آرشیو روزنامه شماره ۴۲۰۰ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۲۰۰

 • کرنش مدیران مقابل «آلاینده»ها

  دنیای اقتصاد: سطوح جدید آلایندگی مجاز در مراکز معاینه فنی از ابتدای آذرماه صرفا برای خودروهای «مجاز به تردد در محدوده طرح ترافیک» اجرا می‌شود. در این طرح که با عنوان «معاینه فنی ویژه» از ابتدای آذرماه امسال در پایتخت اجرا شده است، «سخت‌گیری» روی خودروها با هدف کاهش ذرات آلاینده هوا در محدوده مرکزی پایتخت به دو شکل «پایین‌تر آمدن سقف مجاز ذرات آلاینده گازی منتشر شده از اگزوز خودروها» و «تست آلایندگی با دور موتور بالا» اعمال می‌شود. این سخت‌گیری تا سه برابر معاینه فنی معمولی است. بررسی‌های اولیه ستاد معاینه فنی شهر تهران از مردودی قابل ملاحظه تا ۵۰ درصد از خودروهایی که با مختصات معاینه فنی ویژه تست می‌شوند، خبر می‌دهد.
 • پاسخ دو مجهول زلزله کرمانشاه

  دنیای اقتصاد: تیم کارشناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با تشریح نتایج بازدیدهای فنی از مناطق زلزله‌زده غرب کشور، درباره «میزان خسارت‌ها» و «علل تخریب‌ها» اعلام کرد: در کل شهرها و روستاهای استان کرمانشاه، ۱۶ هزار خانه به شکل ۱۰۰ درصد «تخریب» و ۱۴ هزار و ۵۰۰ واحد نیز دچار «آسیب قابل‌تعمیر» شد. این کمیته در یافته‌های خود ۷ علت را برای «عدم تاب‌آوری» بناها از جمله مسکن‌مهر شناسایی کرده است. در این گزارش، آمار «ریزش»‌های مسکن مهر مشخص شد.
 • زلزله و اخلاق عمومی

  دکتر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی
  پرسش من این است که مسوولیت اخلاقی ما فارغ از هر پست و سمتی که داریم در این موقعیت چیست؟ زلزله مهیبی رخ داده، بیش از ۵۳۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند، بیش از ۹هزار مجروح شده، بیش از ۳۰ هزار نفر خانه، کاشانه‌شان و محل کسب‌شان دچار تخریب کلی و یا موضعی شده ‌است.
 • بازار آپارتمان‌های نوساز پایتخت

  دنیای اقتصاد: متولیان و کارشناسان بازار مسکن معتقدند یکی از شروط مهم برای ورود دوباره بازار مسکن به دوره رونق، مصرفی ماندن این بخش است. به تعبیر دیگر برخلاف دوره‌های گذشته که ورود بازار مسکن به فاز رونق با افزایش حجم فعالیت‌های سوداگرانه همراه بوده باید در این دوره از طریق ایجاد یک رونق تدریجی و آرام، فضا برای فعالیت سفته بازان ایجاد نشود.
 • راهنمای متفاوت برای زلزله

  کیومرث ایراندوست / عضو هیات علمی دانشگاه کردستان
  ۱- در دی‌ماه سال ۱۳۸۲ در رویداد تلخ زمین‌لرزه بم، به همراه شماری از همکاران در سازمان شهرداری‌های کشور برای کمک‌رسانی و هماهنگی به بم رفتیم. درگیرودار و آشفتگی، کوشش شد بخشی از روند و چالش‌های مدیریت بحران در چند روز نخست مستندسازی شود. چکیده آن کار، جدول ساده‌ای شد که نشان می‌داد در ۱۰ روز نخست پس از زمین‌لرزه، مهم‌ترین نیازها و برجسته‌ترین اولویت‌ها در شهر چه بوده است.

بیشتر