آرشیو روزنامه شماره ۴۳۴۴ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۳۴۴

 • آرایش جدید خریداران مسکن

  دنیای اقتصاد: بازار خانه‌های «کلیدنخورده» در پایتخت تحت‌تاثیر آرایش جدید خریداران مسکن با دومین سکته معاملاتی طی یک‌سال همراه شد. عوامل فروش «نوساز»ها اخیرا افزایش روزانه سطح «قیمت پیشنهادی» را در پیش گرفته‌اند. این اقدام در کنار سه حرکت دیگر باعث افت بیشتر سهم خانه‌های «تا ۵ سال ساخت» از کل معاملات مسکن و رشد بیش از ۴۰ درصدی حجم فروش «سالخورده»‌ها شده است. خریداران در مواجهه با قیمت‌های نامتعارف واحدهای نوساز، از گزینه‌های جایگزین استفاده می‌کنند. ناظران بازار اما شکل فعلی قیمت‌گذاری توسط عوامل فروش را به زیان رونق می‌دانند.
 • سه گام بازنگری مالیه شهرداری

  *پروانه مافی
  از آغاز شکل‌گیری سازمانی محلی به نام شهرداری در کشور این موضوع که شهرداری‌ها از طریق منابع داخلی و از طریق وصول عوارض مختلف از شهروندان به تامین منابع مالی خود بپردازند به محوری اساسی و مهم تبدیل شده و در عمل محور شکل‌گیری رویکرد قوانین شهرداری به سویی بوده تا شهرداری‌ها موسسه‌ای مستقل از حیث اداری و مالی از دولت باشند.اما هرچند شهرداری‌ها سازمان‌های محلی هستند و باید طبق تجربیات جهانی منتخب مردم باشند و در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه از محل درآمدهای محلی، امور خدماتی و عمرانی شهر را اداره کنند ولی این نهاد از بدو شکل‌گیری، تحت تاثیر سیاست‌های دولت و به خصوص وزارت کشور بوده‌ است. این وابستگی تا حدی بوده که شهرداری‌‌ها به‌عنوان تشکیلاتی کاملا دولتی در اذهان عمومی شناخته می‌شوند.
 • نشانی آپارتمان‌های کمتر از ۴۰۰ میلیون تومان

  دنیای اقتصاد: گزارش رسمی بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن در اردیبهشت ماه سال جاری نشان می‌دهد توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب ارزش هر واحد به گونه‌ای بوده است که بیش از نیمی از معاملات به آپارتمان‌های مسکونی با ارزش کمتر از ۴۰۰ میلیون تومان اختصاص داشته است.
 • سهمیه طرح ترافیک خبرنگاران بدون افزایش

  معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران با اشاره به اعمال محدودیت‌هایی برای صدور طرح ترافیک تمام سهمیه‌بگیران، گفت: سهمیه طرح ترافیک خبرنگاران افزایش نمی‌یابد.
 • بالاترین قیمت قبر در بهشت زهرا(س)

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل سازمان بهشت‌زهرا(س) گفت: اخبار فروش قبر ۵۰۰ میلیونی یا تعویض قبر با پورشه دروغ‌های بزرگی است که طی ماه‌های گذشته چندین‌بار تکذیب شده است.
 • تاکید بنیاد مستضعفان بر قانون‌مداری در ساخت پلاسکو

  گروه بنگاه‌ها: پیرو حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو و تلاش صورت گرفته برای ساخت مجدد آن، بنیاد مستضعفان بیانیه شماره۲ را برای تنویر افکار عمومی منتشر کرد. به گزارش روابط عمومی بنیاد مستضعفان، در بخشی از این بیانیه آمده است: مشکلات زیادی سد راه احداث مجدد ساختمان شدند و بنیاد مستضعفان با درک کامل از فاجعه و به دور از نگاه بنگاهی یا سازمانی، با دید ملی و از منظر حاکمیتی، برای جبران یک ارزش از دست رفته و کمک به کسبه آسیب دیده کاملا منعطف عمل کرد؛ تا جایی که زمین متعلق به این بنیاد موسوم به «پارکینگ اکبر» همجوار ملک پلاسکو به‌دلیل محدودیت‌های قانونی برای تخصیص تراکم شهری در منطقه برای دست یافتن به تراکم قانونی مورد نیاز برای تامین ۶۰۰ واحد تجاری با صرف هزینه برای رفع تصرف به زمین فعلی پلاسکو برای اجرای پروژه در نظر گرفته شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر