آرشیو روزنامه شماره ۴۲۷۵ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۲۷۵

 • نبض بازار مسکن در بهمن

  دنیای اقتصاد: بازار ملک در ماه میانی زمستان با دو حرکت متفاوت از ناحیه «حجم معاملات» و «تورم مسکن» مواجه شد. اطلاعات دفتر اقتصاد مسکن از کارنامه بهمن معاملات ملک در تهران نشان می‌دهد میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان در ماه گذشته ۵ درصد نسبت به دی افزایش پیدا کرد که بالاترین رشد ماهانه قیمت از اردیبهشت ۹۳ تاکنون محسوب می‌شود. سطح قیمت مسکن نسبت به بهمن پارسال ۵/ ۲۰ درصد رشد کرده است. تورم مسکن در شرایطی رکورد زده است که حجم معاملات بعد از سه ماه افزایش، در بهمن افت ماهانه ۶/ ۳ درصدی را تجربه کرد. بررسی‌ها درباره پشت‌صحنه رشد قابل‌توجه قیمت مسکن حاکی است: «تورم انتظاری» و «التهاب ارزی» در هفته‌های اخیر به عنوان دو مولفه بیرونی پر اثر بر بازار ملک باعث تحریک تقاضای سرمایه‌ای در این بازار شده و «روند طبیعی نوسان قیمت مسکن ناشی از پایان رکود معاملات مصرفی» را به «پرش قیمت در بهمن» تبدیل کرده است. ماه گذشته، احتیاط بالای تقاضای مصرفی در مواجهه با سطح قیمت‌ها و تضعیف قدرت خرید خانه‌اولی‌ها، از موج معاملات توسط این گروه از متقاضیان کاست؛ اما اثر ثانویه جهش ناگهانی دلار بر بازار ملک، به تقویت حضور دسته دیگری از تقاضا در این بازار منجر شد.
 • خوش‌بینی به اجرای طرح جدید ترافیک

  دنیای اقتصاد: در حالی که طی روزهای اخیر برخی از رسانه‌ها و شهروندان تحت‌تاثیر انعکاس اعتراض فرمانداری به مصوبه شورای شهر تهران درباره طرح ترافیک جدید، این طور تصور می‌کنند که نسخه سال ۹۶ این طرح بدون اعمال تغییر دست‌کم برای مدت دو تا سه ماه در سال آینده تمدید خواهد شد، معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران به عملیاتی شدن طرح جدید از ابتدای سال ۹۷ خوشبین است.
 • وضعیت شب عید بازار اجاره مسکن

  دنیای اقتصاد: بازار اجاره مسکن با ورود به آخرین ماه از سال ۹۶ با وضعیتی نه چندان متفاوت نسبت به ماه‌های قبل تنوع نسبتا مطلوبی از فایل‌های واحدهای استیجاری را در خود جای داده است.
 • ریسک معابر کم‌عرض در آتش‌سوزی

  معاون پیشگیری و حفاظت از حریق سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با اشاره به آسیب‌پذیری بافت فرسوده در برابر حریق گفت: بخشی از عدم ایمنی این بافت به دلیل ایرادات سازه‌ای بوده و بخش مهم‌تر آن در مورد عرض معابر است که در زمان بروز حادثه ورود تجهیزات و ماشین‌آلات آتش‌نشانی را با مشکل مواجه می‌کند.

بیشتر