• عیار جهانی شهر «کرونا صفر»

  دنیای‌اقتصاد: کرونا و نحوه واکنش شهرها به آن، معادله «انتخاب شهرهای زیست‌پذیر» در جهان را تغییر داد. نتایج رتبه‌بندی جدید «شهرهای دارای بیشترین قابلیت زندگی» که هرسال توسط واحد اطلاعات اکونومیست انجام می‌شود، حاکی است یک ریزش و رویش بزرگ در رتبه شهرهای زیست‌پذیر اتفاق افتاده که عامل اصلی آن، «تاب‌آوری» در برابر کرونا یا «آسیب‌پذیری» مقابل پاندمی است. در این رتبه‌بندی، یک شهر از اقیانوسیه که پیش‌تر در رتبه ۱۲ قرار داشت، به‌دلیل بهترین عملکرد در برابر کرونا، بهترین شهر جهان برای زندگی معرفی شده و بهترین شهر‌‌‌ در سنجش قبلی، سقوط کرده است.
 • تکلیف مسکن مهر برای دولت سیزدهم

  دنیای اقتصاد: وزارت راه‌وشهرسازی در حالی از اتمام واحدهای مسکن مهر بدون مشکل تا پایان دولت دوازدهم خبر داده است که این اظهارنظر عملا تکلیف دولت سیزدهم در بخش مسکن مهر را مشخص می‌کند.
 • لزوم تشکیل دیوان محاسبات شهری

  یک عضو شورای شهر تهران بر لزوم تشکیل دیوان محاسبات شهری به عنوان یکی از اولویت‌های شورای شهر تهران در دوره ششم تاکید کرد و گفت: شفافیت مسابقه‌ای بدون پایان است و این موضوع باید به عنوان اولویت در شورای بعدی نیز پیگیری شود.
 • نوسازی نیمی از پلاک‌های فرسوده در پایتخت

  مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان اینکه بافت‌ فرسوده تنها محدود به بافت مسکونی نیست، گفت: در این بافت‌ها سرانه برخورداری از فضای باز، حدود یک چهارم میانگین تهران است.
 • بدترین دهه بازار مسکن

  دنیای‌اقتصاد: کارنامه چهار رئیس‌جمهور در «تامین مسکن» با دو خط‌کش «تورم ملکی» و «قدرت خرید» بررسی شد. نتایج این پایش،‌ ضمن معرفی دولت‌هایی که بازار مسکن در دوره آنها، «بدترین شرایط» و «بهترین وضعیت» را داشته است، یک راهنمای کلیدی در اختیار دولت سیزدهم قرار می‌دهد. طی ۳۲ سال گذشته، هر زمان بحران قیمت مسکن باعث قفل خریدهای مصرفی شد، یک یا همه «سه متغیر بیرونی» ریشه اصلی نابسامانی بود. این راهنما با تشریح محرک‌های تورم مسکن،‌ حاوی «هشدار» به دولت بعدی است.
 • آپارتمان‌های پرطرفدار در بازار املاک تهران

  دنیای‌اقتصاد: مشاوران املاک در مناطق مختلف شهر تهران عنوان می‌کنند بخش عمده متقاضیان خرید ملک همچنان به دنبال خانه‌های کمتر از ۸۰ مترمربع هستند. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، کاهش قابل‌توجه قدرت خرید متقاضیان مصرفی در مقابل جهش مداوم قیمت مسکن طی یکی، دو سال اخیر سبب شد تا بخش عمده متقاضیانی که به قصد مصرف و تامین سرپناه در بازار مسکن حضور پیدا کرده بودند، به ناچار از این بازار خارج شوند.
 • آغاز فعالیت قانونی ون‌ کافه‌ها از تیرماه

  مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر از اعطای مجوز فعالیت به ون‌‌کافه‌ها خبر داد و گفت: فعالیت قانونی و مجاز ون‌‌کافه‌ها از تیرماه آغاز خواهد شد. به گزارش خبرگزاری مهر، سید علی مفاخریان با اشاره به ابلاغ مصوبه ساماندهی مشاغل سیار و تدوین دستورالعمل اجرایی آن، اظهار کرد: با توجه به اعطای مجوز فعالیت به ون‌کافه‌ها، فعالیت قانونی و مجاز ون‌کافه‌ها از تیرماه آغاز خواهد شد. وی افزود: سه مکان در مناطق ۳، ۵، ۷، ۹ و ۱۶ شهرداری تهران به صورت پایلوت برای استقرار ون‌کافه‌ها مشخص می‌شود. مفاخریان ادامه داد: پس از اجرای آزمایشی این دستورالعمل در مناطق معرفی‌شده، نواقص و خلأهای دستورالعمل در برنامه‌ها شناسایی می‌شود تا زمینه اجرای بی‌نقص مصوبه مذکور در کل شهر فراهم شود. مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر یادآور شد: مجوز فعالیت تاکنون برای ۳۵ متقاضی که همگی اشخاص حقیقی هستند، برای مدت محدود صادر شده است.
 • توافق چند باره برای تکمیل متروی پرند

  دنیای‌اقتصاد: متروی پرند به موضوع تکراری چندی یک‌بار جلسات مدیران ارشد تبدیل شده و هر از گاهی برای تامین مالی تکمیل این پروژه، توافق تازه‌ای بین دولت و شهرداری تهران (به عنوان مجری) صورت می‌گیرد.
 • ثبت‌نام فاز جدید مسکن ملی در ۲۰۰ شهر

  معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از آغاز ثبت‌نام مرحله پنجم طرح اقدام ملی مسکن در بیش از ۲۰۰ شهر کشور خبر داد و مهلت ثبت‌نام را یک هفته اعلام کرد.
 • باخت حباب‌سازها از نوسازها

  دنیای‌اقتصاد: سرمایه‌گذاران ساختمانی با شرکت در یک نظرسنجی دوره‌ای، تغییر جهت قیمت‌ها را تایید کردند و از «افزایش سفارش ساخت» -تمایل مالکان به تخریب و مشارکت- خبر دادند. این نظرسنجی ماهانه تحت عنوان «شامخ ساختمان» از مدیران فعال در این بخش انجام می‌شود و نتایج آن، روند شاخص‌های کلیدی بازار ساخت و فروش را نمایش می‌دهد. سطح جدید سه شاخص در بالادست معاملات مسکن -ساخت‌وساز- مشخص می‌کند،‌ فعالیت‌های ساختمانی در میانه بهار تحت تاثیر «امیدواری به گشایش ملکی در فاز پساجهش» افزایش پیدا کرده است. هر چند بخشی از این رشد ساخت، ناشی از محدودیت‌ها و تعطیلی‌های ماه ابتدایی سال بوده اما از آنجا که شاخص «تغییر قیمت مصالح‌ساختمانی» و همچنین شاخص «قیمت تمام‌شده» به ترتیب دچار افت محسوس و ثبات نسبی شده است، می‌توان گفت سمت عرضه به تحولات درونی بازار واکنش نشان داده است. آمار «شامخ» شکست دوم حامیان جهش-بعد از شکست اول ناشی از کاهش قیمت آپارتمان‌ها طی دو ماه گذشته- را رقم زد.
 • احتیاط انتخاباتی در بازار مسکن

  دنیای‌اقتصاد: معدود خریداران حاضر در بازار مسکن، وارد فاز «احتیاط انتخاباتی» شده‌اند. رفتار متقاضیان - که حجم آنها نسبت به پارسال افت کرده است - متاثر از یک ابهام مقطعی است. خریداران درباره «اوضاع قیمت‌ها بعد از انتخابات ۲۸خرداد» سوال دارند و به نوعی، در دوراهی مانده‌اند. آینده بازار ملک متناسب با متغیرهای اثرگذار و با لحاظ گزینه‌های محتمل، بررسی شده است.
 • واکنش فروشندگان «لوکس‌متراژ» به افت قیمت مسکن

  دنیای‌اقتصاد: با وجود اینکه گروهی از فروشندگان واحدهای نوساز با مشاهده ترک بازار مسکن از سوی خریداران سرمایه‌ای و مصرفی، پیشتاز کاهش قیمت پیشنهادی شده‌اند، اما همچنان یک گروه از فروشنده‌ها که واحدهای لوکس‌متراژ نوساز برای عرضه دارند، از همراهی با تکانه کاهشی شکل‌گرفته در سمت عرضه خودداری می‌کنند.
 • به‌روزرسانی مرکز عملیات اضطراری شهر تهران

  رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، از توسعه و به‌روز‌آوری زیرساخت انتقال منابع تصویری (سوئیچینگ) مرکز عملیات اضطراری(EOC) شهر تهران خبر داد.
 • مسابقه شارژ رکود مسکن

  دنیای‌اقتصاد: فعلا پنج نفر از هفت نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری، بدون ارائه برنامه مکتوب -سیاست مشخص- صحبت‌هایی درباره بازار مسکن مطرح کرده‌اندکه فصل مشترک این اظهارنظرها از «مسابقه برای شارژ رکود ملکی» حکایت دارد. دو «اسم رمز» در داخل اظهارنظرها، «اشتیاق کاندیداها برای خانه‌سازی دولتی با تیراژ میلیونی» را نشان می‌دهد. دیدگاه‌ها مشخص می‌کند مشاوران درباره «مسیر رونق و مهار تورم مسکن» آدرس غلط به نامزدها داده‌اند. هرچند دو نفر از کاندیداها، اشاره‌ای به «اصل مشکل» کرده‌اند، اما ظاهرا دولت بعدی هم در مواجهه با ابرچالش مسکن، لکنت خواهد داشت.
 • کانون عرضه «رهن کامل» کجاست؟

  دنیای‌اقتصاد: رویه موجران در بازار اجاره‌بهای سال ۱۴۰۰ با آنچه در سال‌های ۹۸ و ۹۹ رخ داد، متفاوت است. در حالی که طی دو سال گذشته تمایل به عرضه آپارتمان به صورت «رهن کامل» در میان موجران افزایش پیدا کرده بود، اما امسال این رویه در مناطق مصرفی بازار اجاره‌بها وجود ندارد و صرفا برخی نواحی بازار، کانون عرضه فایل‌های رهن کامل به شمار می‌آیند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر