• سال متفاوت بازار اجاره

  دنیای‌اقتصاد: آغاز فصل اصلی «جابه‌جایی» در بازار اجاره‌نشین‌ها همزمان شده است با رصد دو علامت تغییر در نبض اجاره‌بها به‌طوری‌که روند یک‌ساله تورم اجاره در پایتخت، برگشت از قله را نشان می‌دهد. بعد از ثبت نرخ رشد نزدیک به ۵۰درصدی «میانگین هزینه اجاره» در تابستان سال گذشته، این شاخص -تورم اجاره- در ابتدای امسال تا مرز ۳۰درصد کاهش پیدا کرد. مفهوم این کاهش نرخ آن است که اگر چه اجاره‌بهای آپارتمان‌ها همچنان رو به افزایش است، اما سرعت رشد آن به شکل محسوسی کاهش پیدا کرده است. علامت دوم تغییر در این بازار به «رفتار گروهی از موجران» مربوط است. نتایج تحقیقات میدانی حاکی است، بعد از طراحی «پله فرار» از سوی صاحب‌خانه‌ها در سال گذشته برای فرار از سقف دستوری اجاره‌بها که به‌صورت «تخلیه اجباری آپارتمان» و «انعقاد قرارداد» با مستاجر جدید عمل کرد، در حال حاضر این گروه، «توافق با مستاجر ساکن» را در اولویت دارند. الگوی نوسان اجاره‌بها در فاز پساجهش قیمت مسکن، یک پیام برای این دوره مخابره می‌کند.
 • بازار مسکن در عصر جدید

  دنیای‌اقتصاد: پرسش‌های مهم فعالان بازار مسکن درباره «آینده ملک با دولت جدید» پاسخ داده می‌شود.
 • تغییر فرمول محاسبه عوارض ساختمانی

  مدیرکل تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه شهرداری تهران گفت: بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر تهران به شهرداری اجازه داده شده است از تیر ماه ۱۴۰۰، محاسبه عوارض ساختمانی بر اساس مرغوبیت مکانی انجام شود.به گزارش شهر، حامد سلیمی، مدیرکل تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه در این خصوص گفت: بر مبنای مصوبه ابلاغی شورای شهر تهران تحت عنوان «نحوه محاسبه عوارض ساختمانی مبتنی بر مرغوبیت مکانی املاک شهر تهران» و با توجه به تدابیر ابلاغی شهردار تهران در شورای معاونین، این مصوبه از روز شنبه ۱۲ تیر سال جاری اجرایی می‌شود.
 • اولین تصمیم پارلمان ششم برای باغات تهران

  عضو راه‌یافته به پارلمان ششم پایتخت از تغییر مصوبه خانه باغ خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی چمران در پاسخ به این سوال که ممکن است شورای ششم مصوبه برج باغ‌ها را لغو کند یا خیر، عنوان کرد: وقتی مصوبه‌ای تصویب می‌شود کسی آن را لغو نمی‌کند اما اگر نیاز به اصلاح داشته باشد آن را اصلاح خواهیم کرد. ما مصوبه‌ای درباره برج‌باغ‌ها نداشتیم و سپس ایجاد شد و ما مصوبه خانه‌باغ داشتیم. این قانون قطعا باید اصلاح شود و علاوه بر اینکه باغ و درخت باید حفظ شود؛ مردم هم تشویق به داشتن ساختمان و حفظ درخت شوند.وی تاکید کرد: با سختگیری‌های این دوره مشاهده کردیم که نه باغی حفظ شد و نه مردم و شهرداری نفعی بردند.وی در پاسخ به سوالی مبنی بر رویکرد شورای ششم در موضوع شفافیت چیست، خاطرنشان کرد: آنچه ما قبلا درباره شفافیت کار کردیم و آنچه در دوره پنجم اضافه شد را ادامه خواهیم داد و به آن نیز اضافه خواهیم کرد، البته یک شفافیت واقعی، نه یک شفافیت شعاری.
 • پیام انتخابات پارلمان پایتخت

  دنیای‌اقتصاد: شمارش اولیه آرای انتخابات شورای شهر، چینش آتی پارلمان پایتخت را ترکیبی از «اقلیت کارنامه دار» و «اکثریت ناشناس» نشان می‌دهد. این ترکیب در عین حال که ظاهری معنادار دارد، حاوی یک پیام است؛ «بازگشت دوباره مدیران قبلی به صحنه، پایتخت را به ریل سیاست‌های دهه ۸۰ برمی‌گرداند». این عقبگرد اما در صورت توجه «شورا اولی»ها به یک واقعیت می‌تواند متوقف شود.
 • آخرین وضعیت فایل‌های فروش در بازار مسکن

