وی گفت: مترو تهران برای جابه‌جایی ۷ میلیون مسافر در روز برنامه‌ریزی شده است. این رقم در حال‌حاضر ۲ میلیون‌نفر در روز است. برای اینکه به رقم مورد نظر برسیم به ۲هزار واگن قطار نیازمندیم که در شهرداری پیگیر آن هستیم. شهردار تهران افزود: به‌طور متوسط تا آخر سال هر ماه یک ایستگاه مترو را افتتاح می‌کنیم. همزمان با افتتاح ایستگاه مولوی در آذر امسال، ۸ واگن قطار به شبکه مترو اضافه خواهد شد. هر رام قطار حدود ۷ میلیون یورو هزینه دارد. وی گفت: تلاش می‌کنیم واگن‌سازی را بومی کنیم. الان حدود ۳۰درصد واگن‌های تهران سهم تولید داخل است. تلاش می‌کنیم که این سهم افزایش پیدا کند. حناچی ادامه داد: برای اولین‌بار سرفاصله قطارها در خطوط ۴، ۲و یک به ۵/ ۳ دقیقه کاهش پیدا کرده است. در خط ۳ نیز به ۷ دقیقه کاهش پیدا کرده است و در خط ۶ نیز تا یک ماه آینده از ۱۵ به ۱۰ دقیقه کاهش پیدا خواهد کرد. شهردار تهران با عنوان این مطلب که چیزی در حدود ۳۵هزارتن نخاله ساختمانی جمع‌آوری کرده‌ایم، گفت: به مقدار ۶ تن تولید مصالح از نخاله داریم. همچنین ۳مگاوات برق از زباله‌های حمل شده آرادکوه در حال تولید است. وی افزود: طرحی که برای کاهش پسماند تعقیب می‌کنیم، «کاپ» نام دارد. سال گذشته حدود ۷هزارتن پسماند زباله داشتیم که امسال به ۶هزارتن کاهش پیدا کرده است.

حناچی گفت: چندی پیش در مناطق۲، ۴، ۶، ۹، ۱۰، ۱۱و ۱۳ بوی بد زباله استشمام شد که همکاران ما در شهرداری تمام گزارش‌ها را به سازمان مدیریت بحران ارسال کردند. گاز یا هر نوع چیز اضافی در این بوی نامطبوع که برای سلامتی شهروندان مضر باشد، یافت نشد. وی تاکید کرد: شرایط سختی را پشت‌سر می‌گذاریم، میزان ساخت‌وسازها در کشور کاهش پیدا کرده و درآمد شهرداری هم کاهش یافته است. به‌رغم این وضعیت سخت همکاران ما تلاش می‌کنند شرایط راحت‌تری برای مردم فراهم کنند و از فرصت خدمت به مردم بهره ببریم. امیدوارم با ایجاد تحول و تغییر رویکرد بتوانیم این ماموریت عظیم را به سرانجام برسانیم. شهردار تهران با اشاره به نظرسنجی‌ که در سال ٩۶ انجام شده بود، گفت: مردم تهران در این نظرسنجی دو معضل عمده آلودگی هوا و ترافیک را مهم‌ترین مشکلات شهر دانستند. این به معنای آن نبود که مشکلات اجتماعی و اقتصادی نداریم، کما اینکه اگر الان دوباره آن ارزیابی انجام شود، احتمالا مسائل اقتصادی به‌عنوان مهم‌ترین موضوع به آن اضافه می‌شود.

حناچی ادامه داد: ١۴ دستگاه هستند که در موضوع آلودگی هوا نقش دارند و فقط شهرداری تهران در این مورد مسوولیت ندارد. بخش عمده آلودگی هوا به‌واسطه مصرف گسترده سوخت‌های فسیلی به‌وجود آمده و به دلیل تعداد زیاد خودروهای تک‌سرنشین؛ موتورسیکلت‌های کاربراتوری تا ١٠ درصد در آلودگی هوا تاثیر دارند و خودروهای دیزلی سنگین نیز سهم زیادی در توزیع ذرات معلق دارند. وی گفت: تلاش زیادی در شهرداری تهران صورت گرفته و آمارها نشان می‌دهد که در ٣ ماه تابستان امسال سرعت متوسط خودروها در محدوده طرح ترافیک ٧ درصد کاهش و میزان استفاده از مترو تا ۵/ ۸ درصد افزایش یافته است. حناچی افزود: یکی دیگر از آلاینده‌های مهم در شهر اتوبوس‌ها هستند که به‌خاطر نبود اعتبارات نتوانستیم ناوگان آن را نوسازی کنیم، با وجود این تلاش کرده‌ایم تا آلایندگی آن را با استفاده از فیلتر جاذب دوده کاهش دهیم؛ این فیلترها تابه‌حال روی ۵٠ دستگاه نصب شده‌اند و نشان داده‌اند که تا ٩٠ درصد در کاهش آلایندگی نقش ایفا می‌کنند. وی اظهار کرد: در حال‌حاضر یکی از راه‌های کم‌هزینه و پربازده برای کاهش آلودگی هوا، ایجاد مسیرهای دوچرخه برای راه‌های کوتاه است. در آینده نزدیک شاهد توسعه مسیرهای بیشتر برای دوچرخه خواهیم بود و ازطرف دیگر در حال‌حاضر می‌توان در ساعات غیرپیک دوچرخه را نیز به مترو برد تا مسیرهای بلندتری با دوچرخه طی شود.شهردار تهران درباره وضعیت میادین میوه‌وتره‌بار، گفت: این میادین تاثیر بسزایی بر زندگی روزانه شهروندان دارند، در حال‌حاضر حدود ٢۴۶ میدان میوه‌وتره‌بار داریم که ۵٠ عدد از آنها جدید است و تا پایان سال هم ١٠ بازار بر این تعداد میادین میوه‌وتره‌بار اضافه خواهد شد.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند