خرج و برج 890میلیونی مانور زلزله در تهران

نمایی از برگزاری هفتمین مانور سراسری مدیریت بحران

شهرداری مسوول دفاع غیرنظامی پایتخت شد

گروه مسکن - لیلا درخشان: هفتمین مانور مدیریت بحران شهر تهران که تنها برای ارزیابی آموخته‌ها، برنامه‌ها و توانایی‌های سازمان‌های مسوول در نحوه برخورد با حوادث طبیعی برگزار شد، پنج‌شنبه گذشته با صرف ۸۹۰میلیون تومان اجرا و به کار خود پایان داد. وقتی یک روز مانور مقابله با زلزله نزدیک به یک میلیارد‌تومان هزینه در بردارد، این سوال مطرح است که با زلزله احتمالی که هر آن می‌تواند بخشی از تهران را با خاک یکسان کند، پایتخت چه قدر ضرر و زیان خواهد دید و هزینه مقابله واقعی با آن چه قدر خواهد بود؟

هنگامی که شهردار تهران در ساعت ۲۰/۹ صبح پنج‌شنبه گذشته دستور اجرای هفتمین مانور سراسری مدیریت بحران شهر تهران را داد، بیش از ۱۶‌هزار نیروی عملیاتی و ۵۰‌هزار نیروی غیر مستقیم و ۶۰ سازمان و نهاد در قالب ستاد بحران آغاز به کار کردند.با اعلام رمز «یا جواد الائمه» از سوی رییس ستاد مدیریت بحران شهر تهران، تمامی شهرداری‌های مناطق ۲۲ گانه تهران در هفت سایت عملیاتی در مناطق ۲، ۴،۱۳، ۱۸، ۱۹، ۲۰، ۲۲ و ۳ اردوگاه اضطراری ایجاد کردند.

همچنین دقایقی بعد از آغاز مانور عملیات، مانور مقابله با حوادث شیمیایی و مواد خطرناک در منطقه ۱۲ تهران در مقابل مدرسه دارالفنون و مانور امداد و نجات هوایی در منطقه ۴ و از بالای ساختمانی ۲۲ طبقه در شهرک فرهنگیان و با استفاده از هلی کوپتر انجام شد.

شهردار تهران به عنوان رییس ستاد مدیریت بحران شهر تهران پس از شروع هفتمین مانور سراسری مدیریت بحران به خبرنگاران گفت: مانور بحران به همین یک ساعت خلاصه نمی‌شود، این نتیجه زحماتی است که از گذشته انجام داده‌اند، آموزش مردم نیز مهم‌ترین موضوعی است که می‌تواند به ما کمک کند.

محمد باقر قالیباف با اشاره به اینکه وظایف ستاد بحران کاملا روشن است و از طرف دولت و مجموعه نیروهای مسلح و ستاد فرماندهی کل قوا ابلاغ شده است، افزود: مسوولیت دفاع غیرنظامی تهران نیز به عهده شهرداری گذاشته شده است. این مصوبه ابلاغ شده و در زمان بحران طبیعتا بهتر از اینکه هست در کنترل خواهد بود.وی در ادامه گفت: شرایط روحی حاکم بر بحران واقعی متفاوت از روحی است که امروز در ستاد بحران وجود دارد و این شرایط طبیعتا نمی‌تواند شرایط واقعی باشد. ضمن اینکه در شرایط واقعی محدودیت و مشکلات زیادی وجود دارد، این مانور برای این است که در هر مرحله شرایط را سخت‌تر تجربه کنیم.