  دنیای‌اقتصاد: سمت عرضه در بازار مسکن طی دو روز پس از اتمام انتخابات۱۴۰۰ و اعلام نتیجه قطعی، هنوز واکنش محسوس قیمتی به این نتیجه نشان نداده است.
 • نیاز تهران به ۵۰ هشداردهنده سریع زلزله

  رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به اینکه تهران نیازمند ۵۰ هشدار دهنده سریع زلزله است، گفت: برای مقابله با مخاطرات زلزله ۲۰ درصد آمادگی داریم.
 • آمار سفرهای ترکیبی مترو-دوچرخه

  مدیرعامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران اعلام کرد: با اجرای طرح سفرهای ترکیبی مترو و دوچرخه از آذر سال ۱۳۹۷ تا پایان خرداد ۱۴۰۰ بیش از ۷ هزار و ۹۳۵ نفر به این ترتیب سفر کرده‌اند.
 • فاکتور انتخابات در معادله ملک

  دنیای‌اقتصاد: معمای تازه‌ای در بازار مسکن با منشأ «پساانتخاباتی» شکل گرفته است. بررسی‌ها درباره نحوه اثرپذیری متغیرهای ملکی از «تغییر دولت» نشان می‌دهد این رخداد در کوتاه‌مدت و بلندمدت می‌تواند رفتارها در بازار ملک و همچنین سمت و سوی قیمت را تحت ‌تاثیر قرار دهد. از الان تا نزدیک نیمه سال -کوتاه‌مدت- که دولت سیزدهم به شکل رسمی کار خود را شروع می‌کند، جو روانی بازار به‌دنبال «اخبار مثبت از برنامه‌های دولت بعدی» است. با این نوع انتظارات آن هم در فاز فعلی مسکن -پساجهش- دو سناریوی ضعیف و محتمل برای قیمت مطرح است.
 • عقبگرد عمر مفید ساختمان‌ها

  رئیس هیات‌مدیره شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک گفت: عمر مفید ساختمان‌ها از حدود ۳۲ سال به ۲۶ سال کاهش یافته که از دلایل مختلفی همچون مصالح غیراستاندارد، روش‌های اجرای نادرست، طراحی نامناسب و نبود نظارت صحیح نشات می‌گیرد.
 • مخالفت با ایجاد سامانه جدید ارتباط شهروندان و شهرداری

  اعضای شورای شهر با «ایجاد سامانه واحد درخواست، نظارت و پیگیری شهروندان» مخالفت کردند.
 • اصلاح فرمول عوارض پسماند

  اعضای شورای شهر پایتخت اصلاحیه مصوبه چگونگی محاسبه و اخذ بهای خدمات مدیریت پسماند را تصویب کردند.
 • مناطق مستعد ریزش مسکن

  دنیای‌اقتصاد: تست جدید بازار مسکن تهران برای شناسایی میزان «حباب قیمت»، نیمه پرفشار شهر از بابت تورم ملکی را مشخص کرد. فاصله سطح قیمت آپارتمان‌های ۲۲ منطقه با «سقف متعارف» نشان می‌دهد حباب قیمت در مناطقی از شهر، بزرگ‌تر است. این مناطق، در لبه‌ خط ریزش قیمت قرار دارند. اختلاف تورم اجاره بین شمال و جنوب شهر نیز معنادار است.
 • مصوبه وام‌اولی برای مستاجرها

  دنیای‌اقتصاد: مصوبه وام‌اولی برای مستاجرها در سال ۱۴۰۰ ابلاغ شد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» محتوای مصوبه‌ای که دولت در ستاد ملی مقابله با کرونا برای حمایت از مستاجرها در سال ۱۴۰۰ مصوب کرده است نشان‌دهنده اختصاص تسهیلات وام ودیعه مسکن در سال ۱۴۰۰ به مستاجران وام‌اولی است؛ به این معنا که افرادی که سال گذشته اقدام به دریافت تسهیلات ودیعه مسکن به دنبال مصوبه حمایت از مستاجرها در دوره شیوع کرونا کردند امسال دیگر نمی‌توانند برای دریافت این تسهیلات به‌طور مجدد اقدام کنند. در واقع تسهیلات ودیعه مسکن که امسال برای سال دوم به مستاجرهای واجد شرایط پرداخت می‌شود، تسهیلاتی برای وام‌اولی‌هاست و افرادی که در سال گذشته اقدام به دریافت این تسهیلات کردند نمی‌توانند برای سال‌جاری نیز از این وام استفاده کنند.
 • وضعیت بازار واحدهای کلنگی در تهران

  دنیای‌اقتصاد: در روزهای اخیر حجم عرضه فایل‌های فروش واحدهای کلنگی وقدیمی‌ساز به بازار معاملات مسکن شهر تهران افزایش یافته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر