آرشیو روزنامه شماره ۴۲۴۳ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۲۴۳

 • جریان‌شناسی معاملات مسکن

  دنیای اقتصاد: بازار معاملات مسکن تحت تاثیر دو گروه تازه‌وارد، با تحولات چشمگیر در حجم خرید و فروش آپارتمان روبه‌رو شده است. تحقیقات میدانی از بازار مسکن نشان می‌دهد تقاضا از طرف «خریداران مصرفی دارای خانه ملکی» یا همان غیرخانه‌اولی‌ها و همچنین «مهاجرت‌کننده‌ها از بازار پول» افزایش پیدا کرده است؛ به‌طوری که هرکدام از این دو گروه با اولویت متفاوت، به دنبال خرید ملک هستند.گروه اول اگر چه با هدف خرید نوساز (کم سن) وارد بازار شده اما در هفته‌های اخیر در مواجهه با قیمت‌های نامتعارف به‌خصوص در مناطق کانونی معاملات مسکن، به سمت آپارتمان‌های سن‌دار چرخش کرده است. ماه گذشته فروش واحدهای مسکونی ۱۶ تا ۲۰ سال ساخت در تهران ۱۱۶ درصد رشد کرد که بالاترین رشد در مقایسه با سایر گروه‌های سنی آپارتمانی بوده است. سهم این آپارتمان‌ها از کل معاملات خرید مسکن از ۷ درصد در سال گذشته به ۱۲ درصد در نیمه دوم امسال افزایش یافته است. خریداران مصرفی به سه علت، واحدهای سالخورده را ترجیح می‌دهند. تقاضای سرمایه‌ای اما عمدتا در حوزه زمین و بنای کلنگی متمرکز است. در این میان، کاهش دست‌کم ۴ واحد درصدی سهم نوسازها از فروش آپارتمان در تهران، علامتی از عدم پذیرش رشد غیرمنطقی قیمت از سوی خریداران است.
 • اولین تغییر کاربری بزرگراهی در تهران

  دنیای اقتصاد: تغییر رویکرد معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران در دوره کنونی مدیریت شهری سبب شده برای اولین بار با بهره‌گیری از تجربه ابرشهرهای دنیا، موضوع تبدیل یک پل سواره‌رو به پیاده‌راه مورد بررسی قرار گیرد.
 • منشأ بازار گرم آپارتمان‌های میانسال و کهنه‌ساز

  دنیای اقتصاد: شکل‌گیری حباب قیمتی در بازار آپارتمان‌های نوساز طی چند هفته گذشته سبب شده معامله آپارتمان‌های میانسال و کهنه‌ساز رونق بگیرد.
 • تصویر پلیس از طرح ترافیک جدید

  دنیای اقتصاد: دو مقام کنونی و پیشین پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در تازه‌ترین واکنش نسبت به نسخه جدید طرح ترافیک که قرار است در تهران اجرا شود، تصویری از تشدید ترافیک تهران و عدم کارآیی پیشنهاد شهرداری در مهار ترافیک و آلودگی هوا ارائه کردند.

بیشتر