وی افزود: در راستای تجهیز پایتخت ۶۲ دستگاه ماشین برف‌روبی و بیش از ۵۰ دستگاه ماشین بزرگراهی به تجهیزات شهرداری تهران اضافه شد.با این وجود به دلیل کسری در ماشین‌آلات شهرداری مجبور شد ۳۰ دستگاه ماشین تخصصی برف‌روب دیگر اجاره کند. در سال جاری نیز تعداد ۲۰ دستگاه ماشین‌آلات برف‌روب با قابلیت‌های سال گذشته به امکانات شهرداری اضافه شده است. این خودروها به نمک‌پاش و تیغه برف‌روب مجهز هستند.

رباطی خاطرنشان کرد: با اضافه شدن ماشین‌آلات جدید، سرانه ماشین‌آلات ایسوزویی و ماشین‌های بزرگراه شهر تهران به ۲۹۷ ماشین تخصصی برف‌روب افزایش یافت. طبق آنالیزی که درباره شهر تهران انجام شده؛ نسبت به معابر شمالی - جنوبی و مناطق برف‌گیر تا پنج سال آینده کمبودی در ماشین‌آلات تخصصی برف‌روب وجود ندارد. معاون سازمان مدیریت پسماند شهر تهران درباره پراکندگی ماشین‌آلات برف‌روبی در مناطق ۲۲گانه شهر تهران، توضیح داد: معاونت خدمات شهری درباره مدیریت تخصصی برف‌روبی وظایفی بر عهده سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران قرار داده و این وظایف اولویت‌های ما درباره مدیریت برف‌روبی است. طبق اولویت‌هایی که وجود دارد در بحث برف‌روبی مناطق یک تا ۶ و نیز ۲۱ و ۲۲ اولویت دارند و سعی شده سرانه بیشتری به این هشت منطقه اختصاص یابد.

به گفته وی، در سال گذشته نیز از ۱۸۲ ماشین برف‌روب ۱۶۲ ماشین برف‌روب در این هشت منطقه مستقر شد. همچنین منطقه یک با ۳۹ ماشین تخصصی برف‌روب و منطقه ۱۶ با ۳ ماشین تخصصی برف‌روب بیشترین و کمترین سرانه تخصیص ماشین‌آلات تخصصی را داشتند. رباطی درباره تهیه دستگاه لایروب کانال‌های شهر تهران نیز گفت: تاکنون از ماشین‌آلاتی مانند مکنده و موتورجت برای لایروبی و باز کردن انسدادها در کانال‌های تهران استفاده نشده بود. اما سال گذشته شهرداری با یکی از شرکت‌های دانش بنیان قراردادی منعقد کرد و ماشین مکنده تولید داخل را به تجهیزات لایروبی اضافه کردیم. این دستگاه‌ها در مکان‌هایی که امکان ورود افراد وجود ندارد استفاده می‌شود.

به گفته وی، در سال‌های گذشته کارگران به نقاطی از کانال‌ها می‌رفتند که گازهای زباله‌ای انباشت شده بود و دچار گازگرفتگی، مشکلات تنفسی و بعضا مرگ و میر می‌شدند. شهرداری برای حفظ سلامت کارگرانش با فشار آب، لایروبی کامل انجام می‌دهد. برای حل مشکل و مکانیزه شدن لایروبی، ماشین‌آلات لایروبی را خریداری کردیم که برای باز کردن انسداد از یک طرف واترجت استفاده می‌شود و از طرف دیگر با مکنده‌های قوی، لایه‌ها و رسوبات از کانال‌ها خارج می‌شود. او با اشاره به خرید ماشین‌آلات لایروبی گفت: در مرحله اول پنج دستگاه خریداری شد. اما به دلیل گستردگی کانال‌ها در تهران، ۱۴ ماشین تخصصی لایروبی دیگر نیز به تجهیزات تخصصی خود اضافه کرد. معاون خدمات شهری و امور خودرویی سازمان پسماند شهرداری تهران تاکید کرد: قطعا باید این دستگاه‌ها افزایش یابند. مناطق دارای املاک ریزدانه و بافت فرسوده مانند مناطق ۱۸، ۱۹، ۱۴ و...نیاز به ماشین‌آلات بیشتری دارند، به همین دلیل باید سرانه ماشین‌آلات تخصصی لایروبی افزایش یابد تا شهرداری پاسخگوی نیاز همه مناطق شهر تهران باشد.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند