آرشیو روزنامه شماره ۴۱۶۱ دنیای اقتصاد

اخبار مسکن و عمران - روزنامه شماره ۴۱۶۱

 • تغییر زمین ساخت و ساز

  دنیای اقتصاد: بازار ساخت‌وساز بعد از رکود حداقل سه ساله، در نیمه اول امسال وارد رونق شد. آمارهای رسمی از فعالیت‌های ساختمانی در پایتخت، رشد ۸ درصدی تیراژ آپارتمان‌سازی در ۴ ماه اول امسال را نشان می‌دهد که بیانگر واکنش اولیه سازنده‌ها و سرمایه‌گذاران ساختمانی به سیگنال‌های مثبت معاملات خرید ملک است. سقوط پروانه‌های ساختمانی از نیمه پارسال متوقف شد، اما فرآیند اوج‌گیری از ابتدای امسال کلید خورد. پایان رکود عمیق ساخت‌و‌ساز با آغاز دو اصلاح رفتاری در این بازار همراه شده است.
 • مخاطبان غایب در پیام شهردار تهران

  دنیای اقتصاد: شهردار تهران همزمان با «روز پایتخت» با انتشار پیامی در صفحه اینستاگرام خود، نسبت به تهدید «خالی شدن تهران از حافظه تاریخی کهن این شهر» ابراز نگرانی کرد. با این حال او برای ساختن تهران در حالی از شهروندان استمداد کرده که به اعتقاد کارشناسان دو گروه دیگر هم باید در این پیام مخاطب قرار می‌گرفتند.
 • سوء برداشت از اصلاح وام مسکن

  دنیای اقتصاد: سیاست‌گذار ارشد بخش مسکن درحالی این روزها مشغول رایزنی با سیاست‌گذار پولی برای اصلاح برخی شرایط تسهیلات خرید مسکن به نفع متقاضیان مصرفی است که طی روزهای اخیر دو سوء‌برداشت از این اقدام از سوی برخی افراد مطرح شده است. به گزارش «دنیای اقتصاد»، درحالی که وزارت راه وشهرسازی به‌عنوان متولی اصلی بخش مسکن در تلاش است تسهیلات فعلی خرید مسکن را از طریق «کاهش طول دوره سپرده‌گذاری»، «افزایش مدت زمان بازپرداخت تسهیلات» و «کاهش مبلغ اقساط» به تسهیلاتی «در استطاعت» متقاضیان تبدیل کند، طی روزهای اخیر اولین سوء برداشت درخصوص نهایی شدن تصویب این اصلاحات مطرح شده است، این در حالی است که این اصلاحات همچنان در مرحله پیگیری قرار دارد و هنوز به تصویب نرسیده است. دومین سوء برداشت مربوط به نگرانی عده‌ای درباره اثر جانبی تسهیل شرایط تسهیلات بدون سپرده و در نتیجه افزایش قیمت مسکن است؛ این‌درحالی است که هر گونه اصلاحات در وام مسکن مربوط به تسهیلات «خانه‌اولی‌ها» خواهد بود و بانک عامل بخش مسکن فعلا برنامه‌ای برای اصلاح وام بدون سپرده ندارد.
 • تحول آبی از شهرهای جدید

  مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید گفت: قصد داریم با ساماندهی و استفاده از آب‌های خاکستری و بهینه‌سازی مصرف آب در سطح شهرها و خانه‌ها، شهرهای جدید را به الگویی برای سایر شهرها تبدیل کنیم.
 • هشدار قیمتی به بازار آپارتمان‌های لوکس

  دنیای اقتصاد: کارشناسان و واسطه‌های فروش مسکن در سه منطقه اول شهر تهران یک هشدار قیمتی را خطاب به مالکان و فروشندگان آپارتمان‌های مسکونی لوکس، مطرح کردند.
 • جوانه‌های شهرجدید

  کیومرث ایراندوست دانشیار گروه شهرسازی دانشگاه کردستان
  شهر جدید در نظام برنامه‌ریزی شهری ایران چندان خوشنام نیست. نوشتارهای گستره برنامه‌ریزی شهری و منطقه‌ای پر از متون نقد و واکاوی ناکارآمدی شهرهای جدید است و برشمردن کاستی‌ها و زمینه‌های ناکارآمدی شهر جدید کار دشواری نیست، درواقع کارنامه شهر جدید پر از آمار و داده‌هایی است که انجام نیافتن اهداف نخستین (دست‌کم پیش‌بینی جمعیتی) شهرهای جدید و نابسامانی آنها را نشان می‌دهد.
 • نقش ساخت و ساز خشک در اقتصاد مقاومتی

  گروه بنگاه‌ها: یکی از مدیران کناف گفت: صرفه‌جویی در مصرف انرژی و بهینه‌سازی هزینه‌ها به‌عنوان یکی از چالش‌های مهم دولت‌ها در عصرحاضر به‌شمار می‌رود.

بیشتر