به گفته وی نکته جالب درمورد مقایسه تراز صوت در مراسم چهارشنبه‌سوری سال‌های مختلف این است که سال گذشته همزمان با اوایل شیوع کرونا و سختگیرانه‌تر بودن قرنطینه، میانگین تراز صوتی نسبت به سال ۹۷ بین دو تا چهار دسی‌بل کاهش یافته بود ‌اما امسال با عادی‌تر شدن شرایط کرونا، میانگین تراز صوت در تهران نسبت به سال ۹۷ یک تا سه دسی‌بل کاهش و نسبت به سال گذشته یک تا دو دسی‌بل افزایش یافت.  این کارشناس صوت شرکت کنترل کیفیت هوای تهران ادامه داد: سه‌شنبه شب تراز صوت در تهران نسبت به روزهای یکشنبه و دوشنبه (۲۴ و ۲۵ اسفند) طی ساعات ۱۸ تا ۲۱ بین یک تا چهار دسی‌بل افزایش یافت همچنین در ساعت ۱۹ شب گذشته منتهی به سه‌شنبه شب، بیشترین افزایش تراز صوت حدود چهار دسی‌بل در تهران را داشتیم. از سوی دیگر سولماز احدی، کارشناس واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در گفت‌وگویی با «ایسنا» ضمن بیان اینکه برگزاری مراسم چهارشنبه‌ سوری در تهران سبب تشدید آلودگی هوا شد، تصریح کرد: جشن چهارشنبه‌‌سوری از جمله آیین‌‌های کهن ما ایرانیان است که در گذشته با آداب و رسوم مختلفی برگزار می‌‌شد اما متاسفانه با گذشت زمان، سنت‌‌های قدیمی برگزاری این مراسم جای خود را به عادت‌‌هایی دادند که نه‌‌تنها برای انسان بلکه برای محیط زیست نیز خطرناک است.

به گفته احدی از بعد ازظهر سه‌شنبه و همزمان با شروع مراسم آتش‌بازی و انفجار مواد محترقه شاهد افزایش غلظت آلاینده‌‌های هوا و افزایش تراز صوت در سطح شهر تهران بودیم. از سوی دیگر تداوم شرایط پایدار جوی و عدم وزش باد موثر شرایط را برای انباشت آلاینده‌ها فراهم کرد. کارشناس واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به اینکه اطلاعات شاخص برخط کیفیت هوا در ایستگاه‌‌های شهر تهران نشان می‌‌دهد از ابتدای روز سه‌شنبه شاخص کیفیت هوا در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت، اظهار کرد: اما از بعد ازظهر این روز روند افزایش شاخص‌های آلایندگی تشدید شد و حدود ساعت ۲۱ میانگین شاخص کیفیت هوا به شرایط ناسالم برای همه افراد رسید.

وی با بیان اینکه شاخص‌های کیفیت هوا تا ساعات پایانی سه‌شنبه شب روبه ‌افزایش بودند و در ساعت ۲۴ به شاخص میانگین ۱۶۸ در پایتخت رسیدیم، گفت: طی بامداد دیروز (۲۷ اسفند) نیز با وجود اتمام مراسم چهارشنبه‌سوری و کاهش حجم ترددهای شهری، تغییر محسوسی در میزان شاخص رخ نداد و با افزایش حجم ترددهای شهری و شروع ترافیک صبحگاهی نیز وضعیت آلودگی هوا تشدید شد. به گفته احدی صبح دیروز شاخص میانگین کیفیت هوای تهران ۱۳۸ و کیفیت هوا ناسالم برای گروه‌های حساس بود. کیفیت هوای تهران طی ۲۴ ساعت منتهی به ۱۱ صبح دیروز نیز با شاخص میانگین ۱۵۳ در شرایط ناسالم برای همه قرار داشت.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند