آرشیو روزنامه شماره ۴۴۵۰ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۴۵۰

 • پخش مستقیم مجوزهای شهرداری

  دنیای اقتصاد: کاربری همه املاک موجود در تهران، از طریق سامانه استعلام طرح تفصیلی یا سامانه شفافیت، اعلام عمومی می‌شود. شورای شهر تهران با تصویب کلیات یک طرح، با «تکلیف شهرداری به مرئی‌سازی کاربری و تراکم مجاز تعریف‌شده برای پلاک‌های ساختمانی» موافقت کرد. در صورت تصویب نهایی طرح، شهروندان به «سقف امتیاز و مجوز ساخت» قابل ارائه در پروانه‌های ساختمانی در هر نقطه شهر دسترسی پیدا می‌کنند و به‌صورت مستقیم از محتوای جوازهای ساختمانی که در هر منطقه صادر می‌شود، مطلع می‌شوند. این کار ریسک شهرفروشی را تا حد بازدارندگی بالا می‌برد.
 • آپارتمان‌های با قیمت کمتر از یک میلیارد

  دنیای اقتصاد: مشاوران املاک در مناطق مختلف شهر تهران از کاهش قابل توجه تعداد واحدهای مسکونی نوساز در بازار خبر می‌دهند. تحقیقات میدانی از وضعیت فایل‌های عرضه شده برای فروش در بنگاه‌های املاک نیز این موضوع را تایید می‌کند.
 • تاثیر تعیین حریم گسل‌ها بر ساخت‌وساز

  دبیر کارگروه ملی زلزله مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی گفت: تعیین حریم قانونی گسل‌ها از بی‌نظمی در ساخت و سازها که موجب احداث ساختمان‌های مهم روی خط گسل شده، جلوگیری می‌کند و مکان‌های امن در حریم شهرها مشخص می‌شود.
 • موافقت میراث فرهنگی برای ساخت و ساز در محدوده کاخ گلستان

  عضو شورای شهر تهران گفت: در اقدامی مغایر با ضوابط حریم کاخ جهانی گلستان و ارگ تاریخی و بازار تهران، شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران، اجازه تخریب و نوسازی موقوفه موسوم به سرای سیگارچی را صادرکرد.
 • مشکل مجوز دکل‌های مخابراتی

  رئیس کمیته سلامت شورا گفت: شهرداری تهران و برخی نهاد‌های دولتی باید نسبت به اخذ مجوزهای لازم در راستای نصب و استاندارد‌سازی دکل‌های مخابراتی اقدام کنند. به گزارش خبرگزاری مهر، ناهید خداکرمی با اشاره به موضوع چگونگی نصب دکل‌های مخابراتی گفت: دکل‌های مخابراتی جزو ضروریات زندگی امروز است، ولی در عین مفید بودن، تشعشعات آن می‌تواند اثرات مخربی برای کودکان و زنان باردار داشته باشد. وی ادامه داد: اگرچه شرکت ارتباطات رادیویی و شرکت ارتباطات شهر با وسواس خاصی موضوع نصب و استاندارد‌سازی این دکل‌ها را دنبال می‌کنند و بسیاری از اپراتورها نیز دارای پروانه از شرکت ارتباطات رادیویی هستند اما بسیاری از دکل‌های موجود مربوط به نهادها، بانک‌ها، نهاد‌های انتظامی و شهرداری هنوز برای اخذ مجوز و استاندارد‌سازی نصب آنها اقدام نکرده‌اند. بنابراین به شهردار تهران تذکر می‌دهم نسبت به اخذ مجوز‌های لازم برای این منظور اقدام و تکلیف خود را در این راستا به درستی اعمال کند.

بیشتر