آرشیو روزنامه شماره ۴۲۹۹ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۲۹۹

 • بیراهه مقابله با نوسازهای معیوب

  دنیای اقتصاد: بخشنامه سوم وزیر راه‌و‌شهرسازی برای «اصلاحات ذره‌ای» آشفته‌بازار مهندسی ساختمان، در آخرین هفته کاری سال ۹۶ خطاب به استانداران (برای ابلاغ به شهرداری‌های سراسر کشور) صادر شد اما موضع‌گیری ذی‌نفعان و برخی مسوولان مقابل نامه وزیر راه ‌وشهرسازی از ناتوانی آشکار دولت در بازتعریف فرآیند معیوب نظام اداری ساخت و ساز –فرآیند مربوط به صدور مجوز ساختمانی و مسوولیت مهندسان و نهادهای ناظر بر کیفیت ساخت و ساز- حکایت دارد که نتیجه آن اکنون به پیچیده‌تر شدن اوضاع برای سرمایه‌گذاران ساختمانی در شروع سال جدید منجر شده است.
 • تعیین تکلیف شهردار تهران در جلسه امروز شورای شهر

  دنیای اقتصاد: شهردار تهران بنا دارد امروز در جریان جلسه علنی شورای شهر تهران جزئیات علت تصمیم استعفای خود را اعلام کند.
 • تغییر در نظام ساخت‌و‌ساز پیشرفت یا پسرفت؟!

  حامد خانجانی کارشناس ارشد مدیریت ساخت
  وزارت راه و شهرسازی در پنج سال گذشته تلاش زیادی داشته تا شرایط ساخت‌و‌ساز را که فاقد نظم مناسب در روابط کاری و کیفیت مطلوب در ساختمان‌ها است، اصلاح کند. این تلاش‌ها در بدو امر معطوف به تدوین آیین‌نامه کنترل ساختمان، اصلاح آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی، ابلاغ نظام‌نامه اخلاقی مهندسان و تدوین لایحه اصلاح قانون نظام مهندسی بوده و در ماه‌های پایانی سال گذشته منجر به صدور دستورالعمل‌هایی درخصوص لغو سهم ۵ درصدی سازمان‌های نظام مهندسی از خدمات اعضا، منع اشتغال همزمان کارکنان برخی دستگاه‌های دولتی در خدمات مهندسی، صدور نظریه‌ای مبنی بر مسوولیت شهرداری در کنترل ساختمان و در ۲۳ اسفندماه ۹۶ ابلاغ شیوه‌نامه تبصره ۲ ماده ۲۴ آیین‌نامه اجرایی ماده ۳۳ قانون با محوریت لغو ارجاع کار نظارت از سوی سازمان نظام مهندسی و انتخاب ناظر از سوی مالک شده است.
 • بدهی شهرداری چطور تسویه شد؟

  دنیای اقتصاد: درصد بدهی شهرداری تهران به پیمانکاران و بانک‌ها تسویه شد. مدیریت شهری پایتخت روز گذشته از تسویه ۲۰درصد از بدهی شهرداری تهران به پیمانکاران و بانک‌ها در اواخر سال گذشته خبر داد.
 • گزارش آلودگی هوا در نیمه اول فروردین

  مقایسه میانگین غلظت ۳ آلاینده تهران طی ۱۴روز نخست سال‌جاری و سال گذشته نشان می‌دهد آلاینده ذرات معلق در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است. به گزارش خبرگزاری مهر، میانگین غلظت روزانه آلاینده ذرات معلق کمتر از ۵/ ۲ میکرون در ایستگاه‌های شرکت کنترل کیفیت هوا به‌طور متوسط در ۱۴روز نخست امسال ۲ برابر سال گذشته بوده و در روز ۴ فروردین به بیشترین میزان خود، معادل ۴ برابر سال گذشته رسیده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر