مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌و‌نقل اعلام کرد: پل میانگذر دریاچه ارومیه به طول ۵۰‌کیلومتر تا پایان سال ۸۴ ، ۶۸‌درصد پیشرفت فیزیکی داشته است که امیدواریم در سه ماه اول سال ۸۶ به بهره‌برداری برسد. به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت راه‌و‌ترابری، مهندس صادق افشار که در مجمع عمومی ‌شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌و‌نقل سخن می‌گفت، افزود: اولویت‌های شرکت، بهینه کردن فعالیت‌ها از طریق گسترش انجام مطالعات، تسریع در انجام و تکمیل پروژه‌ها و طرح‌های نیمه تمام و اولویت دادن به ساخت باند رفت یا برگشت در شریان‌های خاصی به‌ویژه محورهای تهران به مشهد و تهران به اهواز و بندرعباس است که سوانح را کم خواهد کرد.

وی ادامه داد: اولویت دادن به محورهای ترانزیتی و استفاده از تکنولوژی‌های جدید در زمینه ماشین‌آلات راهسازی و تکنولوژی ساخت راه‌ها و ترویج به‌کارگیری مدیریت طرح از دیگر سیاست‌های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌و‌نقل است.

افشار اظهار داشت: به منظور ساخت آزادراه‌ها در کشور، ۱۴۰‌میلیارد تومان اوراق مشارکت فروخته می‌شود که با فروش اوراق مشارکت تامین اعتبار در اواخر سال اختصاص می‌یابد که این مساله مشکلاتی را در پی دارد.

وی تصریح کرد: ساختار تفصیلی شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌و‌نقل تهیه شده است و برای تایید سازمان و مدیریت برنامه‌ریزی ارائه خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌و‌نقل اظهار کرد: تاکنون بیش از ۵۸‌درصد اهداف پیش‌بینی شده در سال ۸۵ محقق شده است، اما با کمبود اعتبار مواجه شده‌ایم و با توجه به سرعت انجام پروژه‌ها لازم است که در متمم بودجه به این مساله توجه شود، همچنین در زمینه کمبود سیمان و قیر مشکلاتی مطرح بود که مشکل کمبود قیر حل شده است، اما در مورد کمبود سیمان هنوز در برخی مناطق مشکل وجود دارد.

وی ابراز کرد: قرارداد ساخت آزادراه ساوه به همدان بسته شده است و کلیه قطعات راه‌آهن اصفهان به شیراز به پیمانکاران واگذار شده و در دست اجراست که پیمانکاران این طرح ۳۰‌میلیارد تومان از شرکت طلب دارند که به علت محدودیت‌های اعتباری پرداخت نشده است.

افشار در مورد اهداف سال ۸۵، خاطرنشان کرد: احداث پنج پست اسکله در کشور پیش‌بینی شده است و در بخش راه‌آهن ۴۵۵‌کیلومتر در سال ۸۵ زیرسازی و ریل‌گذاری می‌شود که عمدتا در محور اصفهان به شیراز و بم به زاهدان و ریل‌گذاری اراک تا ملایر خواهد بود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی ‌وزارت راه و ترابری، مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه راه‌ها در پایان بیان کرد: با توجه به اهدافی که در ماده ۲۸ در زمینه توسعه شبکه حمل‌و‌نقل ترسیم شده است، باید چهار برابر وضع موجود اعتبارات جذب شود.