آرشیو روزنامه شماره ۴۳۱۸ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۳۱۸

  • راه پرترافیک گریز از تورم ملکی

    دنیای اقتصاد: سهم آپارتمان‌های قدیمی‌ساز از کل معاملات ماهانه مسکن در مقایسه با اوایل دوره پیش‌رونق بازار معاملات ملکی ۲ برابر شده است. در حالی که سهم این گروه از آپارتمان‌ها با سن بنای ۱۶ تا ۲۰ سال در نیمه سال ۹۵ و همزمان با اوایل پیش‌رونق معاملات حدود ۸ درصد از کل معاملات بوده است، این سهم اکنون به ۱۶ درصد افزایش یافته و به این ترتیب اقبال به تملک آپارتمان‌های قدیمی‌ساز در بازار ۲ برابر شده است. افزون بر سهم این گروه از آپارتمان‌ها، حجم فروش ماهانه آنها نیز در معاملات مسکن با رشد پلکانی و مستمر در حدود دو سال اخیر روبه‌رو شده و به این ترتیب روند رشد خرید و فروش آپارتمان‌های ۱۶ تا ۲۰ سال ساخت در بازار کنونی شدت گرفته است.
  • جعبه ابزار حل مشکلات تهران

    دنیای اقتصاد: ترافیک، آلودگی هوا و بی‌قاعدگی در ساخت‌وساز که منجر به شهرفروشی شده است سه چالش و مطالبه مهم شهروندان تهرانی است. معاون برنامه‌ریزی و متولی تدوین برنامه پنج ساله سوم شهر تهران معتقد است: این مسائل با استفاده از دو ابزار «مشارکت فراگیر و فعال مردم» و «ابزارهای هوشمند و فناوری‌های نوین» از طریق برقراری سه سطح دیپلماسی «اجتماعی»، «تعامل با ارکان نظام» و «کلان‌شهرهای خارجی» قابل حل است.
  • آپارتمان‌های رهنی غیرقابل مصرف در بازار مسکن

    دنیای اقتصاد: با وجود تعداد پرشمار آپارتمان‌هایی که به‌صورت رهن کامل در بازار املاک اجاری عرضه شده‌اند، قیمت‌گذاری اغلب این واحدها بالاتر از ارزش واقعی اجاره ملک بوده و به همین خاطر، برخلاف رویه همیشگی بازار مسکن، آپارتمان‌های رهنی دست‌کم در فصل جاری گزینه مناسبی برای مستاجران محسوب نمی‌شوند.

بیشتر