آرشیو روزنامه شماره ۴۱۹۶ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۱۹۶

 • حسگرهای زنده برای زلزله

  دنیای اقتصاد: تشخیص «آستانه زلزله» به کمک حسگرهای زنده، می‌تواند تلفات این رخداد طبیعی را کاهش دهد. تجربه‌های ثبت‌شده از ۳۶ زمین‌لرزه در کشورهای مختلف نشان می‌دهد دسته‌ای از حیوانات به‌خصوص «حیوانات خانگی»، دقایقی قبل از زلزله،‌ به‌واسطه قابلیت دریافت امواج صوتی و مغناطیسی ناشی از فعل و انفعالات درون زمین، دچار «رفتارهای غیرطبیعی» می‌شوند. این تغییر رفتار در نقش «پیش‌نشانگر زلزله» باعث پیش‌آگاهی عمومی می‌شود. محققان هنوز به دانش پیش‌بینی زلزله دست نیافته‌اند؛ اما پروژه‌های متعددی برای استفاده از ظرفیت حیوانات مطرح است.
 • نمایش نقشه آلودگی هوا در سرویس «گوگل ارث»

  کمپانی گوگل در حال تجهیز سرویس «گوگل‌ارث» کالیفرنیا، به نقشه‌های آلودگی هوا است. بر اساس گزارش خبری شرکت کنترل کیفیت هوای شهر تهران، گوگل در پروژه مشترک با یک شرکت فعال در حوزه تکنولوژی‌های زیستی موسوم به «Aclima»، در حال حاضر روی تهیه نقشه‌های آلودگی هوا از ایالت کالیفرنیای آمریکا کار می‌کند تا بتواند این نتایج را با کلیه کاربران در قالب سرویس «گوگل ارث» به اشتراک بگذارد.
 • منشأ نوسازهای «معیوب»

  حامد خانجانی کارشناس ارشد مدیریت ساخت
  ساختمان‌ها در ایران برای استحکام و پایداری به هنگام زلزله طراحی و ساخته می‌شوند. در واقع در دانش مهندسی سازه برای ایجاد استحکام ساختمان‌ها نیروی غالب را مبنای طراحی قرار می‌دهند که به علت زلزله‌خیز بودن کشورمان، در اکثر ساختمان‌ها، زلزله نیروی غالب است.
 • آپارتمان‌های مناسب کف و سقف بودجه خانه‌اولی‌ها

  دنیای اقتصاد: طی ماه‌های اخیر به‌طور متوسط یک‌پنجم معاملات مسکن به واحدهایی که قیمت هر مترمربع از آنها در دامنه ۴ تا ۵ میلیون تومان بوده، تعلق داشته است.
 • غفلت شورای شهر از «تهران»

  ۵ عضو شورای شهر تهران در تعطیلی آخر هفته و درست دو روز بعد از «اکران صحنه جدید از سریال تکراری گودبرداری‌های مرگبار در پایتخت»، به شهرهای زلزله‌زده استان کرمانشاه سفر کردند تا بر روند کمک‌رسانی نیروهای شهرداری به زلزله‌زدگان نظارت کنند.
 • قاتلان متحرک در شب‌های پایتخت

  یک مطالعه علمی درباره ذرات معلق با قطر کوچک‌تر از ۵/ ۲میکرون به عنوان آلاینده اصلی هوای تهران نشان می‌دهد اثر سوء تردد خودروهای دیزلی آلاینده در شب، طی ساعات روز بعد نیز ادامه دارد؛ به نحوی که کربن سیاه منتشرشده از اگزوز این خودروها، روز بعد تحت تاثیر واکنش با سایر ذرات آلاینده در بستر تابش آفتاب، به ترکیبات شیمیایی سمی و پیچیده‌ای تبدیل می‌شود که مستقیما روی سلامت شهروندان اثر و مرگ زودرس آنها را به دنبال دارد.

بیشتر