آرشیو روزنامه شماره ۴۳۲۸ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۳۲۸

 • طرح ترافیک یا تحریک ترافیک؟

  دنیای اقتصاد: شیوه‌ای که امسال برای مدیریت ترافیک در محدوده مرکزی پایتخت تحت‌عنوان «طرح ترافیک سال ۹۷» به اجرا گذاشته شده، به‌دلیل دست‌کم دو نقطه ضعف بزرگ، زمینه «تحریک ترافیک» در معابر مرکزی را فراهم کرده است. بزرگ‌ترین اشکال فنی طرح،‌ ارزان‌تر تمام شدن هزینه سفر با خودروی شخصی در مقایسه با تاکسی‌های اینترنتی در برخی ساعات روز است. این در حالی است که شهرداران جهان همواره با عوارض واقعی، به‌دنبال کاستن از جذابیت سفر با خودروی شخصی هستند. قرار بود طرح ترافیک، اصلاح شود.
 • ۸ پلان برای اسکان پسازلزله

  دنیای اقتصاد: ۸ پلان برگزیده برای اسکان پسا‌زلزله آسیب‌دیدگان از سوی طراحان و معماران ایرانی به دولت ارائه شد.
 • کانون فایل‌های کوچک‌متراژ در بازار مسکن

  دنیای اقتصاد: بیش از نیمی از فایل‌های عرضه شده در بازار مسکن کوچک‌متراژ در ۴ محله تهران قرار گرفته‌اند. به گزارش «دنیای اقتصاد»، کمبود فایل در بازار آپارتمان‌های ۵۰ تا ۶۰ مترمربعی در تهران یکی از معضلات بازار مسکن در هفته‌های اخیر است. اگرچه مساله کمبود فایل در دیگر گروه‌های متراژی نیز همچنان وجود دارد، اما وضعیت در بازار آپارتمان‌های کوچک‌متراژ وخیم‌تر است. تحقیقات میدانی «دنیای اقتصاد» از فایل‌های بازار در چند هفته سپری شده از سال ۹۷ حاکی از این است که در اغلب محله‌ها عرضه آپارتمان ۵۰ تا ۶۰ مترمربعی بسیار اندک است و این وضعیت هم در آگهی‌های روزنامه و هم در موتورهای جست‌وجوی ملکی مشهود است.
 • مساله مشترک اراضی شهری

  معاون برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شوراهای شهرداری تهران با بیان اینکه نظام حقوق مالکیت در تهران و سایر کلان‌شهرهای کشور حل نشده است، مساله بخش بزرگی از اراضی شهری را، فقدان سند مالکیت عنوان کرد.
 • شرط ورود شهرداری‌ها به بازار سرمایه

  عضو شورای عالی بورس، بر لزوم ورود شهرداری‌ها به بازار سرمایه تاکید کرد و گفت: شرط لازم برای این امر برخورداری از صورت‌های مالی شفاف است. به گزارش خبرگزاری مهر، حسین عبده تبریزی در چهارمین کنفرانس مدیریت شهری، اقتصاد نوین شهری و درآمدهای پایدار اظهار کرد: در گذشته نظام تامین مالی بر شهرداری حاکم بوده که حاصل فروش شهر بوده است. وی با یادآوری اینکه شهرفروشی از اواخر دهه ۶۰ آغاز شد، گفت: این نظام تامین مالی تقریبا نه فقط در تهران که به بسیاری از شهرها تسری یافت و فراگیر شد. حتی در شهرهای کوچک شیوه فروش شهر ادامه پیدا کرد.

بیشتر