• شهر ۱۵دقیقه‌ای از دل کرونا

  دنیای‌اقتصاد: دو سال پیش در تهران ایده «خیابان پیاده» در قالب عنوان «خیابان کامل» مطرح شد اما این طرح در پاریس استارت خورده است.
 • پینگ‌پنگ با خانه‌های خالی

  دنیای‌اقتصاد: فرآیند دریافت مالیات از خانه‌های خالی در راستای اجرای قانون مصوب در این زمینه به بازی پینگ‌پنگ بین دو نهاد متولی شناسایی و دریافت این مالیات تبدیل شده است.
 • درباره «متهمان آلودگی»

  سازمان حفاظت محیط‌ زیست، از جانب قانون‌گذار به‌عنوان ناظر بر اجرای قانون هوای پاک و سایر مصوبات مربوط به کاهش آلودگی هوا تعیین شده است. بیش از ۱۲ دستگاه و سازمان اجرایی به‌صورت مستقیم یا به عنوان همکار، مسوول اجرای مفاد قانون هوای پاک هستند. سازمان حفاظت محیط‌ زیست عملکرد تمامی دستگاه‌ها را به‌صورت مستمر و مداوم پایش می‌کند.
 • شارژ بالاشهر از پایین‌شهر

  دنیای‌اقتصاد: بالاشهری‌ها از امکانات رفاهی تهران به میزان ۳برابر خدمات در دسترس پایین‌شهر، بهره‌ می‌برند؛ اما تقریبا به یک اندازه مالیات شهری می‌پردازند. بررسی درباره اختلاف‌ طبقاتی شدید بین شمال و جنوب پایتخت که اوج آن در «گسل قیمت ملک» خودنمایی می‌کند، حاکی است «نامعادله شارژ شهری» ریشه اصلی این نابرابری است. عوارض سالانه آپارتمان در محله‌های لوکس با قیمت مترمربعی بالای ۷۰ میلیون، مبلغ ۲۷۰۰ تومان در هر مترمربع است. سطح ضعیف امکانات محله‌های ضعیف و عارضه‌‌های تحمیلی فعالیت ثروتمندان به ساکنان جنوب، شهروندان بازنده را معرفی می‌کند.
 • بازار رهن و اجاره نیمه‌جنوبی پایتخت

  دنیای اقتصاد: بازار رهن و اجاره املاک مسکونی در نیمه‌جنوبی پایتخت مورد بررسی قرار گرفت.
 • ته مانده مسکن مهر، چند درصد؟

  آمارهای منتشر‌شده درباره روند پیشرفت طرح مسکن مهر از اتمام حدود ۹۵ درصد واحدها و واگذاری آنها به متقاضیان تاکنون خبر می‌دهد.
 • با حذف عوارض ساخت هتل، تهران مقصد گردشگری نمی‌شود

  اعضای شورای شهر به بررسی حذف عوارض هتل‌سازی برای توسعه گردشگری پرداختند. این در حالی است که به عقیده سخنگوی شورای شهر، مشکل اصلی در توسعه این صنعت، نبود هتل نیست، بلکه نبود جاذبه گردشگری است. سخنگوی شورای شهر تهران در این‌باره گفت: با حذف عوارض ساخت هتل، تهران مقصد گردشگری نخواهد شد. علی اعطا در جریان بررسی مصوبه ساماندهی و توسعه تاسیسات گردشگری در شهر تهران، در مخالفت با حذف عوارض ساخت هتل گفت: با حذف عوارض ساخت هتل، تهران مقصد گردشگری نمی‌شود. وی با بیان اینکه اگر تهران مقصد گردشگری نیست به‌دلیل نداشتن هتل نیست، گفت: هر زمان تهران مقصد گردشگری شود سازوکارهای بازار به سمت سرمایه‌گذاری و احداث هتل پیش می‌رود. آیا اگر بخواهیم در شهری میزان سکونت را افزایش دهیم، این کار با خانه‌سازی به نتیجه می‌رسد؟ وی با بیان اینکه عوارض ساخت‌وساز در تهران از همه کلان‌شهرها پایین‌تر است، گفت: با حذف عوارض ساخت هتل، جنبش هتل‌سازی در تهران راه نمی‌افتد.
 • متهمان انحراف بازار مسکن

  دنیای اقتصاد: روند ریزش قیمت مسکن طبق آمار بانک مرکزی، با یک نیش‌ترمز متوقف شد. سطح قیمت آپارتمان در ۸ منطقه همچنان کاهشی است؛ اما قیمت میانگین، رشد ماهانه کمتر از ۲ درصد را نشان می‌دهد. ردپای دو متهم در به‌هم زدن سریال تخلیه حباب قیمت دیده می‌شود. تولد گروه جدید تقاضای غیرمصرفی، از «جذاب نبودن نرخ سود بازار رقیب» حکایت دارد. متهم دوم به «مالیات صفر» احتکار ملک برمی‌گردد که پناهگاه جعلی برای سرمایه‌ها درست کرده است. سه دسته خریدار، رشد معاملات دی را موجب شدند.
 • کاهش متراژ در معاملات تبدیل به احسن

  دنیای‌اقتصاد: معاملات واحدهای مسکونی در سمت تقاضای خانه‌دومی یا خانه‌چندمی با تغییراتی نسبت به گذشته همراه شده است. بررسی‌ها و تحقیقات میدانی «دنیای اقتصاد» از تازه‌ترین شرایط بازار معاملات مسکن در سمت خرید واحدهای مسکونی از سوی خانوارهایی که به قصد تبدیل به احسن مسکن محل سکونت خود وارد بازار شده و اقدام به خرید آپارتمان کرده‌اند، نشان می‌دهد در ماه‌های گذشته متراژ واحدهای مسکونی خریداری‌شده از سوی این افراد در مقایسه با گذشته تغییر کرده و کاهش یافته است.
 • «آلودگی» دوباره سه‌رقمی شد

  شاخص کل آلودگی هوا دوباره سه رقمی شد تا پایتخت‌نشینان پس از استنشاق حدود یک‌ماه هوای ناسالم، فقط ۷ روز هوای سالم تنفس کنند.
 • بزرگراه شهید همت به نام شهرداری سند خورد

  سند مالکیت بخشی از بزرگراه شهید همت به‌عنوان نخستین سند صادر شده برای معابر به مساحت حدود ۷۰ هزار متر مربع به نام شهرداری تهران صادر شد.
 • عدد گمشده بودجه پایتخت

  دنیای‌اقتصاد: مخارج «تهران ۱۴۰۰» برخلاف شکل متعارف بودجه شهرهای مدرن، بازهم بر «فروش دارایی‌‌های شهر» بنا نهاده شد. سهم مالیات ناعادلانه در بودجه پایتخت - انواع عوارض ساخت‌وساز - قرار است به بیش از ۴۲ درصد افزایش یابد. فارغ از رکود سنگین ساخت‌وساز - که ریسک وصول اصلی‌ترین درآمد در بودجه شهر را بالا نشان می‌دهد - تکیه بر این عوارض، «اقتصاد شهر» را دوباره از آثار مثبت مالیات بر ثروت محروم می‌کند. «شارژ شهری» یا همان «عوارض نوسازی» مصداق بارز مالیات بر ثروت است؛ چون در صورت شیفت مدیریت‌شهری به تقویت واقعی این عوارض، مالکان املاک لوکس در مناطق برخوردار، متناسب با میزان استفاده (بیشترین بهره‌برداری) از امکانات شهر، مالیات بیشتری می‌پردازند و دست‌کم یک‌سوم بودجه از این محل تامین می‌شود. سهم «شارژ شهری» در بودجه شهرهای توسعه‌یافته، حدود ۴۰ درصد است.‌ اما به خاطر این سهم گمشده در بودجه تهران، بدترین منبع مالی که در ظاهر از جیب سازنده‌ها تامین می‌شود به اقشار کم‌درآمد در بازار مسکن تحمیل خواهد شد.
 • رکورد سه رقمی تورم مصالح ساختمانی

  دنیای‌اقتصاد: بازار مصالح ساختمانی در شهر تهران با رکورد تورم سه رقمی شاخص قیمت مواجه شد.
 • دسته‌بندی تقاضا در بازار مسکن

  دنیای اقتصاد: معاونت پژوهش‌های زیربنایی مرکز پژوهش‌های مجلس با ارائه برنامه‌ای مبتنی بر دسته‌بندی تقاضا در بازار مسکن، نسخه مکمل طرح تولید و تامین مسکن که اخیرا از سوی نماینده‌ها نهایی و به صحن مجلس ارائه شده است را تشریح کرد.
 • اجازه بتن‌ریزی در بدترین زمان

  امیرحسین مفید کارشناس نظام مهندسی ساختمان
  به‌روز‌رسانی آیین‌نامه‌ها و مقررات ملی ساختمان در طول چند سال گذشته اگرچه به‌صورت مستمر انجام گرفته است، اما هنوز متولی بخش ساخت وساز نتوانسته وظایف حاکمیتی خود را در جهت اجرای آن مقررات و شیوه‌نامه‌ها، با هماهنگی زیرمجموعه‌ها و سازمان‌های مرتبط مدیریت کرده و در مواقع حیاتی و ضروری از آن صیانت و حفاظت کند. هر چند در بعضی از موارد اصلاح و پیشرفت‌هایی قابل تحسین دیده می‌شود، اما در مواردی که از درجه اهمیت بالایی برخوردار است، عقبگرد یا اغماض قابل مشاهده است. لذا همچنان مانند گذشته، به‌صورت کلی ارتقای چشمگیری در کیفیت ساخت وساز شهری دیده نمی‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر