انبوه‌سازانی که مسکن اجاره‌ای بسازند از پرداخت ۴درصد نرخ سود تسهیلات معاف می‌شوند

گروه مسکن - بر مبنای آنچه دوشنبه شب در شورای‌عالی مسکن با حضور رییس‌جمهوری به تصویب رسید، شرایط برای ساخت مسکن اجاره‌ای در سال‌جاری آسان‌تر شد. بدین ترتیب به انبوه‌سازانی که قصد ساخت مسکن و اجاره آن تا ۵ سال را داشته باشند همچون سال گذشته زمین با اجاره بلند مدت و تسهیلات بانکی معادل ۸۰درصد هزینه ساخت اعطا می‌شود.

با این تفاوت که در سال‌جاری، ۴درصد از نرخ سود تسهیلات بانکی از طرف دولت تامین و پرداخت خواهد شد.

به گزارش دنیای اقتصاد، در جلسه اخیر شورای‌عالی مسکن که مصوبات آن حکم مصوبات هیات دولت را دارد، آیین‌نامه حمایت از سرمایه‌گذاری و عرضه مسکن اجاره‌ای به عنوان مهم‌ترین موضوعی که در طرح جامع مسکن مورد توجه قرار گرفته در این جلسه به تصویب رسید.

مصوبه اخیر شورای‌عالی مسکن مبنی بر حمایت از عرضه مسکن اجاره‌ای در آیین‌نامه اجرایی بند «د» تبصره ۶ مربوط به سال ۸۶ نیز آورده شده بود.

اما از آنجا که اجرای مفاد تبصره ۶ مربوط به سال گذشته است لذا این شورا با اجرای بخشی از مفاد آن در سال‌جاری و با اندکی تغییرات موافقت کرد.

به گزارش دنیای اقتصاد هیات دولت در سوم اردیبهشت ماه سال گذشته با تصویب آیین‌نامه اجرایی بند «د» تبصره (۶) بودجه ۸۶ و در فصل دوم - ماده ۱۵ آیین‌نامه مذکور مصوب کرده بود در صورت واگذاری زمین دولتی جهت احداث و عرضه واحدهای مسکونی اجاره‌ای به اشخاص موضوع این فصل در طول مدت احداث (حداکثر ۲ سال) و دوره واگذاری به صورت اجاره‌ای تا ۵ سال مبلغی بابت زمین دریافت نشود.

شورای‌عالی مسکن با توجه به اهمیت موضوع مسکن اجاره‌ای، در جلسه اخیر خود آیین‌نامه حمایت از سرمایه‌گذاری و عرضه مسکن اجاره‌ای را تصویب کرد.

براساس ماده یک این مصوبه هدف از تدوین این آیین‌نامه برقراری تسهیلات لازم به منظور افزایش سرمایه‌گذاری و عرضه واحدهای اجاره‌ای جدید است. به موجب ماده دو این مصوبه، وزارت مسکن و شهرسازی موظف شده نیاز مناطق و شهرهای مختلف کشور را برآورد کند و برنامه اجرایی تحقق هدف طرح مذکور را از طریق اتخاذ تصمیمات لازم در جهت استقرار نظام اجاره‌ای با رویکرد گروه‌های کم درآمد مطابق این آیین‌نامه اعمال نماید.

همچنین براساس مصوبه شورای مسکن، تسهیلات موضوع این آیین‌نامه، شامل کلیه اشخاص حقوقی و حقیقی می‌شود.

به موجب این مصوبه به اشخاصی که نسبت به ساخت مسکن (با زیر بنای حداکثر ۷۵ متر مربع) اقدام و به مدت حداقل ۵ سال واحدهای مذکور را به صورت اجاره واگذار کنند، علاوه بر پرداخت تسهیلات بانکی معادل ۸۰درصد هزینه ساخت، زمین به صورت اجاره‌ای واگذار می‌گردد.

براساس یکی دیگر از مواد این مصوبه مقرر شد در جهت حمایت از ورود نهادهای عمومی غیردولتی به ویژه در شهرهای با جمعیت ۲۵۰هزار نفر به بالا به بخش مسکن اجاره‌ای، در شهرهای فوق‌الذکر نسبت به احداث واحدهای مسکونی و میانگین حداکثر ۷۵ متر مربع و بهره‌برداری اجاره‌ای از آنها حداقل به مدت ۱۰ سال به گروه‌های هدف یعنی گروه‌های کم درآمد، زوج‌های جوان و زنان سرپرست خانوار اقدام نمایند، وزارت مسکن و شهرسازی علاوه بر تسهیلات و امکانات پیش‌بینی شده در این آیین‌نامه نسبت به تأمین تا ۲۰درصد هزینه احداث واحدها در قالب کمک‌های اعتباری اقدام خواهد کرد.

مطابق یکی دیگر از تصمیمات شورای مسکن، اشخاص موضوع این آیین‌نامه موظفند طی دوره تعهد، قراردادهای اجاره سالانه خود را در بانک اطلاعات املاک و ساختمان کشور به ثبت رسانند، در غیر این صورت تسهیلات و سایر حمایت‌های مقرر در این آیین‌نامه بر مبنای قیمت روز محاسبه خواهد شد.

شورای مسکن در تصمیم دیگری مقرر داشت چهار درصد از نرخ سود تسهیلات بانکی موضوع این آیین‌نامه در دوره ساخت و تقسیط سهم‌الشرکه بانک از طرف دولت تامین و پرداخت شود.

دستورالعمل اجرایی این آیین‌نامه توسط وزارت مسکن و شهرسازی و با مشارکت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تهیه و ابلاغ می‌شود.