آرشیو روزنامه شماره ۴۱۸۵ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۱۸۵

 • استارت طرح مسکن «پیشگام»

  دنیای اقتصاد: طرح مشترک دولت و شهرداری تهران برای «تامین مسکن در بافت فرسوده»، نهایی شد. طرح مسکن «پیشگام»، به دنبال تاکید رئیس‌جمهوری برای تدوین «نقشه راه» نفوذ موثر به هسته فرسوده شهرها تهیه شده که با توافق صورت‌گرفته، فاز اول آن با همکاری کم‌سابقه دولت و شهرداری پایتخت به اجرا درمی‌آید. مطابق جزئیات طرح «پیشگام»، ساخت ۵۵ هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده تهران برای افق ۵ساله، هدف‌گذاری شده است؛ به‌طوری‌که با شروع فاز اول، امکان تکرار این ظرفیت برای هر سال وجود دارد. ساخت‌وساز در این طرح نوسازی با سه روش «محلی‌سازی»، «محله‌سازی مرحله‌ای» و «محله‌سازی جایگزین» انجام می‌شود. در روش اول، پروژه‌های ساختمانی «متعارف و کم‌واحد» با تجمیع حداکثر ۵ پلاک کلنگی و در روش دوم،‌ عملیات نوسازی در مقیاس «بلوک شهری» استارت می‌خورد. روش سوم بر شهرک‌سازی با اهرم «زمین‌های ذخیره» استوار است. اجباری به برج‌سازی در بافت فرسوده مطابق این طرح وجود ندارد و مقرر شده الگوی تکثیر طرح در سایر شهرها همزمان با اجرا در تهران، تهیه شود. خط قرمز طرح پیشگام، «بازگشت ساکنان قدیمی به محله‌های نوسازی‌شده» است. برای این منظور،‌ نیمی از نوسازها با «معاوضه مطلوب»، به مالکان اولیه واگذار می‌شود. بازیگر اصلی طرح، «توسعه‌گر»ها هستند.
 • پنج ساعت بنفش در پنج‌شنبه تهران

  دنیای اقتصاد: آسمان تهران عصر پنج‌شنبه برای ۵ ساعت متوالی در وضعیت «بسیار ناسالم» قرار گرفت. شاخص کیفیت هوای تهران که میزان آلودگی - غلظت ذرات آلاینده - را نشان می‌دهد، از ساعت ۱۵ تا ۱۹ پنج‌شنبه از عدد ۲۰۰ تجاوز کرد و نشانگر آلودگی، شرایط «بنفش» را اعلام کرد. در همان ساعات، ۶ منطقه پایتخت از جمله مناطق یک و دو، با شرایط «خطرناک» مواجه شدند. پنج‌شنبه «غیرقابل تنفس» در تهران را «همدستی» باد آغشته به ریزگرد و ذرات آلاینده متصاعد از خودروها‌ رقم زد. دیروز،‌ دهمین روز آلوده پایتخت -پی‌درپی- ثبت شد.
 • رمزگشایی از نواقص مترو

  معاون حمل و نقل و ترافیک شهر تهران از کم‌کاری در ساخت خطوط ۶ و ۳ متروی تهران علاوه بر نواقص مرتبط با عدم ایمنی خط ۷، رمزگشایی کرد.
 • ۴۳۰ هزار متر مربع طرح در دست اقدام

  گروه بنگاه‌ها: شرکت ساختمانی معلم در حال حاضر، ۴۳۰ هزار متر مربع زیربنا شامل ۷۰۶ واحد تجاری، ۱۳۵ واحد اداری و ۲۵۹ واحد مسکونی در دست اجرا دارد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر