آرشیو روزنامه شماره ۴۲۵۴ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۲۵۴

 • اولین تصویر بازار مسکن ۹۷

  دنیای اقتصاد: اولین تصویر از بازار مسکن سال ۹۷ روز گذشته در سمینار «دنیای اقتصاد» ارائه شد. صاحب‌نظران بخش مسکن در این سمینار، با تشریح مولفه‌های بیرونی و درونی موثر بر متغیرهای بازار مسکن در سال جدید، چشم‌انداز ساخت‌وساز و معاملات خرید ملک را بررسی کردند. حسین‌عبده تبریزی در این سمینار با اشاره به تداوم وضع موجود اقتصادی، جنس رونق معاملات مسکن در سال ۹۷ را «احتیاطی» و در ساخت‌وساز به شکل «سوداگری‌کم» توصیف کرد. سناریوی احتمالی درباره نحوه افزایش قیمت‌ نیز مورد تحلیل قرار گرفت.
 • سیاه و سفید روز برفی

  دنیای اقتصاد: دیروز اولین چهره زمستانی پایتخت برای شهروندان تهرانی با یک چالش متفاوت نمایان شد. اگرچه طی سال‌های گذشته مهم‌ترین چالش شهروندان تهرانی در صبح روز بعد از بارش سنگین برف، بروز ترافیک سنگین در معابر اصلی و فرعی شهر بود اما روز گذشته با وقوع بارش برف از شنبه شب، چالش متفاوتی برای پایتخت‌نشینان رقم خورد که ریشه آن به خواب زمستانی مدیریت شهری بازمی‌گردد.
 • تکالیف برفی شهرداری‌های جهان

  بارش برف در کنار زیبایی‌هایی که دارد، مشکلاتی را نیز برای شهرها به وجود می‌آورد. مدیریت بحران این وضعیت، نقشی حیاتی در جلوگیری از اختلال در فعالیت‌های شهری دارد. بر اساس بررسی‌های گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، در بسیاری از کلان‌شهرهای جهان – به‌خصوص شهرهایی که زمستان‌های پربرف دارند – وظایف و تکالیفی برای هر دو گروه شهروندان و مدیران شهری تعریف شده است.
 • مجوزهای طلایی طرح ترافیک ۹۷

  دنیای اقتصاد: کلیات طرحی که مدیریت شهری تهران با هدف رانت‌زدایی کامل از روال قبلی توزیع آرم‌های طرح ترافیک تدوین کرده بود، روز گذشته در حالی به تصویب رسید که به نوعی از عدم شفافیت در واگذاری مجوز ورود به محدوده مرکزی شهر دچار است. در متن لایحه تعیین نرخ عوارض تردد وسایل نقلیه در محدوده‌های مرکزی شهر که پس از بررسی و اصلاح در کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر، روز گذشته در صحن شورای شهر به بحث گذاشته شد و کلیات آن به تصویب رسید، یک «اختیار طلایی» برای شهردار تهران پیش‌بینی شده که در قالب آن به شهرداری اجازه داده می‌شود حداکثر ۵/ ۱ درصد از کل ۱۰۳ هزار مجوز تردد روزانه در محدوده طرح ترافیک را در «موارد خاص» با اعمال ضریب ۵/ ۰ (تخفیف ۵۰ درصد) تعیین و محاسبه کند.
 • برنامه جدید سازمان نوسازی برای بافت فرسوده

  سازمان نوسازی شهر تهران به نمایندگی از شهرداری تهران بنا دارد با بهره‌گیری از ظرفیت‌های بخش خصوصی و در اجرای تکالیف قانونی خود در جهت نوسازی بافت فرسوده شهری، اقدام به جذب سرمایه‌گذار در پروژه‌های تامین مسکن جایگزین کند.
 • متوازن‌سازی ترکیب سبد تولید

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل گروه ساختمانی معلم، استراتژی ۵ سال آینده این مجموعه را کاهش سهم تجاری‌سازی و افزایش سهم پروژه‌های مسکونی در سبد کسب و کار، اعلام کرد.

بیشتر