آرشیو روزنامه شماره ۴۴۵۸ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۴۵۸

 • نوع دوم شهرفروشی

  دنیای اقتصاد: دخل و خرج شهرداری تهران در نیمه اول امسال، در سامانه شفافیت منتشر شد. تامین مالی در مدیریت شهری پایتخت طی ۶ ماه اول امسال برخلاف وعده‌ها، کماکان به «فروش ذخایر» تکیه داشته؛ به‌گونه‌ای‌که حداقل ۵۰ درصد از منابع بودجه با «اخذ عوارض حاصل از ساخت‌و‌ساز» و «فروش املاک شهرداری» به‌دست آمده است. مدیریت شهری تا ۴ برابر رقم بودجه، از املاک شهرداری - نوع دوم شهرفروشی - درآمد کسب کرده است. دولت‌های محلی در دنیا به جای فروش املاک، با اجاره‌ بلندمدت،‌ درآمد پایدار کسب می‌کنند.
 • واگرایی در بازار مسکن

  مهدی بهداد کارشناس صنعت ساختمان
  بازار پرالتهاب مسکن طی ماه‌های گذشته و هم‌جهت با سایر بازارها حرکات مثبت قیمتی خود را شکل داد. این حرکت به گونه‌ای بوده است که با توجه به جایگاه مسکن در سبد هزینه خانوار ایرانی نمی‌توان از تحلیل وقایع و رخدادهای آن به سادگی گذشت.
 • دوره گذار به رکود بازار مسکن

  بهروز ملکی کارشناس اقتصاد مسکن
  بازار مسکن از تابستان سال ۹۲ وارد دوره رکودی خود شد و این روند تا ابتدای سال ۹۶ ادامه یافت. نکته حائز اهمیت این است که قیمت یک مترمربع مسکن در تهران طی دوره رکود ۴ ساله، در حول و حوش ۴ میلیون تومان ثابت ماند. از بهار سال ۹۶ افزایش قیمت مسکن به‌صورت ملایم استارت خورد و از پاییز سال ۹۶ شتابی فزاینده به خود گرفت تا اینکه میانگین قیمت یک مترمربع مسکن در مناطق ۲۲ گانه تهران به بیش از هشت و نیم میلیون تومان در شرایط کنونی رسید که حاکی از دو برابر شدن قیمت، نسبت به ۱۸ ماه قبل (بهار ۹۶) است.
 • توصیه به فروشندگان آپارتمان

  رئیس اتحادیه مشاوران املاک به فروشندگان آپارتمان توصیه کرد املاک خود را با نیت گران‌تر شدن احتکار نکنند چرا که حتی در صورت افزایش قیمت در آینده به دلیل نبود قدرت خرید بازار وارد فاز رکود شده و فروشندگان قادر به فروش واحدهای خود نخواهند بود.

بیشتر