آرشیو روزنامه شماره ۴۲۵۲ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۲۵۲

  • دمای مسکن در مناطق تهران

    دنیای اقتصاد: زیرپوست بازار مسکن تهران از واکنش معاملات به رشد قابل‌توجه قیمت‌ها در مناطق مصرفی حکایت دارد. بررسی حجم معاملات و سطح قیمت آپارتمان در ۲۲ منطقه پایتخت نشان می‌دهد ماه گذشته قیمت‌ها در مناطق پروزن - دارای سهم بالا از کل معاملات ملک در شهر تهران - با بیشترین رشد نقطه‌ای نسبت به سایر مناطق مواجه شد و در عین حال، دمای معاملات (حجم خرید) در همین مناطق به‌شدت سقوط کرد. در منطقه ۵ که همواره مقصد غالب خریداران مصرفی است، ماه گذشته تحت‌تاثیر رشد ۲۸ درصدی میانگین قیمت، حجم خرید ۵ درصد نسبت به دی ۹۵ کاهش یافت. این در حالی است که حجم معاملات منطقه ۵ در آذر امسال ۳۶ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش یافته بود. سقوط شیب رشد معاملات مسکن در مناطقی از جنس منطقه ۵ - همچون منطقه ۴ و مناطق جنوبی پایتخت - به وضوح قابل ردیابی است. «کسری طبیعی» واحدهای مسکونی کم‌متراژ، «کمبود مصنوعی» فایل فروش ناشی از طمع گروهی از بساز و بفروش‌ها و همچنین ورود متقاضیان به «فاز احتیاط» در مواجهه با قیمت‌های پیشنهادی، مجموعه عوامل شکل‌دهنده انجماد ناگهانی در معاملات مسکن مناطق مصرفی محسوب می‌شوند. مناطق لوکس اما به‌دلیل رسوب فایل،‌ رکورد بیشترین فروش با کمترین رشد قیمتی را در اختیار گرفتند.
  • نخستین گام علیه تعارض منافع

    دنیای اقتصاد: وزیر راه و شهرسازی بخشنامه‌ای صادر کرد که می‌تواند نخستین گام علیه تعارض منافع باشد. براساس این بخشنامه، فعالان ساختمانی در سه حوزه طراحی، نظارت و اجرا که دارای پروانه اشتغال به‌کار در رشته‌های ۷گانه معماری، شهرسازی، عمران، نقشه‌برداری، ترافیک، مکانیک و برق هستند و همزمان در یک یا تعدادی از ۹ دستگاه دولتی، عمومی و قضایی خدمت می‌کنند یا رابطه استخدامی دارند، باید بین «پست و مسوولیت» و «فعالیت اقتصادی»، یکی را انتخاب کنند.
  • پیش‌بینی ۶۳ هزار سهمیه تردد در طرح ترافیک جدید

    قائم مقام معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران با تشریح برخی از جزئیات طرح ترافیک جدید، به شهروندان اطمینان داد که این طرح هیچ محدودیتی فراتر از نسخه قدیمی طرح ترافیک نخواهد داشت.

بیشتر