آرشیو روزنامه شماره ۴۳۳۷ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۳۳۷

 • نقشه لرزه‌ای ۳۵۴ محله تهران

  دنیای اقتصاد: سنجش وضعیت لرزه‌ای نواحی و محله‌های مختلف شهر تهران، با دسترسی به یک نقشه متفاوت از موقعیت پهنه‌های گسلی پایتخت امکان‌پذیر شد. موقعیت مکانی سه نوع پهنه‌ گسل اصلی، متوسط و فرعی در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران با دقتی در حد «تشخیص میزان فاصله پلاک‌های ساختمانی واقع در هر کوچه یا خیابان با پهنه‌های گسلی» نشان می‌دهد ۱۰ منطقه پایتخت- به‌طور خاص نیمه‌شمالی شهر- روی پهنه گسل اصلی واقع است. این نوع پهنه توان لرزه‌زایی با بزرگی بیش از ۶ ریشتر را دارد. در مقابل، بیش از ۵ منطقه در جنوب شهر، عاری از پهنه‌های گسلی است. در این نقشه، تصاویر رنگی سه نوع پهنه گسلی در ۳۵۴ محله پایتخت،‌ به وضوح نمایش داده شده است. یک زلزله‌شناس در تشریح مفهوم این نقشه اعلام کرد: نبود پهنه گسلی در یک محله به معنی امن بودن آن محله از آسیب‌های‌ زمین‌‌لرزه‌ احتمالی نیست، بلکه‌ «میزان مقاومت یا عدم مقاومت ساختمان‌ها بر حسب زمان و کیفیت ساخت و همچنین میزان رعایت ضوابط، مقررات و آیین‌نامه طراحی ساختمان در برابر زلزله»،‌ تعیین‌کننده ابعاد خطر زلزله‌بزرگ است. اعلام عمومی نقشه‌ محله‌ای گسل‌های تهران که در حال حاضر در اختیار مدیریت شهری قرار دارد، می‌تواند به «مطالبه هدفمند شهروندان از سازنده‌ها برای احداث بناهای مقاوم» منجر شود.
 • کانون بهترین عرضه در بازار مسکن

  دنیای اقتصاد: در شرایطی که به دلیل تشنج قیمت در بازار مسکن طی ماه‌های اخیر، بسیاری از مالکان و سازنده‌ها از فروش آپارتمان‌های خود منصرف شده و بازار را به امید افزایش قیمت بیشتر پس از ماه رمضان ترک کرده‌اند، بخشی از بازار مسکن را می‌توان به‌عنوان کانون بهترین عرضه به لحاظ تعداد و قیمت معرفی کرد.
 • شناسایی ۴۱۴ تقاطع حساس در پایتخت

  دنیای اقتصاد: جانشین شهردار در شورای هماهنگی مدیریت بحران گفت: ۴۱۴ نقطه دارای تقاطع و محل‌های حساس شناسایی شد و برنامه ایمن‌سازی شریان‌های حیاتی در دستور کار قرار گرفته است.
 • مسیر ناهموار نوسازی تاکسی‌های فرسوده

  با وجود اینکه طرح نوسازی تاکسی‌های فرسوده با عنوان «کلید به کلید» از سال ۹۴ آغاز شد، اما این روند با چند نوبت توقف روبه‌رو شد و هنوز هم ۱۰ هزار تاکسی فرسوده پایتخت در صف انتظار هستند. به گزارش «ایسنا» علیرضا قنادان، مدیرعامل شرکت تاکسیرانی شهرداری تهران با گلایه از شرکت خودروساز داخلی گفت‌: شرکت طرف قرارداد در نوسازی تاکسی‌های فرسوده به دلیل برخی از مشکلات مالی با سایر سازمان‌ها، صدور پیش‌فاکتور را متوقف کرده است و عملا با این اقدام خود پروژه‌ نوسازی تاکسی‌های فرسوده در کل کشور متوقف شده است. در نتیجه اکنون ۱۰ هزار تاکسی پایتخت در صف نوسازی مانده‌اند. محسن پورسیدآقایی، معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران نیز با بیان اینکه نوسازی تاکسی‌ها، با مشکلاتی مواجه شده است، گفت: خودروسازها کوپن‌هایی بابت نوسازی تاکسی‌ها دریافت می‌کنند که این کوپن‌ها را به کمرگ می‌دهند تا هزینه واردات در گمرک رایگان باشد، اما مساله این است که اعتبار مربوطه سال گذشته از سوی سازمان برنامه و بودجه تخصیص داده نشده است. علاوه بر این، خودروسازان نیز از تحویل خودرو اجتناب می‌کنند و این در حالی است که هر سال باید ۸ هزار تاکسی در تهران نوسازی شود تا میانگین سن تاکسی‌ها ثابت بماند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر