آرشیو روزنامه شماره ۴۳۴۱ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۳۴۱

 • نسخه مهار تورم اجاره‌بها

  دنیای اقتصاد: شوک اجاره‌نشین‌ها در بهار امسال از بابت «رشد قابل‌توجه اجاره‌بها» باعث طرح پیشنهادهای متفاوت برای نحوه تنظیم بازار اجاره مسکن ۹۷ شد. یک پیشنهاد (کوتاه‌مدت)، اعلام سقف برای نرخ رشد اجاره‌بها در تابستان پیش رو و پیشنهاد دیگر بر مجموعه‌ای از پنج برنامه‌ بلندمدت برای «تنظیم پایدار» بازار، استوار است. در این میان، گام اصلی در نسخه مهار تورم اجاره شامل «شفاف‌ کردن مسیر نقل‌وانتقالات از طریق الزام به ثبت کلیه اجاره‌نامه‌ها در سامانه متمرکز» است. متغیرهای بیرونی موثر بر تورم اجاره نیز باید مورد توجه سیاست‌گذار باشد.
 • نرخ ازدحام ترافیک در تهران

  دنیای اقتصاد: مدیریت شهری تهران روز گذشته گزارشی درباره وضعیت ترافیک محدوده مرکزی پایتخت از ابتدای اجرای طرح ترافیک جدید تاکنون منتشر کرد که داده‌های محتوای آن نشان می‌دهد نرخ ازدحام ترافیک در هفته نخست اجرای این طرح هر روز نسبت به روز قبل افزایش یافته است. این گزارش یک روز پس از انتشار نموداری از نتایج اولیه طرح ترافیک ۹۷ منتشر شد که حاوی آمارهایی از کاهش طول صف ازدحام خودروها در ساعات پیک بود. اگرچه محتوای این نمودار نشان می‌داد حجم ترافیک در ساعات پیک صبحگاهی و عصرگاهی با کاهش همراه بوده است، اما چون اطلاعات کلیدی متغیرهای ترافیکی در این گزارش وجود نداشت، امکان قضاوت درباره کارآمدی طرح ترافیک تنها با استناد به آن نمودار غیر ممکن بود.
 • انتخاب مناسب برای خانه دومی‌ها

  دنیای اقتصاد: بازار معاملات آپارتمان‌های مسکونی ۱۰۰ تا ۱۵۰ مترمربعی در حالی به نوعی بازار هدف خانه‌دومی‌ها یا خانه‌چندمی‌ها محسوب می‌شود که قیمت آپارتمان‌های نوساز در این بازه مساحتی نیز مانند آپارتمان‌های کوچک‌متراژ و میان‌متراژ به نحو محسوسی افزایش یافته است.
 • تکلیف جدید شهرداری برای مقابله با تخلفات ساختمانی

  دنیای اقتصاد: پارلمان محلی پایتخت، شهرداری را موظف به تهیه لایحه کاهش تخلفات و افزایش اعتبار مقررات ملی ساخت‌وساز کرد. به گزارش «ایسنا» رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران درباره علت تصویب این طرح در صحن علنی شورا گفت: در سال‌های گذشته با وجود کمیسیون‌های ماده ۱۰۰ حجم قابل توجه پرونده‌های ارسالی به کمیسیون ماده ۱۰۰ را شاهد هستیم؛ به‌گونه‌ای‌که ماهانه ۱۰۰۰ پرونده ماده ۱۰۰ در شهر تهران وجود داشته؛ اما میزان تحقق آرای صادره اعم از تخریب و اعاده کمتر از یک درصد بوده است.
 • تذکر به ساخت برج در باغ ۲۲ هزار متری

  رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران نسبت به ساخت برج ۲۱ طبقه در باغ برره انتقاد کرد. به گزارش «ایسنا» مجید فراهانی در مورد ساخت و ساز برج در باغ معروف سعادت‌آباد گفت: حفظ فضای سبز و باغات از جمله تاکیدات مقام معظم رهبری است و در همین راستا ما نیز در شورای پنجم مصوبه برج باغ را لغو کردیم. وی با بیان اینکه این روزها خبر از ساخت برج ۲۱ طبقه در باغ ۲۲ هزارمتری سعادت‌آباد شنیده می‌شود، گفت: به نظر می‌رسد اراده‌ای برای حفظ این باغ وجود ندارد. وی با نشان دادن تصاویر ماهواره‌ای این باغ گفت: در تصاویر می‌بینید که از سال ۸۲ تا ۹۶ به مرور این باغ در حال خشک شدن است و با روش‌هایی سعی کردند که باغ را خشک کنند. وی افزود: مالک مجاز است که در ۷۰۰۰ متر مربع این باغ ساخت و ساز انجام دهد و ۱۵ هزار متر را حفظ کند؛ اما اراده‌ای برای حفظ باغات نمی‌بینیم. وی ضمن تذکر به شهردار منطقه ۲ گفت: باید شهرداری در راستای اجرای قانون از این باغ صیانت کند.
 • هشدار بابت خطرآفرینی بافت ناکارآمد

  رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اعلام این مطلب که نقشه پهنه گسلی شهرهای تبریز، کرمان، مشهد و کرج در مراحل نهایی قرار دارد، گفت: حدود ۲۵۶ سایت بسیار مهم در حریم گسل‌ها از جمله ساختمان سازمان مدیریت بحران و حدود ۱۶ بیمارستان و مرکز درمانی، ۳ مرکز آتش‌نشانی و پست‌های برق و لوله‌های گاز در این مناطق واقع شده‌اند که نیاز دارند تا به مرور از این مناطق خارج شوند.

بیشتر