گروه مسکن - با وجود مشکلات بخش مسکن، صنعت ساخت‌وساز روبه رکود کامل می‌رود.

عضو هیات‌مدیره انبوه‌سازان مسکن در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما با اشاره به مطلب فوق گفت: افزایش قیمت آهن به ازای هر کیلو ۲۰۰تومان صنعت ساخت‌و‌ساز را با مشکل جدی مواجه خواهد کرد. مجتبی بیگدلی با تاکید بر اینکه بخش مسکن و ساختمان کشور آخرین نفس‌هایش را می‌کشد، افزود: چند ماه گذشته هر متر مربع مسکن بدون احتساب عوارض شهرداری، تهیه نقشه و آب و برق و ... ۲۳۰هزار تومان هزینه در بر داشت که اکنون این رقم به ۳۰۰هزار تومان افزایش یافته است.

وی در حالی که میزان دخالت دولت در بخش مسکن را زیر سه‌درصد می‌داند، معتقد است: دود بی‌سامانی‌های صنعت ساختمان تنها به چشم کارآفرینان این بخش و مردم می‌رود. به گفته وی بخش ساخت‌و‌ساز کشور ظرف یک سال آینده ۱۲۰درصد افزایش قیمت را تجربه خواهد کرد.

رییس انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان قم با اشاره به اینکه کشور ما در تولید فولاد و آهن قدمت ۴۰ساله دارد، حضور ۱۱ کارگزار فعال در بورس فلزات را یادآور شد و تصریح کرد: چرا نباید از تعاونی‌های آهن‌آلات نماینده‌ای در بین کارگزاران بورس فلزات که همه از فعالان شرکت فولاد هستند، حضور داشته باشد تا در قیمت‌گذاری‌ها دخیل باشد.

وی با اشاره به اینکه سازمان استاندارد نیز از سویی اجازه ترخیص آهنی را که وارد شده نمی‌دهد، افزود: همین محصولی که از نظر سازمان استاندارد دارای کیفیت لازم نیست، در سایر کشورها نظیر چین و مالزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی تصریح کرد: با وجود پافشاری‌های این سازمان برای عدم‌واردات و قیمت‌گذاری‌های نامناسب ، صنعت ساختمان کشور نیز رو‌به نابودی خواهد گذاشت.

چرا که با وضع موجود هیچ سرمایه‌گذاری شهامت سرمایه‌گذاری در این بازار را نخواهد داشت.

وی اضافه کرد: در شرایط فعلی یا جای کارآفرینان صنعت ساخت‌وساز است که ۷۰درصد اشتغال کشور را بر عهده دارند یا جای قیمت‌‌سازی‌های بورس فلزات که به نظر می‌رسد بورس فلزات در حال پیروزی است.