به گزارش خبرگزاری ایسنا، مجید فراهانی در مورد ثمرات بسته محرک اقتصادی که برای رونق اقتصادی شهرداری در روزهای کرونایی در شورای شهر به تصویب رسید، گفت: موضوع تامین مالی یکی از مهم‌ترین حوزه‌های مورد توجه در شهرداری تهران به ویژه در بحران‌های اقتصادی است که با توجه به تاثیرات گسترده شیوع کرونا بر فعالیت‌های اقتصادی در شهر تهران، جریان‌های درآمدی و هزینه‌ای شهرداری تهران نیز با چالش‌های عمیقی رو به رو شده است.

وی با بیان اینکه بر همین اساس در نخستین روزهای کاری سال‌جاری در نشست با شهردارتهران تصمیم براین شد تا شهرداری لایحه بسته محرک اقتصادی را تهیه و برای تصویب به شورا ارائه کند، افزود: البته ما در کمیته بودجه و نظارت مالی شورا نیز به تهیه پیش‌نویس طرح «حمایت از اقتصاد شهری در برابر شرایط ناشی از شیوع کرونا» پرداختیم که در صحن شورا با عنوان مصوبه الحاق موادی به بسته محرک اقتصادی به تصویب رسید.

رئیس کمیته بودجه شورای شهر تاکید کرد: بررسی‌ها در مقطع پیش از ارائه لایحه بسته محرک اقتصادی که حاوی تحولات بازار مسکن شهر تهران در فروردین سال‌جاری برگرفته از آمار سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است، نشان می‌داد که تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران نسبت به اسفند و فروردین ۹۸ به ترتیب ۸۷ و ۶۳ درصد کاهش یافته است.

وی افزود: با کاهش تقاضا و افزایش ریسک‌های سرمایه‌گذاری در بخش مسکن، شاهد این موضوع هستیم که ثبت درخواست برای صدور پروانه‌های ساختمانی کاهش قابل توجهی خواهد داشت. این موضوع سبب شد تا در لایحه پیشنهادی شهرداری تهران به بخش شهرسازی توجه ویژه‌ای شود و با پیش‌بینی مشوق‌ها و تخفیف برای پرداخت نقدی و... زمینه‌ای فراهم شود که تحرک در بخش ساخت و ساز کمتر تحت تاثیر رکود بخش معاملات مسکن قرار گیرد؛ البته در این بخش شهرداری نسبتا موفق عمل کرده است‌.

فراهانی ادامه داد: متاسفانه هنگام تدوین لایحه بسته محرک اقتصادی شهرداری، به دیگر ابعاد تامین مالی و بازار سرمایه توجه نشده بود، بر همین اساس ما در تدوین طرح «حمایت از اقتصاد شهری و جهش تولید در برابر آسیب‌های ناشی ازشیوع ویروس کرونا» بر خلاف لایحه شهرداری که صرفا بر بازار ساختمان و بازار پول متمرکز بود، بر بازار سرمایه و ایجاد ظرفیت برای جهش تولید و رونق کسب و کارها پس از پایان دوره فراگیری کرونا تاکید داشتیم.

رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران با اشاره به ظرفیت‌های موجود در این طرح گفت: در این طرح ما به ظرفیت‌هایی همچون عرضه سهام شرکت شهروند در بورس، عرضه سهام موسسه همشهری در بورس، استفاده از ظرفیت شرکت سهامی عام، استفاده از ظرفیت صندوق سرمایه‌گذاری ETF و استفاده از ظرفیت صندوق سرمایه‌گذاری نیکوکاری بر پایه قوانین بازار سرمایه و ظرفیت‌های بورس تاکید کردیم. وی افزود: همچنین در این طرح به حوزه حمایت از کسب و کارها و پیمانکاران شهرداری، فراهم کردن امکان فعالیت کسب و کارها تا ساعت ۲ بامداد با هماهنگی مراجع ذی‌صلاح، پیش‌بینی تخفیف برای تبلیغات صنفی صنوف و مشاغل در صورت پرداخت نقدی بدهی‌ها و... توجه شده بود که خوشبختانه در صحن شورا با عنوان الحاق موادی به مصوبه بسته محرک اقتصادی مورد تصویب شورا قرار گرفت. وی در پاسخ به این سوال که گویا شهرداری بسته محرک شماره دو را در حال تدوین و ارسال به شورا دارد، با بیان اینکه به‌رغم مصوبه شورا در این بسته، شاهد بی‌توجهی شهرداری در اجرای کامل این بسته و تحقق کامل سیاست‌های مورد نظر شورا هستیم، ادامه داد: بدون شک اگر شهرداری تهران این بسته را به‌صورت جامع و کامل و همه جانبه اجرا می‌کرد، امروز سطح تحقق منابع بودجه در مرز هشدار قرار نمی‌گرفت؛ بر همین اساس لازم است شهرداری به جای اینکه به دنبال ارائه بسته محرک اقتصادی ۲ و ۳ باشد، به فکر اجرای تکالیف و فعال کردن ظرفیت‌های مصوب شورا در مصوبه بسته محرک اقتصادی باشد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند