طبق گفته مدیر کل تشخیص و وصول درآمد شهرداری تهران، قبوض کاغذی عوارض شهری برخلاف سایر قبوض مربوط به دستگاه‌های خدماتی، یک بار در سال و فقط برای مودیانی که عوارض شهری خود را پرداخت نکرده‌اند، چاپ و توزیع می‌شود. البته این مدیر شهرداری تصمیم‌گیری نهایی در این حوزه را منوط به نظر شهردار تهران دانسته است.

به گزارش «دنیای اقتصاد» دو روز پیش یکی از مدیران شهرداری تهران در توییتی از حذف قبوض کاغذی عوارض شهری در آینده‌ای نزدیک خبر داد. او گفته بود شهرداری تهران به دنبال اقدام مفید سایر دستگاه‌های خدماتی در حذف قبوض کاغذی، این رویه را در همکاری با معاونت مالی شهرداری در دستور کار خود قرار داده است.

این خبر در حالی از سوی یکی از مدیران شهرداری اعلام شد که کارشناسان شهری معتقدند حذف قبوض کاغذی عوارض شهری نیاز به یکسری تصمیم‌های اولیه دارد تا با اجرای آن، میزان مشارکت حداقلی شهروندان از میزان فعلی هم بیشتر کاهش پیدا نکند.

در همین راستا، وحید عرب مدیر کل تشخیص و وصول درآمد شهرداری تهران با تاکید بر اینکه، برنامه‌ریزی برای پرداخت الکترونیکی قبوض عوارض پایدار جهت بدهکاران عوارض نوسازی، کسب و پیشه و بهای خدمات مدیریت پسماند در حال پیگیری است، گفت: برای حذف کامل قبوض کاغذی عوارض پایدار برنامه‌های منظم و دقیقی با همکاری سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران در حال انجام است که پس از اطمینان کامل از آگاهی شهروندان جهت پرداخت به موقع عوارض ملک خود، این موضوع عملیاتی خواهد شد.

وی افزود: شهرداری تهران چند سال است با بهبود مستمر نظام وصول، روش‌های متنوعی را برای پرداخت غیر حضوری عوارض پایدار فعال و معرفی کرده که در حال حاضر هم بسیاری از شهروندان با مراجعه به درگاه‌های معرفی شده، اقدام به دریافت صورت‌حساب و پرداخت عوارض ملک خود می‌کنند.

 وی با بیان اینکه چاپ و توزیع قبوض صرفا برای سایر مودیانی که در طول سال از این روش‌ها استفاده نکرده و عوارض خود را پرداخت نکرده‌اند انجام گرفته، اظهار کرد: چاپ این قبوض فقط برای یک بار در پایان سال (برخلاف صدور حداقل ۶ قبض در طول سال توسط دستگاه‌های خدماتی) انجام می‌شود که در سال گذشته نیز روی قبوض ارسالی، از شهروندان درخواست شد تا با استفاده از گوشی همراه با ارسال کد شناسایی ملک یا آپارتمان خود به سرشماره ١٣٧٠٠٠٠٠٧٠ نسبت به دریافت صورت‌حساب عوارض اقدام کنند.

به گفته وی دراین راستا طی ۵ ماه اول سال‌جاری، پرداخت مودیان نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۴۵‌درصد رشد را شاهد بوده است.

وحید عرب درخصوص اقدامات مربوط به فرهنگ‌سازی پرداخت بهنگام عوارض پایدار گفت: شهرداری تهران همواره ارائه خدمات مطلوب به تمامی شهروندان را در دستور کار خود داشته و همکاری و مشارکت شهروندان در پرداخت (به ویژه الکترونیکی) عوارض برای موفقیت طرح ضروری است.  وی تاکید کرد: به منظور حذف تدریجی قبوض کاغذی پیش‌بینی‌هایی شده است و پیام‌های متنوعی در قالب فرهنگ‌سازی پرداخت عوارض پایدار و همچنین تاکید بر روش‌های غیر حضوری پرداخت، در قبوض سال‌های گذشته مستقیما به آگاهی شهروندان رسیده است. ضمنا امکان پرداخت غیرحضوری عوارض پایدار از طریق سامانه www.tehran.ir و همچنین کد دستوری #۱۳۷* فراهم است که در حال برنامه‌ریزی برای روش‌های بیشتر هستیم.

عرب درخصوص ضروری بودن حذف قبوض کاغذی عوارض تصریح کرد: برای حذف کامل قبوض کاغذی لازم است زیرساخت‌های لازم فناوری فراهم و اطمینان حاصل شود تا اطلاعات عوارض ملک و صورت‌حساب از یکی از روش‌های مربوطه و از طریق زیرساخت‌های اشاره شده به دست مودیان خواهد رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تشخیص و وصول درآمد، مدیر کل تشخیص و وصول درآمد در عین حال افزود: سیاست حذف کامل قبوض عوارض پایدار با توجه به تاثیر احتمالی در میزان وصول عوارض و با توجه به نظر شهردار تهران و معاون مالی و اقتصاد شهری به تدریج اجرایی خواهد شد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند