• مناطق مستعد ریزش مسکن

  دنیای‌اقتصاد: تست جدید بازار مسکن تهران برای شناسایی میزان «حباب قیمت»، نیمه پرفشار شهر از بابت تورم ملکی را مشخص کرد. فاصله سطح قیمت آپارتمان‌های ۲۲ منطقه با «سقف متعارف» نشان می‌دهد حباب قیمت در مناطقی از شهر، بزرگ‌تر است. این مناطق، در لبه‌ خط ریزش قیمت قرار دارند. اختلاف تورم اجاره بین شمال و جنوب شهر نیز معنادار است.
 • مصوبه وام‌اولی برای مستاجرها

  دنیای‌اقتصاد: مصوبه وام‌اولی برای مستاجرها در سال ۱۴۰۰ ابلاغ شد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» محتوای مصوبه‌ای که دولت در ستاد ملی مقابله با کرونا برای حمایت از مستاجرها در سال ۱۴۰۰ مصوب کرده است نشان‌دهنده اختصاص تسهیلات وام ودیعه مسکن در سال ۱۴۰۰ به مستاجران وام‌اولی است؛ به این معنا که افرادی که سال گذشته اقدام به دریافت تسهیلات ودیعه مسکن به دنبال مصوبه حمایت از مستاجرها در دوره شیوع کرونا کردند امسال دیگر نمی‌توانند برای دریافت این تسهیلات به‌طور مجدد اقدام کنند. در واقع تسهیلات ودیعه مسکن که امسال برای سال دوم به مستاجرهای واجد شرایط پرداخت می‌شود، تسهیلاتی برای وام‌اولی‌هاست و افرادی که در سال گذشته اقدام به دریافت این تسهیلات کردند نمی‌توانند برای سال‌جاری نیز از این وام استفاده کنند.
 • وضعیت بازار واحدهای کلنگی در تهران

  دنیای‌اقتصاد: در روزهای اخیر حجم عرضه فایل‌های فروش واحدهای کلنگی وقدیمی‌ساز به بازار معاملات مسکن شهر تهران افزایش یافته است.
 • مجوز ساخت‌وساز لاک‌پشتی

  دنیای‌اقتصاد: مجوز ساخت‌وساز لاک‌پشتی به پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن صادر شد.
 • هزینه ۳۰ میلیونی وام مسکن

  قیمت هر فقره اوراق ۵۰۰ هزار تومانی وام مسکن بعد از مدت‌ها حضور در کانال‌های ۴۰ و ۵۰ هزار تومان، مجدد به کانال ۶۰ هزار تومان بازگشت.
 • معادله بودجه با اراضی ملی

  دنیای‌اقتصاد: زمین‌های دولتی به‌عنوان بخشی از اراضی ملی، ارزشمندترین دارایی دولت‌ها محسوب می‌شود؛ اما «مواجهه غلط» با آن می‌تواند بودجه کشور را از «عایدی اصلی و مستمر» این اراضی محروم کند. نتایج بررسی درباره «نحوه استفاده از زمین‌های دولتی» در چهار کشور نشان می‌دهد بهترین مدل «تامین مالی با اراضی ملی» که سه هدف اقتصادی و شهری را محقق کند، «اجاره بلندمدت» است. در چین و آمریکا، عایدی حاصل از واگذاری حق بهره‌برداری از زمین‌های دولتی،‌ معادل حداقل ۲۰درصد کل درآمدهای دولت است و نیمی از هزینه زیرساخت‌ها از همین محل تامین می‌شود. در این کشورها سیاستگذار دنبال «درآمد آنی و کوتاه‌مدت» از اراضی نیست و در عین حال، بخشی از درآمد مستمر را از «مالیات بر زمین‌های با مالکیت خصوصی» کسب می‌کند. در ایران اما، معادله غلط در حال اجراست. زمین‌های دولتی به اسم توسعه شهرها، به‌صورت خام - با ارزش حداقلی - فروخته می‌شود و با این مدل واگذاری -حراج- همه عواید حاصل از «تجهیز زمین به خدمات روبنایی و زیربنایی»، نصیب خریدار می‌شود.
 • اجاره‌های تا ۵ میلیون تومانی در بازار املاک مسکونی

  دنیای‌اقتصاد: حداکثر بضاعت متقاضیان اجاره آپارتمان در مناطق مصرفی بازار ملک به اذعان مشاوران ملکی ۴ تا ۵ میلیون تومان بابت پرداخت اجاره‌بهای ماهانه بوده و مبلغ ودیعه آنها اغلب بین حدود ۱۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان متغیر است.
 • اداره تهران، ۴۲ درصد ارزان‌تر از گذشته

  شهردار تهران با اشاره به تغییرات اساسی در هزینه‌کرد برای اداره شهر گفت: به قیمت ثابت منابع مالی در اختیار، در دوره پنجم مدیریت شهری ۴۲ درصد شهر را ارزان‌تر اداره کردیم.
 • سرانجام تامین اتوبوس‌ها در تهران

  مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی درخصوص سرانجام مناقصه‌های برگزار شده برای تامین اتوبوس با استفاده از توان داخلی توضیحاتی ارائه کرد.
 • محدوده میانی خط ۶ متروی تهران تکمیل شد

  معاون شهردار تهران با اشاره به تکمیل محدوده میانی خط ۶ متروی تهران با افتتاح ایستگاه شهرک آزمایش، سه خواسته مهم مدیریت شهری در حوزه حمل و نقل پایتخت و توسعه آن را با رئیس‌جمهور مطرح کرد.
 • فیلتر حباب‌گیر خرید مسکن

  دنیای‌اقتصاد: ضلع سوم معاملات مسکن از شکل‌گیری «معادله جدید خرید» و شاید موقت در بازار خبر می‌دهد. سمت تقاضا در بازار املاک پایتخت با استفاده از یک فیلتر، گزینشی خرید می‌کند؛ به‌طوری‌که تقریبا مشتری برای «نوساز»ها وجود ندارد و اولویت خریداران، فایل‌هایی با قیمت مشابه قیمت‌های پایان ۹۹ است.داده‌های یک بازار آنلاین درباره «تورم پنهان مسکن» در نیمه اول خرداد، جهت قیمت مسکن را در مسیر دو ماه اول امسال نشان می‌دهد. از طرفی حجم فایل‌های فروش نیز به قدری افزایش پیدا کرده که بیانگر نگاه معنادار سمت عرضه به آینده قیمت است.
 • ارزان‌ترین و گران‌ترین دستمزد در ساخت مسکن

  دنیای‌اقتصاد: مرکز آمار ایران در گزارشی ارزان‌ترین و گران‌ترین دستمزدها در ساخت مسکن را اعلام کرد.به گزارش «دنیای‌اقتصاد» در این گزارش که روز گذشته منتشر شد، متوسط دستمزد ساعتی منتخبی از نیرو‌های انسانی شاغل در طرح‌های عمرانی از جمله در ساخت‌وسازهای مسکونی در نیمه‌ دوم سال ١٣٩٩ و درصد تغییرات آن نسبت به دوره‌ قبل و دوره‌ مشابه سال قبل اعلام شده است.محاسبات «دنیای‌اقتصاد» براساس حداقل، حداکثر و متوسط دستمزدهای ساعتی نیروی انسانی شاغل در ساخت وسازهای مسکونی نشان می‌دهد در نیمه دوم سال ۹۹ ضعیف‌ترین اقشار به لحاظ درآمد ماهانه، کارگران ساده ساختمانی بوده‌اند.
 • رکود معاملات ملکی شرق و غرب تهران

  دنیای‌اقتصاد: وضعیت بازار معاملات در مناطق مصرفی شهر تهران بررسی شد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، مشاوران املاک در دو منطقه چهار و پنج که به عنوان دو منطقه مصرفی شهر تهران شناخته می‌شوند، درباره آخرین تحولات معاملاتی بازار ملک در این محدوده از شهر تهران عنوان می‌کنند: در حال حاضر برخلاف برخی مناطق نیمه جنوبی شهر تهران که بازار معاملات تا حدودی گرم شده، در این مناطق همچنان سایه رکود بر معاملات خرید و فروش آپارتمان سنگینی می‌کند.
 • مجوز ۵۰۰ میلیاردی برای مصلای تهران

  هیات وزیران در حالی آیین‌نامه اجرایی مربوط به اقدامات آماده‌سازی، محوطه‌سازی، تامین خدمات روبنایی و زیربنایی و تکمیل واحدهای مسکن مهر، طرح‌های بازآفرینی شهری و احیای بافت‌های فرسوده و طرح اقدام ملی تامین مسکن در اجرای حکم مقرر در بند (ب) تبصره (۸) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور را مصوب کرد که در لابه‌لای این مصوبه یک تکلیف جدید از طریق اختصاص اعتبار برای تکمیل مصلای تهران نیز گنجانده شده است.
 • شیوع نوع دوم املاک خالی

  دنیای‌اقتصاد: چهار عارضه ثانویه «کرونا»، بازار املاک اداری و تجاری را به کما برد. گزارش «دنیای‌اقتصاد» از اوضاع املاک غیرمسکونی در تهران حاکی است، تقاضای اجاره واحد تجاری و دفتر کار به‌شدت افت کرده و نبض قیمت و اجاره‌بهای این املاک تغییر معنادار کرده است. «اکونومیست» نیز از شیوع «نوع دوم املاک خالی» خبر داد. در آمریکا، این مالکان یک ابتکار عمل زده‌اند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر