شهرداری تهران درباره ساخت و ساز‌های خارج از کنترل نظام مهندسی که غیراستاندارد بوده، مقصر است. مهندس رامبد صوفی‌پور ـ یک عضو هیات مدیره نظام مهندسی استان تهران ـ در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: شهردار تهران اخیرا در گودبرداری‌های غیراصولی و تخریب ساختمان، نظام مهندسی را مقصر دانسته‌اند که این بر طبق اطلاعات نادرست به شهردار دلالت می‌کند. شهرداری باید بداند که غیراز مهندسان ناظر، افراد بی‌صلاحیت دیگری وارد جریان ساخت و ساز شده‌اند، به طوری‌که ناظران به جای آن که از طرف سازمان نظام مهندسی معرفی شود از طریق مبادی غیررسمی‌ تعیین می‌شوند.

وی افزود: اگر اختیارات نظام مهندسی را که در قانون به صراحت بر آنها تاکید شده است، توسط نهاد‌های دیگر پذیرفته شود، شاهد ارتقای کیفیت در ساخت و ساز و همچنین دانش فنی صاحبان حرفه و مهندسان خواهیم بود.

صوفی‌پور با بیان این که در تهران مهندسان از وجود دفاتر نظام مهندسی و قوانین مربوط به آن بی‌اطلاع هستند، اظهار کرد: جبر روزگار دفاتر غیررسمی‌ و غیر قانونی تهران است که سیستم را به نحوی کانالیزه و هدایت کرده است که یک مهندس ناظر خود را پاسخگوی شهرداری می‌بیند که این امر ناشی از بی‌اطلاعی قانون نظام مهندسی است.

این عضو هیات مدیره نظام مهندسی استان تهران بیان کرد: این در حالی است که مطابق آیین‌نامه اجرایی ماده ۳۳ قانون نظام مهندسی، معرفی مهندس ناظر به عهده سازمان نظام مهندسی است که در حال حاضر شهرداری برخلاف قانون عمل می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: یک مهندس ناظر که از طریق کانال‌های غیررسمی‌ و دلالی وارد پروسه ساخت و ساز می‌شود از آنجایی که وامدار یک جریان غیر‌مشروع و غیررسمی‌ است متعهد می‌شود که به ساختمان مراجعه نکند و این چنین است که شاهد انجام کارهایی خارج از سیستم نظام مهندسی هستیم که مقصر عمده آن شهرداری است.