زهرا صدراعظم‌نوری عضو شورای شهر تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، درباره نرخ بلیت مترو و اتوبوس اظهار کرد: قیمت تمام شده بلیت مترو درحال‌حاضر حدود ۱۵هزار تومان است و به‌طورکلی بر اساس قانون یک‌سوم این هزینه باید توسط شهرداری، یک‌سوم توسط دولت و یک‌سوم توسط مردم پرداخت شود.

وی افزود: درحال‌حاضر بیشترین سهم در مورد بلیت مترو توسط شهرداری تهران پرداخت می‌شود و دولت عملا در پرداخت سهم خود اقدامی انجام نداده و اگر به‌دنبال توسعه کیفیت مترو و افزایش تعداد واگن‌ها هستیم، باید فکری به‌حال تامین منابع شود.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: ‌تامین منابع برای کیفیت‌بخشی مترو و سرپا نگه داشتن این ناوگان از طریق فروش بلیت، کمک دولت و مجلس، اوراق مشارکت و موضوعاتی این چنینی است که باید به‌صورت کامل مدنظر قرار گیرد.

نوری با تاکید بر ضرورت حمایت دولت از حمل‌ونقل عمومی گفت:‌ اینکه به‌صورت ناگهانی نرخ بلیت مترو برای شهروندان افزایش یابد مناسب نیست، ما هم مخالف هستیم چراکه باید این مساله طی سال‌ها و به تدریج انجام شود. به‌طوری‌که سالانه اگر حداکثر ۲۰ تا ۳۰ درصد به نرخ بلیت مترو افزوده شود بخشی از هزینه تامین منابع برای مترو حاصل خواهد شد.

وی بیان کرد:‌ اگر هم تصمیم گرفته شود مردم مبلغ اضافه‌تر برای سال‌های آینده پرداخت نکنند اینکه جایگزین آن به چه صورتی باشد و چگونه تامین شود باید مدنظر قرار گیرد. اگر قرار است دولت سهم مردم را پرداخت کند این مساله لازم بوده در بودجه عمومی دیده شود و مجلس آن را تصویب کند.

عضو شورای شهر تهران گفت: ‌اگر هم قرار است شهرداری سهم مردم را در مورد بلیت مترو پرداخت کند این موضوع باید در شورا در بودجه مصوب سالانه شهرداری مدنظر قرار گیرد ولی به هر حال باید به این مساله توجه داشت مترو هزینه دارد و اگر بخواهیم آن را سرپا نگه داریم یا توسعه دهیم باید فکری به حال منابع آن شود و دولت پای کار آید.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند