن به کمربند سبز، تعیین تکلیف زودهنگام وضعیت حریم در تقسیمات کشوری نیز راهکار دیگری است که به جلوگیری از تخلفات ساخت و ساز در حریم شهر کمک می‌کند. به گزارش شهرنوشت، سید امیر فتاحیان با اشاره به فعالیت‌های شهربان شهرداری تهران در حوزه حریم پایتخت اظهار کرد: علاوه بر اقداماتی که اداره کل حریم شهرداری تهران در مناطقی که حریم دارند انجام می‌دهد، مجموعه دولت متشکل از وزارتخانه‌های مرتبط مانند وزارت کشور در این زمینه برای حفظ حریم به ما کمک می‌کنند.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر