آرشیو روزنامه شماره ۴۱۹۹ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۱۹۹

 • بزرگ زلزله‌ها در راه است؟

  دنیای اقتصاد: دو دانشمند آمریکایی با بررسی زمین‌لرزه‌های بزرگ ۱۱۸ سال اخیر در جهان، دوره‌های ۵ ساله‌ای را شناسایی کرده‌اند که در آن، «تعداد» و «شدت» زلزله‌ها تا دو برابر زمان‌های دیگر افزایش می‌یابد. نتایج این کشف تازه نشان می‌دهد بین «کاهش سرعت چرخش زمین در مقیاس میلی‌ثانیه» و «افزایش تعداد زلزله‌های بالای ۷ ریشتر» رابطه‌ای وجود دارد؛ به‌طوری‌که با شروع «تغییر سرعت» عصر «بزرگ‌لرزه»‌ها نیز شروع می‌شود. محاسبات در این مطالعه، شروع سال ۲۰۱۸ را آغاز دوره جدید «زلزله‌های بزرگ» پیش‌بینی کرده است. ۲۰ زلزله حداقل ۷ ریشتری مورد انتظار است.
 • تهدید ثانویه زلزله کرمانشاه

  دنیای اقتصاد: یک نهاد تحقیقاتی با انتشار نتایج تحقیقات اولیه خود از رخداد زلزله یکشنبه هفته قبل کرمانشاه، نسبت به وجود یک «تهدید ثانویه» ناشی از اثر تخریبی پس‌لرزه‌ها بر ساختمان‌های بازمانده از زلزله هشدار داد.تیم تحقیقاتی اعزام شده به مناطق زلزله‌زده، همچنین با بررسی پیش‌لرزه‌ها، زلزله اصلی و دوره کوتاه‌مدت پسا‌زلزله در غرب کشور، ۸ درس زلزله را از یکشنبه هولناک کرمانشاه استخراج کرده است.
 • آمار افت سرمایه‌گذاری ساختمانی

  حجم سرمایه‌گذاری‌های ساختمانی در سال گذشته،‌ ۱۴ درصد کاهش پیدا کرد.به گزارش «دنیای اقتصاد» مطابق آمارهای بانک مرکزی، دومین سال پیاپی سقوط سرمایه‌گذاری در ساخت‌و‌سازهای کشور، برای سال ۹۵ رقم خورد. پارسال در مجموع معادل ۶۰ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در ساخت‌و‌سازهای مسکونی و غیرمسکونی مناطق شهری کشور از سوی بخش خصوصی سرمایه‌گذاری صورت گرفت.بیشترین افت سرمایه‌گذاری در بخش تکمیل ساختمان‌ها با رشد منفی ۳۶ درصد به ثبت رسیده است. با این حال، در ساخت‌و‌سازهای جدید نیز کاهش ۹ درصدی به لحاظ میزان سرمایه‌گذاری اتفاق افتاده است.
 • افزایش فایل رهن کامل در بازار اجاره

  دنیای اقتصاد: فایل اجاره آپارتمان‌های رهن کامل در بازار واحدهای مسکونی زیر ۱۰۰ متر در مناطق مختلف شهر تهران افزایش یافت.به گزارش «دنیای اقتصاد»، بررسی‌های میدانی از بازار اجاره مسکن شهر تهران نشان می‌دهد با پیشروی بازار معاملات مسکن در فصل پاییز و افزایش فاصله زمانی بازار با فصل طلایی جابه‌جایی‌ها-تابستان-موجران برای اجاره واحدهای مسکونی خود شرایط متعادل‌تری را نسبت به ماه‌های اخیر تعیین می‌کنند.
 • فرش قرمز «فرابورس» برای شهرداری

  دنیای اقتصاد: مدیر عامل فرابورس به شهرداری تهران پیشنهاد داد برای حل دو چالش اصلی اداره پایتخت از سه ابزار بازار سرمایه استفاده کند.به گزارش «دنیای اقتصاد» در جریان برگزاری جلسه سه جانبه صبح روز گذشته میان مقامات شهرداری، فرابورس و همچنین کارشناسان حوزه تامین مالی پیشنهاد شد: شهرداری تهران برای حل دو چالش «بدهی‌ها» و «تنگنای مالی برای اجرای پروژه‌های بزرگ اولویت‌دار شهری که منابع مالی قابل توجهی نیاز دارد» از سه مسیر نوین تامین مالی در بازار سرمایه استفاده کند. در این جلسه دو معاون مالی و برنامه‌ریزی شهرداری تهران، سعید اسلامی بیدگلی، دبیر کل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران و همچنین امیر هامونی مدیر عامل شرکت فرابورس ایران به بررسی چالش‌های فعلی شهر تهران و راهکارهای نوین برون‌رفت از این مشکلات پرداختند.امیر هامونی در این جلسه با اشاره به ابزارهای متنوع موجود در بازار سرمایه برای تامین مالی شهرداری تهران، اظهار کرد: سه گزینه شامل اوراق صکوک اجاره، اوراق صکوک منفعت و صندوق املاک و مستغلات برای تامین شهرداری مناسب است.
 • آلودگی تاریخی در تهران

  دنیای اقتصاد: آلودگی هوای پایتخت در آبان امسال رکورد ۱۹ سال اخیر را شکست و رتبه کثیف‌ترین آبان دست‌کم از سال ۷۸ به بعد به ویژه برای گروه‌های حساس را از آن خود کرد.

بیشتر