آرشیو روزنامه شماره ۴۲۵۰ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۲۵۰

 • رمزگشایی از طرح زمین مجانی

  دنياي اقتصاد: طرح دولت برای بافت‌های فرسوده که در گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس‌جمهور، تحت‌عنوان «زمین مجانی» اعلام شد ۱۰ پرسش در فضای عمومی و کارشناسی به‌وجود آورده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد اراضی تحت‌مالکیت دولت و شهرداری‌ها در محدوده بافت‌های فرسوده دست‌کم ۴۰ شهر از جمله تهران، قرار است «بدون دریافت بهای زمین در ابتدای ساخت‌وساز»، به سازنده‌ها تحویل شود؛ اما بعد از احداث ساختمان‌های ناشی از تخریب املاک کلنگی، بخشی از واحدها در ازای سهم مالک زمین، از سرمایه‌گذار دریافت می‌شود. تحقق طرح، سه شرط دارد.
 • بسته ۷۵۰۰ میلیاردی کنترل آلودگی

  دنياي اقتصاد: بسته پیشنهادی ۷۵۰۰ میلیارد تومانی شهرداری تهران برای کاهش آلودگی هوای تهران رونمایی شد. این برنامه با محوریت کنترل منابع انتشار آلاینده‌های هوای تهران به ویژه ذرات معلق تدوین شده است. برآوردهای اولیه نشان می‌دهد در صورتی که این برنامه با نظر مساعد دولت روبه‌رو و از محل صندوق توسعه ملی یا سایر منابع دولتی تامین مالی شود، می‌تواند پس از چهار سال میزان انتشار ذرات معلق را به نصف برساند و غلظت آلاینده‌ها در هوا در شهر را نیز به یک‌چهارم کاهش دهد.
 • آخرین آمار از بازسازی کرمانشاه

  معاون امور بازسازی بنیاد مسکن ضمن تشریح آخرین اقدامات انجام شده در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه گفت: مجموعا ۳ هزار میلیارد تومان خسارات اماکن مسکونی برآورد شده است که حدود ۲ هزارو ۷۰۰ میلیارد تومان آن تسهیلات و ۵۰۰ میلیارد تومان آن کمک بلاعوض خواهد بود. به گزارش «دنیای اقتصاد» عزیزالله مهدیان گفت: در استان کرمانشاه هزار و ۵۹۰ روستا و ۸ شهر در زلزله اخیر آسیب دیده‌اند که از این تعداد هزار و ۲۸۹ روستا خسارتی بالغ بر ۵۰ درصد داشتند. وی ادامه داد: در شهر سرپل ذهاب بیش از ۵ هزار و ۵۰۰ واحد تخریب شدند که کار کارشناسی واحدها در مناطق روستایی و شهری به اتمام رسیده است.
 • ابعاد مختلف طرح جدید ترافیک

  مردان حیدری کارشناس مسائل اجتماعی و شهری
  بخشی از تعاملات ما انسان‌ها ایجادکننده پدیده حمل و نقل است. این پدیده به نسبت شرایط اجتماعی نیازمند توسعه و توجه ویژه است. ارتباط شهروندان با حمل و نقل آنچنان است که هرگونه اعمال تغییری در این حوزه کلیت نظام تعاملاتی آنها را متاثر از خود می‌کند. شهرداری تهران اخیرا درصدد اعمال تغییراتی در طرح ترافیک فعلی برآمده است. اهمیت این موضوع و ارتباط همه‌جانبه آن با شهروندان سبب شده تا میدان نقد و بررسی برای کارشناسان این حوزه گشوده شود. نقد و بررسی این تغییرات می‌تواند به پختگی چنین طرح‌هایی برای مدیریت مناسب‌تر شهر کمک کند. در این راستا در متن پیش‌رو سعی شده ضمن بیان برخی از انتقادات وارد شده به طرح جدید، زوایای مختلف آن مورد ارزیابی قرار گیرد.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر