• فیلتر حباب‌گیر خرید مسکن

  دنیای‌اقتصاد: ضلع سوم معاملات مسکن از شکل‌گیری «معادله جدید خرید» و شاید موقت در بازار خبر می‌دهد. سمت تقاضا در بازار املاک پایتخت با استفاده از یک فیلتر، گزینشی خرید می‌کند؛ به‌طوری‌که تقریبا مشتری برای «نوساز»ها وجود ندارد و اولویت خریداران، فایل‌هایی با قیمت مشابه قیمت‌های پایان ۹۹ است.داده‌های یک بازار آنلاین درباره «تورم پنهان مسکن» در نیمه اول خرداد، جهت قیمت مسکن را در مسیر دو ماه اول امسال نشان می‌دهد. از طرفی حجم فایل‌های فروش نیز به قدری افزایش پیدا کرده که بیانگر نگاه معنادار سمت عرضه به آینده قیمت است.
 • ارزان‌ترین و گران‌ترین دستمزد در ساخت مسکن

  دنیای‌اقتصاد: مرکز آمار ایران در گزارشی ارزان‌ترین و گران‌ترین دستمزدها در ساخت مسکن را اعلام کرد.به گزارش «دنیای‌اقتصاد» در این گزارش که روز گذشته منتشر شد، متوسط دستمزد ساعتی منتخبی از نیرو‌های انسانی شاغل در طرح‌های عمرانی از جمله در ساخت‌وسازهای مسکونی در نیمه‌ دوم سال ١٣٩٩ و درصد تغییرات آن نسبت به دوره‌ قبل و دوره‌ مشابه سال قبل اعلام شده است.محاسبات «دنیای‌اقتصاد» براساس حداقل، حداکثر و متوسط دستمزدهای ساعتی نیروی انسانی شاغل در ساخت وسازهای مسکونی نشان می‌دهد در نیمه دوم سال ۹۹ ضعیف‌ترین اقشار به لحاظ درآمد ماهانه، کارگران ساده ساختمانی بوده‌اند.
 • رکود معاملات ملکی شرق و غرب تهران

  دنیای‌اقتصاد: وضعیت بازار معاملات در مناطق مصرفی شهر تهران بررسی شد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، مشاوران املاک در دو منطقه چهار و پنج که به عنوان دو منطقه مصرفی شهر تهران شناخته می‌شوند، درباره آخرین تحولات معاملاتی بازار ملک در این محدوده از شهر تهران عنوان می‌کنند: در حال حاضر برخلاف برخی مناطق نیمه جنوبی شهر تهران که بازار معاملات تا حدودی گرم شده، در این مناطق همچنان سایه رکود بر معاملات خرید و فروش آپارتمان سنگینی می‌کند.
 • مجوز ۵۰۰ میلیاردی برای مصلای تهران

  هیات وزیران در حالی آیین‌نامه اجرایی مربوط به اقدامات آماده‌سازی، محوطه‌سازی، تامین خدمات روبنایی و زیربنایی و تکمیل واحدهای مسکن مهر، طرح‌های بازآفرینی شهری و احیای بافت‌های فرسوده و طرح اقدام ملی تامین مسکن در اجرای حکم مقرر در بند (ب) تبصره (۸) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور را مصوب کرد که در لابه‌لای این مصوبه یک تکلیف جدید از طریق اختصاص اعتبار برای تکمیل مصلای تهران نیز گنجانده شده است.
 • شیوع نوع دوم املاک خالی

  دنیای‌اقتصاد: چهار عارضه ثانویه «کرونا»، بازار املاک اداری و تجاری را به کما برد. گزارش «دنیای‌اقتصاد» از اوضاع املاک غیرمسکونی در تهران حاکی است، تقاضای اجاره واحد تجاری و دفتر کار به‌شدت افت کرده و نبض قیمت و اجاره‌بهای این املاک تغییر معنادار کرده است. «اکونومیست» نیز از شیوع «نوع دوم املاک خالی» خبر داد. در آمریکا، این مالکان یک ابتکار عمل زده‌اند.
 • نبض معاملات املاک اداری در تهران

  دنیای‌اقتصاد: بازار معاملات املاک اداری این روزها در حالی با تنوع گسترده فایل عرضه شده به بازار مواجه است که میزان تقاضا برای خرید و اجاره این واحدها به شدت کاهش یافته است.تحقیقات میدانی «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد این رکود شدید در بازار معاملات املاک اداری که به خصوص در یک‌سال گذشته وبا ادامه روند شیوع ویروس کرونا شدت یافته است، هم‌اکنون عمیق‌تر از رکود حاکم در بازار معاملات خرید وفروش واحدهای مسکونی است. فعالان بازار معاملات املاک اداری معتقدند در حالی که پیش از این و به دلیل هزینه تبدیل واحدهای مسکونی به واحدهای اداری و دریافت موقعیت اداری برای آنها، قیمت واحدهای اداری بالاتر از قیمت واحدهای مسکونی بود هم‌اکنون این روند تغییر کرده است و در برخی موارد حتی دیده می‌شود که قیمت واحدهای اداری از قیمت واحدهای مسکونی مشابه آنها کمتر است. آنها دلیل این موضوع را کاهش تقاضا برای خرید واجاره املاک اداری از یک سو و دشوار بودن معامله این واحدها در شرایط رکودی بازار مسکن می‌دانند.
 • تورم زمین تک‌رقمی شد

  دنیای‌اقتصاد: زمینه مناسب «ریزش بیشتر قیمت مسکن» در پایتخت فراهم شد. آخرین نبض قیمت «ملک کلنگی» در تهران، از سقوط تورم فصلی زمین مسکونی در زمستان ۹۹ حکایت دارد. نرخ رشد قیمت زمین پس از ۴ فصل صعود تند، سرانجام تک‌رقمی شده که از تغییر وضعیت در بازار بالادست ساخت‌و‌ساز خبر می‌دهد. سازنده‌ها در مواجهه با فازپساجهش، دغدغه تورم زمین را داشتند و آن را مانع تغییر فاز مسکن می‌دانستند. با این حال، خروج تقاضای غیرمصرفی از بازار زمین، بر قیمت‌ها تاثیر گذاشته است.
 • تغییرات زمستانی اجاره ‌بها اعلام شد

  دنیای‌اقتصاد: تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران از وضعیت اجاره‌بها که مربوط به بازه فصل زمستان ۱۳۹۹ است، حاکی از افزایش ۷/ ۳۳ درصدی میانگین اجاره‌بها نسبت به یک سال پیش از آن است.
 • مطالبه مهندسان مشاور از رئیس‌جمهور

  جامعه مهندسان مشاور ایران با انتشار نامه‌ای، پرسش‌ها و انتظارات خود از رئیس‌جمهور آینده کشور را تشریح کرد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، طی این نامه جامعه مهندسان مشاور از رئیس‌جمهور آینده کشور درخواست کرد، سیاست‌ها و برنامه‌های اجرایی خود برای برون‌رفت کشور از ابرچالش‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی که ایران امروز با آن دست به گریبان است را در ۹ سرفصل تشریح کند. عناوین این سرفصل‌ها شامل توسعه پایدار و حفظ منابع بین نسلی کشور، آزادسازی اقتصاد و توانمندسازی بخش خصوصی از طریق حذف انحصارات، تنش‌زدایی از روابط بین‌الملل کشور و اتخاذ دیپلماسی اقتصادی قوی با هدف توسعه سرمایه‌گذاری و صادرات، مشارکت همه متخصصان در فرآیند تهیه سند برنامه هفتم کشور، حل معضل بیکاری، حل مشکلات مالی صندوق‌های بازنشستگی و بانک‌های کشور، اولویت‌های مرتبط با توسعه معادن به منظور کاهش وابستگی به نفت و نیز بهره‌وری از انرژی‌های پاک است. همچنین جامعه مهندسان مشاور خواست، رئیس‌جمهور آتی ایران تعهد دهد هرگز بیش از نیمی از درآمد نفتی را صرف هزینه جاری نکند و هر سال ۵ درصد از میزان درآمد نفتی که صرف هزینه‌های جاری می‌شود، کاسته شود.
 • شیفت به دوچرخه شکست خورد؟

  دنیای‌اقتصاد: سهم دوچرخه از «رفت‌وآمدهای درون‌شهری» پایتخت قرار بود به ۵/ ۱ درصد برسد. اما نبض دوچرخه‌سواری درمجموع دو حالت تفریح و سفرکاری، هم‌اکنون زیر یک‌درصد است که از ناکامی مدیریت شهری در شیفت ترددها به پاک‌ترین شکل حکایت دارد. وضع موجود نشان می‌دهد برنامه هدایت شهروندان به استفاده از دوچرخه دست‌کم برای جابه‌جایی‌های کم‌مسافت، شکست خورده است. نجات تهران از خودرو و ترافیک، به جسارت مدیران برای انجام دو حرکت نیاز دارد. در شهرهای موفق جهان، دوچرخه بخشی از شبکه حمل‌ونقل غیرخودرویی محسوب می‌شود.
 • برای حفظ برج آزادی ردیف بودجه در نظر بگیرید

  عضو شورای شهر تهران با اشاره به نزدیکی ۵۰ سالگی برج آزادی از شورای شهر درخواست کرد برای نگهداشت این برج ردیف بودجه جداگانه‌ای در نظر گرفته شود. به گزارش خبرگزاری مهر، احمد مسجدجامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران خواستار تامین اعتبار برای حفظ برج آزادی که جزو پنج جاذبه شهر تهران است، شد و گفت: مقدمات خواهرخواندگی آزادی با برج‌های بزرگ دنیا از جمله ایفل فراهم است. وی ادامه داد: ‌به‌رغم دقت‌های زیادی که برای اجرای ترکیب معماری ایران در این برج شده و مصالح آن از تمام نقاط ایران گردآوری شده، هیچ اتفاق ویژه‌ای در ۵۰ سال گذشته برای آن نیفتاده و کاستی‌هایی هم در نگهداشت آن صورت گرفته است. این عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه هفت تن از اعضای شورای شهر از این برج بازدید داشتند، ادامه داد: این مساله لازم است در هیات رئیسه پیگیری شود چون مهر امسال مصادف با سالروز ۵۰ سالگی برج آزادی است. وی یادآور شد: به تامین اعتبارات لازم برای رسیدگی این برج در تهران ۱۴۰۰ توجه نشده و مغفول مانده است. مسجد‌جامعی پیشنهاد کرد ردیف بودجه‌ای برای این نماد شهری در نظر گرفته شود چراکه برج آزادی مهم‌ترین نماد شهری است و اتفاقات شهری ما حول آن رخ داده است.
 • خرید ۵۰ دستگاه اتوبوس برقی برای تهران

  برابر اعلام مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، تا پایان هفته جاری ۱۶۰ میلیارد تومان از منابع تبصره ۱۹ بودجه دولت به شهرداری تهران بابت خرید ۵۰ دستگاه اتوبوس برقی، پرداخت خواهد شد. به گزارش خبرگزاری شهر، محمود ترفع، مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه درباره وضعیت خرید اتوبوس‌های برقی، بیان کرد: مقرر شده است که از محل تبصره ۱۹ بودجه دولت، ۱۶۰ میلیارد تومان به شهرداری پرداخت شود. درحال‌حاضر نامه تخصیص این مبلغ از حساب خزانه‌داری کل به سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ شده است.
 • تجربه دوچرخه‌سواری در پایتخت

  پارسا ارباب عضو هیات علمی دانشکده شهرسازی دانشگاه تهران
  از مهرماه ۱۳۹۸ به عضویت سامانه دوچرخه‌های اشتراکی تهران درآمدم، چون باور داشتم اگر ما که همواره از شهرسازی انسان‌محور، پیاده‌مدار و دوچرخه‌مدار مبتنی بر حمل و نقل و جابه‌جایی فعال صحبت می‌کنیم، در عمل بسم‌الله نگوییم، چه کسی باید در این خصوص پیشرو بوده، همت و از چنین طرح ارزشمندی حمایت کند؟ از آن زمان، ۳ یا ۴ بار فرصت شده بود تا تجربه‌ای نسبتا کوتاه داشته باشم که هرگاه در ذهنم مرور می‌کردم، رغبت یا جذابیت خاصی برای استفاده مجدد در من ایجاد نمی‌شد.
 • آزمون و خطا در بازار مسکن

  دنیای‌اقتصاد: دو سال «بازی با مالیات اشتباهی» در بازار مسکن، سرانجام شکست سیاست پوچ علیه سفته‌بازی را به سیاستگذار اثبات کرد. بعداز «هشدارهای مکرر» از سوی کارشناسان درباره تبعات «مالیات انحرافی به جای مالیات اصلی» اکنون مشخص شده «مالیات بر خانه‌خالی» به بن‌بست رسیده است. قرار بود تا الان، فاز ا‌ول این سیاست در قالب «خوداظهاری تک‌تک مالکان درباره تعداد خانه در مالکیت» انجام شود و اطلاعات کامل خانه‌های خالی در اختیار متولی مالیاتی کشور قرار بگیرد تا فاز دوم که «اعلام صورت‌حساب مالیاتی به ملاکان» است، به اجرا دربیاید. اما هنوز داده مشخص و قابل استناد از حجم انجماد آپارتمان به‌دست نیامده و عملا، این سیاست انحرافی شکست خورده است. بازار مسکن تاوان «غفلت سیاستگذار از فرمول صحیح انجمادزدایی» را به شکل جهش‌های مکرر قیمت و عمیق‌تر شدن رکود پرداخته است. در این میان، همه باخته‌اند به جز سفته‌بازها که از خالی نگه داشتن انبوه آپارتمان‌‌ها، برای خود سود ساخته‌اند و برای خانه‌ا‌‌ولی‌ها، زیان. بعد از این همه وقت‌کشی، اکنون زمان نجات بازار مسکن با «مالیات سالانه» به‌عنوان پادزهر سفته‌بازی ملکی است.
 • وام ۷۰ میلیونی برای مستاجران پایتخت

  دنیای‌اقتصاد: وزیر راه وشهرسازی از تمدید مصوبه اجاره‌بها در ستاد مقابله با کرونا همزمان با افزایش سقف وام اجاره مسکن برای مستاجران خبر داد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر