به گزارش «دنیای اقتصاد»، شاخص آلودگی هوای تهران در ۲۴ ساعت منتهی به صبح روز گذشته به لحاظ غلظت ذرات با قطر کمتر از ۵/ ۲ میکرون به بالاترین میزان از ابتدای سال تاکنون رسید. در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت ۱۱ صبح روز گذشته این شاخص به عدد ۱۷۴ افزایش یافت. در حالی‌که این عدد در ۲۴ ساعت قبل از آن یعنی در ۲۴ ساعت منتهی به ۱۱ صبح روز سه‌شنبه ۲۳ دی ماه برابر با ۱۶۹ بوده است. به این ترتیب، روز گذشته هوای تهران برای چهارمین روز متوالی در دی ماه در وضعیت قرمز یعنی ناسالم برای همه گروه‌ها قرار گرفت.

از ابتدای دی امسال تا ساعت ۱۱ صبح روز گذشته، در مجموع ۱۱ روز هوای شهر تهران در وضعیت قرمز یعنی وضعیت ناسالم برای همه گروه‌ها قرار داشته است. همچنین در این ماه تعداد روزهای با هوای پاک برابر با صفر، و تعداد روزهای ناسالم برای گروه‌های حساس برابر با ۱۰ روز بوده است. در سایر روزها، شاخص آلودگی هوای شهر تهران براساس غلظت ذرات با قطر کمتر از ۵/ ۲ میکرون در محدوده نارنجی یعنی قابل قبول قرار داشته است. در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت ۱۱ صبح دیروز نیز غلظت ذرات SO۲ یا دی‌اکسید گوگرد به سطح عدد ۴۳ رسید. این میزان در همین بازه زمانی در سال گذشته ۲۱ بود. آلودگی ناشی از افزایش ذرات so۲ یا دی‌‌اکسید‌گوگرد در زمستان امسال تحت تاثیر افزایش استفاده از سوخت‌های پرگوگرد از جمله مازوت و گازوئیل فاقد استاندارد یورو ۴ در هوای شهر تهران افزایش یافته است و همین موضوع در روزهای سرد امسال عامل تشدید آلودگی هوا در شهر تهران بوده است. در حالی‌که غلظت این آلاینده در هوای شهر تهران در دی ماه سال گذشته تقریبا در محدوده مینیمم ۸ تا ماکزیمم ۳۰ قرار داشته است این محدوده حداقلی و حداکثری در اولین ماه از فصل زمستان امسال- بازه زمانی مشابه- به اعداد ۱۶ تا ۶۵ رسیده است. این موضوع نشان می‌دهد شدت آلودگی هوای شهر تهران در دی ماه امسال تحت تاثیر استفاده از سوخت‌های پرگوگرد به لحاظ افزایش غلظت این آلاینده به‌طور میانگین دو برابر شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد افزایش غلظت آلاینده So۲ در هوای شهر تهران در زمستان امسال یکی از مهمترین و اصلی‌ترین دلایل تشدید آلودگی هوای شهر تهران بوده است چرا که در برخی از روزهایی که غلظت ذرات با قطر کمتر از ۵/ ۲ میکرون در هوای شهر تهران در محدوده قابل قبول نیز قرار داشته است هوای شهر تهران تحت تاثیر افزایش غلظت ذرات آلاینده دی اکسید گوگرد، مه‌آلود و با کاهش افق دید همراه شده است. این مه‌آلودگی و کاهش افق دید که در ابتدای شروع فصل سرد از سوی برخی تعبیر به تغییرات جوی ناشی از ورود به فصل سرد می‌شد در واقع مه‌دود ایجاد شده تحت تاثیر افزایش شدت آلودگی هوای تهران به دنبال افزایش غلظت ذرات آلاینده با قطر کمتر از ۵/ ۲ میکرون و همچنین ذرات آلاینده گوگردی است.

Untitled-1 copy

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند