آرشیو روزنامه شماره ۴۳۴۰ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۳۴۰

 • سوال بزرگ از طرح ترافیک

  دنیای اقتصاد: تاثیر «طرح ترافیک ۹۷» در سه هفته اول اجرا، با انتشار یک نمودار از سوی شهرداری تهران،‌ اعلام شد. در این نمودار، از شاخص «کیلومتراژ ترافیک» استفاده شده که کاهش میانگین هفتگی پیمایش خودرو - طول ترافیک- در ایام اجرای طرح جدید نسبت به هفته قبل از آن را نشان می‌دهد. کارشناسان ترافیکی با مطرح کردن «یک سوال بزرگ» درباره نتیجه‌گیری انجام شده، ۹ ابهام درباره نحوه سنجش، مطرح می‌کنند که مهم‌ترین آن، خلأ مقایسه نقطه‌ای و همچنین نبود آمار خودروهای ورودی به محدوده طرح است.
 • «خط ۷» یا «تونل اسفندیار»؟

  دنیای اقتصاد: یکی از اولین بازدیدهای هفته‌های نخستین کاری شهردار جدید پایتخت به بررسی وضعیت تونل آرش-اسفندیار اختصاص پیدا کرد. محمدعلی افشانی شهردار تهران روز گذشته، با حضور در محل پروژه تونل آرش- اسفندیار وعده افتتاح این پروژه عمرانی را تا پایان سال جاری داد. هر چند از دیدگاه کارشناسان ترافیکی افتتاح این پروژه می‌تواند تاثیر مناسبی در گشایش ترافیکی این منطقه داشته باشد اما با توجه به اینکه یکی از مهم‌ترین وعده‌های مدیریت شهری جدید از یکسو و همچنین یکی از اولین مطالبات شهروندان تهرانی تکمیل ناوگان حمل و نقل عمومی به ویژه مترو است، مقدم دانستن بازدید از یک پروژه در حوزه خودروهای شخصی بر روند پیشرفت خط ۷ مترو جای ابهام دارد.
 • توهم قیمتی در بازار آپارتمان‌های نوساز

  دنیای اقتصاد: در چند روز اخیر عرضه جدید در بازار آپارتمان‌های نوساز و تازه‌ساز آغاز شده و مالکان وارد بازار مسکن شده‌اند، اما قیمت‌های پیشنهادی آنها به حدی پرت و دور از انتظار است که بعید به نظر می‌رسد معاملاتی با این سطح قیمت انجام شود.
 • تنظیم بازار مسکن از مسیر «زمین»

  مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی راهکار اصلی تنظیم قیمت‌ها در بازار مسکن را ساماندهی بازار زمین اعلام کرد. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علی چگینی، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن در این‌باره اعلام کرد: باید سیاست‌گذاری درست در حوزه اقتصاد کلان انجام شود. اگر سیاست‌گذاری درست در حوزه زمین انجام بگیرد، شاهد تعادل در بازار مسکن خواهیم بود.
 • راه گریز شهرداری از تحریم‌ها

  معاون برنامه‌ریزی شهرداری تهران از احتمال تاثیرپذیری برخی کالاهای اساسی در شهرداری ازجمله تجهیزات مترو، واگن‌های قطار، دوربین‌ها و سایر کالاهای وارداتی از تحولات خارجی مربوط به خروج آمریکا از برجام خبر داد و گفت: باید منتظر تغییر وضعیت باشیم.

بیشتر