سید مناف هاشمی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در گفت‌وگو با سایت «شهر»، درباره وضعیت ترافیکی پایتخت در روزهای تعلیق طرح ترافیک در مقایسه با روزهای عادی توضیح داد: لغو طرح ترافیک سبب شده که در روزهای غیرتعطیل، صف‌های طولانی خودرو شکل بگیرد، همچنین امکان تردد برای خودروهای امدادی و اتوبوس‌ها در ترافیک بسیار سخت شده است.

او با بیان اینکه طول صف ترافیک در هفته نخست لغو طرح نسبت به هفته پیش از آن، دو برابر شده بود، افزود: طول صف ترافیکی در هفته جاری یعنی یکشنبه و دوشنبه بیشتر از هفته گذشته بوده است.

هاشمی ضمن اشاره به بررسی‌ها و مطالعات صورت گرفته درباره سفرهای غیرضروری گفت: لغو طرح ترافیک حدود ۲۱ درصد سفرهای غیرضروری را به مرکز شهر تهران اضافه کرده است. افزایش سفرهای غیرضروری سبب افزایش تراکم جمعیت و آلودگی هوا می‌شود. از طرفی تعلیق طرح ترافیک تاثیر چندانی بر تغییر آمار مسافران اتوبوسرانی و مترو نداشته است؛ چرا که بیشتر مسافران این دو مد حمل و نقلی ثابت هستند.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با تاکید بر اینکه شهرداری تهران تابع تصمیمات ستاد کرونا است، افزود: امید است که هرچه سریع‌تر با اجرای طرح ترافیک، انضباط شهری در تهران برقرار شود.

به گزارش «دنیای اقتصاد» با جدی شدن موضوع شیوع کرونا در تهران، اجرای طرح ترافیک از اواخر اسفند ماه تعلیق شد و این وضعیت در سال جدید نیز ادامه پیدا کرد. هر چند در سال جاری حدود یک ماه، اجرای طرح ترافیک از تعلیق خارج شد، اما بازهم با تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا، در تاریخ یازدهم مردادماه، مجددا محدودیت‌های طرح ترافیک برداشته شد. هدف از لغو موقت طرح ترافیک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی بوده که تا حدودی محقق شد؛ اما با این حال در کنار تحقق این هدف، سفرهای غیرضروری به ترددهای ضروری و کاری شهروندان آسیب زد. موضوعی که روز گذشته نیز به تایید معاون شهردار تهران رسیده است. در حال حاضر ازدحام ترافیکی سنگین و ترافیک ساکن در بزرگراه‌ها تقریبا به صفر رسیده است و در عمده معابر بزرگراهی در هیچ یک از ساعات پیک ترافیکی، حجم ترافیک به مقدار روزهای عادی پیش از شیوع کرونا نمی‌رسد. اما در عوض هسته مرکزی تهران شامل مناطق ۶، ۱۱ و ۱۲ به شدت قفل شده و جریان ترافیک به حدی سنگین شده که هیچ شباهتی به زمانی که طرح ترافیک در این محدوده‌ها اجرا می‌شد، ندارد. بررسی علت این تغییرات ترافیکی نشان می‌دهد افزایش سفرهای غیرضروری به مقصد مرکز شهر به سفرهای ضروری که عمدتا با هدف شغلی انجام می‌شود، آسیب زده است.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند