آرشیو روزنامه شماره ۴۲۰۷ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۲۰۷

 • دوقطبی جدید در پایتخت

  دنیای اقتصاد: ناموازنه شدید خدمات شهری - سرانه‌های رفاهی و سکونتی- بین شمال و جنوب تهران، دوقطبی جدیدی را در پایتخت رقم زد. بررسی‌ها درباره نحوه توزیع جمعیت بین مناطق ۲۲‌گانه مطابق آخرین ترکیب جمعیتی نشان می‌دهد مناطق شمالی نسبت به ۱۰ سال گذشته، با بیشترین رشد جمعیت مواجه شده اما نرخ رشد جمعیت در غالب مناطق نیمه جنوبی شهر، منفی یا نزدیک به صفر بوده است. تعداد «ساکنان شب» منطقه یک، نزدیک به دو برابر منطقه ۱۶ (منطقه‌ای با بیشترین افت جمعیتی) است. سرمنشأ میل زیاد به سکونت در بالاشهر تهران، به انبوه امکانات در مقایسه با کسری خدمات در پایین شهر برمی‌گردد. آمارهای رسمی مشخص می‌کند تحت‌تاثیر توسعه نامطلوب خدمات شهری در سطح شهر، سرانه‌های خدماتی ۷‌گانه همچون فضاهای آموزشی، فراغتی و تاسیسات شهری، در مناطق شمالی به ۲ تا ۶ برابر سطح معیار افزایش یافته؛ در حالی که فقر شدید امکانات در جنوب شهر، کسری ۵۰ تا ۸۴ درصدی سرانه‌های خدماتی را موجب شده است. این دوقطبی در امکانات که بر نحوه رشد ارزش املاک در مناطق ۲۲‌گانه نیز اثر گذاشته، دوقطبی جمعیتی را شکل داده است. متولی نوسازی پایتخت برای مهار این دوقطبی، بسته‌های جذابیت سکونتی و سرمایه‌گذاری مختص جنوب شهر تعریف کرده است.
 • بازار آپارتمان‌های مصرفی میانسال در آبان

  دنیای اقتصاد: بازار آپارتمان‌های میانسال در میان متقاضیان مصرفی طی آبان‌ماه گرمتر شده و در نتیجه این وضعیت معاملات آپارتمان‌های نوساز و تازه‌ساز پنج واحد درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته کاهش یافته است.
 • موازی کاری در شهرداری به پایان می‌رسد؟

  شهردار تهران همان‌گونه که در قالب سیاست‌های تدوین لایحه بودجه سال ۹۷ از سوی شورای شهر تهران تکلیف شده است از احتمال ادغام برخی سازمان‌ها و معاونت‌ها در شهرداری تهران برای حذف موازی‌کاری در ساختار این مجموعه خبر داد.
 • جزئیات مرگ‌ومیر ناشی از آلودگی هوا در ایران

  مطالعات اپیدمولوژی آلودگی هوا نشان‌ می‌دهد از هر ۱۰ مرگ در ایران، یکی بر اثر آلودگی هوا صورت گرفته و حاصل ارتباط مستقیم میان بیماری‌های قلبی و سرطان با آلودگی هوا است.
 • صنعت فروش ساختمان نیازمند پشتوانه علمی است

  گروه بنگاه‌ها: درگردهمایی تخصصی «مدیریت صنعت ساختمان در تحولات اقتصادی پیش رو» اعلام شد که فروش ساختمان امروزه یک تخصص با پشتوانه علمی است.

بیشتر