روابط عمومی دادگستری کل استان تهران روز شنبه با صدور اطلاعیه‌ای توضیحاتی در خصوص دستگیری تعدادی از انبوه‌سازان مسکن ارائه کرد.

به گزارش ایرنا متن کامل اطلاعیه دادگستری کل استان تهران به شرح زیر است: به این وسیله به اطلاع شهروندان محترم می‌رساند، در آذرماه سال ۸۵ افرادی که حدود چهارهزار آپارتمان را به ۱۴هزار نفر پیش فروش کرده بودند دستگیر شدند که منجر به تشکیل پرونده‌ای در مجتمع شهید بهشتی شد.

در همان زمان تعدادی از متهمین از جمله دو متهم اصلی پرونده بازداشت شدند، اما قضات رسیدگی‌کننده که دارای ابلاغ ویژه از سوی ریاست محترم قوه‌قضائیه بودند با توجه به تعداد زیاد پیش خریداران، پرونده را به نحوی مدیریت کردند تا عدم حضور برخی از مدیران شرکت‌ها در روند احداث پروژه‌ها خللی ایجاد نکند.

برای جلوگیری از تضییع حقوق افراد نیز متهمان پرونده با وثیقه سنگین آزاد و در جهت حل و فصل موضوع و جلب رضایت پیش‌خریداران و شاکیان اقدامات لازم انجام شد، به شکلی که تاکنون از ۱۴هزار نفر پیش خریدار اولیه حدود ۶هزار نفر تعیین تکلیف شده یا رضایتشان جلب شده است و برای ۴هزار نفر نیز از محل آپارتمان‌های در حال احداث تعیین تکلیف خواهد شد و چون برای حدود ۴هزار نفر باقیمانده واحدی وجود ندارد، لذا تلاش قضات پرونده و دادگستری کل استان تهران بر رفع این معضل قرار گرفت.

پس از جلسات متعدد با حضور متهمان اصلی و سایر مدیران شرکت‌های مورد بحث و وکلای آنان، نامبردگان متعهد شدند تا تاریخ ۸۷/۰۱/۲۷ ظرف مدت هفت ماه نسبت به جلب رضایت پیش خریداران مازاد با باز پرداخت وجه آنان به قیمت کارشناسی روز اقدام و چنانچه در زمان ذکر شده موفق به این کار نشوند، دادگستری تهران از جانب آنان ماذون و وکیل شد تا با فروش اموال مدیران شرکت‌های مذکور نسبت به پرداخت وجوه یاد شده به پیش خریداران باقیمانده آن هم به قیمت روز و با جلب نظر کارشناسی اقدام کند و در این خصوص به اندازه کافی از اموال متهمان توقیف شده است.

هم‌اکنون در این راستا دعوت‌نامه‌ای با امضای مدیر شرکت و نماینده دادگستری مبنی بر زمان و مکان مراجعه که براساس تاریخ انعقاد قرار داد تنظیم شده و برای کلیه پیش خریداران ارسال شد که به دست آنان خواهد رسید، لذا بدین وسیله از کلیه پیش خریداران محترم تقاضا می‌شود با وصول دعوت‌نامه‌های ذکر شده در زمان مقرر به آدرس اعلامی در آن مراجعه کنند تا نسبت به حل و فصل موضوع آپارتمان‌های خریداری شده توسط مدیران شرکت و تحت نظارت دادگستری اقدام لازم انجام شود.

در ضمن تا اطلاع ثانوی و بدون اطلاع و نظر نمایندگان دادگستری استان تهران، مستقر در پروژه نگین غرب از پرداخت هرگونه وجهی خارج از قرارداد و تحت هر عنوان خودداری کنند. همچنین پیش خریداران محترم به اظهارات افراد غیرمسوول و سود جو توجه نکنند و فقط در این خصوص از نمایندگان دادگستری اطلاعات لازم را کسب نمایند.

شایان ذکر است که این شرکت‌ها از هر گونه پیش فروش آپارتمان ممنوع بوده و لازم است شهروندان محترم قبل از پیش خرید آپارتمان در همه موارد قبلا از مراجع ذی‌صلاح قانونی تحقیقات لازم به عمل آورند.